oboseala, somnolenta pe tot parcursul zilei

14-06-2007
alexandrapetrica
Nu este medic/terapeut
alexandrapetrica
buna ziua,
am urmatoarele simptome pt care va cer ajutorul:
ochii imi sunt obositi
am o stare de somnolenta pe tot parcursul zilei
mentionez ca lucrez cu pc-ul aproximativ 10 ore pe zi, dorm intre 6 si 7 ore pe noapte, consum cafea pe tot parcusul zilei, iar cand ma simt foarte obosita iau spirulina romaneasca
nu doresc sa consum vitamine (avand deja anumite probleme cu greutatea)
va multumesc anticipat
3 comentarii
0
14-06-2007, ora 00:00
shupimary
Nu este medic/terapeut
shupimary
Unde e dilema? Ochii sunt obositi pentru ca lucrezi 10 ore la calculator, nu dormi suficient deci e normal sa fii somnolenta iar pentru ca folosesti cafea toata s-a instalat o anumita toleranta la cofeina si raspusul organismului e mai diminuat.
Vrei un sfat? Pleaca in concediu iar dupa ce te intorci modifica-ti programul de munca si reconsidera prioritatile din viata ta. Nu e oare sanatatea mai importanta decat avutia?
0
28-06-2007, ora 00:00
teo teo
Nu este medic/terapeut
teo teo
buna sunt noua pe forum si veau sa cer sfatul unui medic.
la internare am avut TGP 63 la externare 78 si TGO la internare 36 la externare 47. S-a precizat diagnosticul de SINDROM CITOLITIC HEPATIC FARA ETIOLOGIE PRECIZATA. Eu prezint dese ameteli, dureri de cap, stare generala proasta si fatigabilitate. Aceste simptome le am de un an de zile. Am facut diverse tratamente cu LAGOSA si farcovit. PEV cu glucoza 10%+ aspatofort si ampicilina. nu am simtit nici o ameliorare.
acum urmez tratament cu LAGOSA, SERMION, DETRALEX+5PERFUZII CU VITAMINE DIN COMPLEXUL B.
Va rog sa-mi sprecizati daca este bun acest tratament si eventual un prognostic la evolutia bolii in raport cu tratamentul indicat.
VA ROG sunt disperata ca am numai 40 ani.
-
0
22-08-2007, ora 00:00
nikaiia
Nu este medic/terapeut
nikaiia
Alexandra, renunta la cafea in favoarea ceaiului verde, si incearca sa il bei concentrat in trei cani pe zi. Un alt inlocuitor bun al cafelei si energizant este banala apa plata (rece) cu multa lamaie stoarsa. Nu e cazul sa iei vitamine fiindca organismul sanatos le ia din alimentatie si tot ce e surplus se depoziteaza pe ici, pe colo. Aceste doua lichide, in cantitati generoase, iti dau energie si te ajuta sa si slabesti. Evita de asemenea cat poti fast-food-urile si roade mai bine mere toata ziua, plimba-te cat poti de mult pe jos in putinul timp liber si intreaba-ti medicul de familie ref suplimente si minerale antioxidante. Deoarece si eu folosesc mult pc-ul, medicul meu mi-a recomandat complexul calciu-mganeziu-zinc-seleniu iar pentru ochi, bea sirop de afine si cauta un monitor cu lcd e mai bland. tine-ma la curent;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.