Probleme respiratorii, stari de obosela si ameteala

13-12-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am si eu o intrebare, si sper ca ma puteti lamuri. Am mai postat aceasta intrebare pe acest site, insa as dori o parere in plus.
am 17 ani si pana acum nu am avut nicio problema de respiratie. totusi, incepand de asta vara, mai precis din august, am o stare foarte urata, ca si cum nu pot respira indeajns si este nevoie sa oftez sau sa inspir adanc pentru a-mi umple plamnii. am fost la control la medic, dar nu mi-a gasit nimic, si nici nu mi-a recomandat sa fac vreo alta analiza, a spus ca totul vine de la stres. e adevarat ca am avut o perioada mai stresanta in vara, insa nu stiam ca ca poate influenta atat de mult. Eu nu sunt alergica la nimic-polen, praf sau par de animale, -mai ales ca am de foarte multi ani caine in casa- si nimei din familia mea nu sufera de astm; nu prezint alte simptome legate de aceasta boala-cum ar fi suieraturi sau tuse. de asemenea, am si o senzatie de ameteala, irealitate si somnolenta ce se datoreaza, cred, acestei stari, iar and stau in pat imi simt inima batandu-mi cu putere, parca in tot corpul, desi am facut un ekg care a iesit bine. analizele de sange pe care le-am facut in toamna au indicat calciul ionic-2, 04 din normalul 2, 1-2, 7, credeti ca se datoreaza acestui lucru? am incercat sa consum mai multe lactate, dar nu a prea dat rezultate pana acum Mentionez ca cele mai puternice crize le am seara, cand simt ca pentru o secunda sau doua ramna fara aer, apoi inima imi bate foarte puternic. Nu stiu ca sa fac, mai ales ca in aceasta perioada nu pot lua alte pastile, deoarece fac tratament cu moldamin pentru aslo mare. Multumesc anticipat pentru raspuns.
20 comentarii
0
14-12-2008, ora 00:41
s.adriana28
Nu este medic/terapeut
s.adriana28
dupa toate simptomele pe care le descri, pare sa fie vorba de atac de panica, insa nu ar fi rau sa-ti faci analize endocrinologice(daca nu le-ai facut deja), starile depresive mai pot da astfel de senzatii.ar trebui sa stai de vorba si cu un psiholog.iar in legatura cu faptul ca iei antibiotic pentru aslo, asta nu te impiedica sa iei si altceva daca iti este recomandat de medic, fa daca e posibil si echo cardiac.seara consuma inainte de culcare lapte cald indulcit cu miere, ajuta, iar tu fi foarte optimista nu lasa sa te afecteze simptomele ce le ai, poti sa le depasesti printr-o gindire pozitiva indiferent de situatie.
0
14-12-2008, ora 17:14
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
multumesc frumos pentru sfaturi. Am sa ma adresez medicului de familie, sa vad ce imi recomnada. cand am mai postat acest mesaj, mi s-a spus ca ar putea fi vorba si de astmn, de aceea m-am speriat, dar in acelasi timp m-am linistit sa stiu ca exista si alte persoane cu aceleasi simptome ca mine. cand am facut ekg la inima, dna doctor mi-a spus ca as putea sa fac, daca vreau, un echo, insa a spus ca nu este necesar, deoarece nu mi-a depistat nicio tulburare cardiaca. credeti ca aceasta stare s-ar putea datora si faptului ca in primavar am tinut postul pastelui integral? va inteb deoarece, cand a vazut rezultatul analizelor de sange, prima intrebare a medicului de familie a fost daca am tinut regim. Multumesc anticipat.
0
15-12-2008, ora 12:35
s.adriana28
Nu este medic/terapeut
s.adriana28
daca ai tinut post nu e nimic rau dimpotriva e benefic pentru organism.insa fi foarte atenta la alimentatie:sa fie echilibrata, luata la ore relativ regulate, consuma apa multa cel putin 1, 5-2 litri/zi, fructe, ceaiuri, lactate multe.daca ti se recomanda tratament cu calciu fa acest tratament de 2 ori pe an, special primavara si toamna.poti lua acum multiminerale+vitamine 15-30 zile, vezi cum te vei simti.daca e posibil fa multa miscare:alearga, mers cu bicicleta, etc.
multa sanatate si sarbatori fericite.
ne mai auzim!
0
15-12-2008, ora 16:27
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
multumesc mult pentru sfaturi. sper ca nu va deranjez prea tare daca va intreb ce credeti ca am mai exact? este intr-adevar vorba de lipsa de calciu sau de astm?, caci imi este foarte teama sa nu am asa ceva, desi medicul la care am fost a spus ca simptomele nu se potrivesc, mai ales ca eu nu am aceasta greutate in urma efortului, ci destul de des simt nevoia sa inspir adanc, la expiratie nu am probleme. am uitat sa mentionez mai sus ca in vara am avut o cadere-de calciu zic eu- cand in trolebuz mi s-a facut rau- mi s-au infundat urechile, privirea mi s-a inegrit si am fost inconstienta pentru cateva minute. de asemenea mi se mai intampla sa am momente cand simt o presiune pe piept, si parca mi se opreste respiatia penmtru o secunda, sau doua, urmata de batai rapide ale inimii si o stare de ameteala,. Va rog sa ma scuzati daca v-am deranjat prea tare, ins asunt destul de speriata si spar ca ma puteti lamuri. Multumesc anticipat.
0
15-12-2008, ora 18:50
s.adriana28
Nu este medic/terapeut
s.adriana28
hemoleucograma cum a iesit?banuiesc ca ai facut si aceste analize.esti cumva anemica?ce ai patit in trolebuz arata mai degraba o tensiune scazuta.problemele respiratorii se pot datora si daca suferi de o forma sau alta a anemiei.nu te speria nu ai nimic ce nu se poate trata, si nu este grav.tine ma la curent, si numai bine.
apropo:de unde sti ca nu esti alergica la nimic?ai facut testul alergologic?nu ar strica sa incerci.
sa sti ca nu e nici un deranj, poti oricind sa-mi scri.
0
15-12-2008, ora 22:09
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua si multumesc mult de tot pentru sfaturi
e adevarat ca am facut hemoleucogram iar rezultatele sunt:
leucocite-6.8 din normalul de 4, 5-10, 5
limfocite-34, 3 din 20, 5-51, 1
monocite-8, 0 din 17-9, 3 granulocite-57.7 din 42.2 si 75.2
eritrocite- 3, 9 din 1, 4 si 6, 5
hemoglobina 12, 9 din 11-18
hematocrite 38, 6 din 35-60
v.e.m 88.8 din 80-99
hemoglobina eritrocitaraa medie 29.8 din 26-31
concentratia hemoglobinei eritrocitare medie- 33, 5 din 32, 37
rata distributiei eritrocite -15, 5 din 15, 5-17, 1
trombocite- 270 din normalul de 150-1450
MPV- 9, 7 din 7-11
pct -0, 262 din 0, 190-0.300
PDW 1, 0 din 15, 5 -17, 1
VSH-17 din 6-13
ASLO- 600 din 200
Magneziu seric-2.0 din 1, 9 si2, 5
calciu ionic 2, 04 din normalul de 2, 1-2, 7, sper ca nu a fost prea lung
nu am facut testul alergologic, insa ma gandesc ca daca as fi alergica, as reactiona mai urat-iritatii, stranut, etc-ori la mine nu se intampla asa ceva. Am inceput sa si tusesc putin, e mai degraba ceva care ma irita pe caile aeriene, insa nu cred ca are legatura cu respiratia, o sa incerc sa beau mai mult e ceaiuri calde de musetel. tensiune mea este normala-12 cu6, iar ceea ce s-a intamplat asta vara cred ca se datoreaza si faptului ca nu preamancasem si era si foarte cald. Am uitat sa mentionez ca simnt uneori-pentru 1-2 secunde-ca imi amortesc degetele, sau ca un cutit imi taie muschiul de la mana-inainte ma sculam si noaptea cu aceasta senzatie. Nu stiu ce sa ma ma fac. Credeti ca poate sa fie vorba de o forma de astm? Dar atunci ce legatura au bataile putenice de inima? Multumesc anticipat.
0
17-12-2008, ora 19:22
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua si multumesc mult de tot pentru sfaturi
e adevarat ca am facut hemoleucogram iar rezultatele sunt:
leucocite-6.8 din normalul de 4, 5-10, 5
limfocite-34, 3 din 20, 5-51, 1
monocite-8, 0 din 17-9, 3 granulocite-57.7 din 42.2 si 75.2
eritrocite- 3, 9 din 1, 4 si 6, 5
hemoglobina 12, 9 din 11-18
hematocrite 38, 6 din 35-60
v.e.m 88.8 din 80-99
hemoglobina eritrocitaraa medie 29.8 din 26-31
concentratia hemoglobinei eritrocitare medie- 33, 5 din 32, 37
rata distributiei eritrocite -15, 5 din 15, 5-17, 1
trombocite- 270 din normalul de 150-1450
MPV- 9, 7 din 7-11
pct -0, 262 din 0, 190-0.300
PDW 1, 0 din 15, 5 -17, 1
VSH-17 din 6-13
ASLO- 600 din 200
Magneziu seric-2.0 din 1, 9 si2, 5
calciu ionic 2, 04 din normalul de 2, 1-2, 7, sper ca nu a fost prea lung
nu am facut testul alergologic, insa ma gandesc ca daca as fi alergica, as reactiona mai urat-iritatii, stranut, etc-ori la mine nu se intampla asa ceva. Am inceput sa si tusesc putin, e mai degraba ceva care ma irita pe caile aeriene, insa nu cred ca are legatura cu respiratia, o sa incerc sa beau mai mult e ceaiuri calde de musetel. tensiune mea este normala-12 cu6, iar ceea ce s-a intamplat asta vara cred ca se datoreaza si faptului ca nu preamancasem si era si foarte cald. Am uitat sa mentionez ca simnt uneori-pentru 1-2 secunde-ca imi amortesc degetele, sau ca un cutit imi taie muschiul de la mana-inainte ma sculam si noaptea cu aceasta senzatie. Nu stiu ce sa ma ma fac. Credeti ca poate sa fie vorba de o forma de astm? Dar atunci ce legatura au bataile putenice de inima? Multumesc anticipat.
0
01-01-2009, ora 22:29
kisioan
Nu este medic/terapeut
kisioan
tot asa o problema am si eu cu respiratia dar pe langa aceasta sunt perioade cand ametesc mai ales la caldura sau cand sunt persoane multe acolo unde sunt eu si ma simt balonat tot timpul si de fiecare data la analize am iesit perfect sanatos ziceau medicii respectiv.Sunt in aceasta situaie cam de vreo 7-8 luni nu prea am fofta de mancare imi mai amortesc mainile si in ultima perioada imi cam mere burta si pe langa respiraria grea am dureri abdominale cand in partea stanga, cand in dreapta sau se muta la spate.Ce as putea avea sau ce analize sa fac ca tot am facut pe ecografe, analize de sange, urina dar de fiecare data sunt sanatos.Am luat un tratament pt acid la stomac ceva problema cu fiara si mi-a garantat acel medic ca dupa tratament nu o sa mai am nimic dar am terminat tratamentul acum o saptamana si tot asa ma simt.Ce as putea face?
0
02-01-2009, ora 19:02
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
mey, eu nu cred ca ai o boala fizica, ceva concret, mai ales daca spui ca toate analizele au iesit bine. e ceva pe fond psihic, eu asa cred. incearca sa iti aduci aminte de unele lucruri care te-au suparat, sau care te-au deranjat si te deranjeaza si in prezent, lucruri nu neaparat recente, stiu ca unele probleme nerezolvate te pot afecta dupa un timp, si dau reactii fizice. Eu am aceleasi simptome ca ale tale, balonari, uneori stari de greata, respiratia, apoi ameteala cand sunt inconjurata de multe persoane. parerea mea este sa nu te mai ingrijorezi degeaba, si sa incerci sa te linistesti, sa te relaxezi si sa faci lucrui care iti fac placere. Nu te mai gandi la toate simptomele pe care le ai, incearca sa te axezi pe alte lucrui, si ai sa vezi ca, dupa un timp, vor trece de la sine. Sper ca ti-am putut fi de folos, tine-ma la curent cu starea ta.
0
03-01-2009, ora 21:23
kisioan
Nu este medic/terapeut
kisioan
nu stiu ce sa zic aida B o sa te mai tin la curent ar fi bine daca am tine legatura pe mess si pt aceasta poti sa ma contactezi - si mai vb. sper sa fie asa cum zici tu sa nu fie nimic.sper.Astept sa intri si mai vb.ok?
0
05-01-2009, ora 15:58
roxy21
Nu este medic/terapeut
roxy21
aceleasi simptome am si eu aida b, dar eu am probleme si la expiratie si uneori simt o apasare pe piept dar problema cu respiratia este exact ca la tine, nu imi ajunge aerul, nu pot respira cum trebuie si oftez foarte des, nu stiu eu am si o rinita alergica pe care am cam neglijat-o.te inteleg perfect, sunt simptome foarte neplacute care ajung la sa te streseze.sa speram ca o sa depasim toate crizele astea...multa sanatate!daca vrei sa mai discutam -
0
29-12-2009, ora 13:18
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
hei si eu am o respirati egroaie simt nevoia sa oftez tot timpul sa trag aer in piept, dar stau si magandesc am avut o raceala groaznica probabil e ceva psihic, poate sunt ingrijorata de ceea ce am avut si de asta tot oftez ma gandesc tot timpul la plamani si la aerul insuficient:))
0
23-02-2010, ora 08:50
yasimonna
Nu este medic/terapeut
yasimonna
Asa eram si eu aida, de speriata acum 3 ani knd am inceput sa am o aritmie, decare si in prezent o am. sSi eu aveam senzatie de sufocare inainte si parca eram nebuna, alrgam prin casa ca poate imi revin. Si cu bataile puternice, si eu le am avut. Cv de parca iti iese din piept inima nu?? Iti recomand sa intri pe site uri si sa citesti despre anxietate(atacuri de panica) tot aia inseamna. ca sa intelegi mai bn ce inseamna, ca si u ai putea sa ai. Pt k anxietatea asta este asa de hoata incat ne creeaza si stari fizice, cum ar fi ameteli, stari de lesin, palpitatii, amorteli ale membrelor, stare de voma, slabiciune, oboseala, si multee altele. Si eu l a inceput aveam niste simtome de am crezut k voi inebuni, niste stari foarte neplacute si knd ma apucau... vai de mn.. din cauza asta un timp n am reusit sa mananc si capatasem si o anemie. Inca ma lupt cu asa zisa"boala" si sper ca o data o sa se termine toate aceste. Acum sunt oarecum pe drumul cel bun, kt pot incerc sa ma linistesc knd vine atacul de panica, ceea ce ma nelinisteste pe mn in ultimu timp k de la oboseala nu mai am somnul normal in sensul ca... seara inainte sa adorm parca simt k tot corpul meu este pus pe ace, simt ca daca eu nu mi iau aer parca mi se opreste respiratia, si ma speri de multe ori ca nu cunva noapte in somn din cauza asta sa nu patesc ceva. Parca as fi electrocutata... simt ca parca ma afund undeva de unde greu mai ies si am inceput sa dorm numai cu batiste ude pe frunte ca sa tin oarecum capu "treaz". Si inainte sa ma trezesc asta foarte rar simt k nu mai pot sa respir si incerc sa ma trezesc, ca sa nu ma sufoc. :( sut destul de neplacute. si eu la inceput inainte sa stiu de chestia asta ma speriam foarte rau. Si sa stii ca anxietatea pe langa stresul care l resimte creierul tau.. il mai resimte si corpul. adik dak nu i dai o alimentatie sanatoasa, dak nu te odihnesti indeajuns si toate chestiile astea... Iti doresc multa sanatate.
0
18-07-2010, ora 16:08
madi97
Nu este medic/terapeut
madi97
am si eu o problema asemanatoare stau linistita si brusc nu mai pot respira dupa cateva secunde respir foarte greoi si dupa vreo 2 minute vad luminite si ma simt foarte ametita am mai avut prbleme din acestea dar nam mers la medic mama mia zis ca nu am nimik dar nush ce sa fac mi se intampla tot mai des va rog datimi sfaturi dak cnva vrea sa vb cu mn mai mult despre asta las idiu meu mada_vipera99
0
23-07-2010, ora 18:51
mona1793
Nu este medic/terapeut
mona1793
si io am stari de ameteala, doar ca io stiu de la ce le am!! de la glanda...sufar de hipertiroidism
0
23-07-2010, ora 18:56
mona1793
Nu este medic/terapeut
mona1793
o am de mai muli ani.operatie sau tratament?? ce ma asteapta?? ast rasp de la voi.un nume de medic, ceva.
0
29-03-2011, ora 15:09
taxi.ninja
Nu este medic/terapeut
taxi.ninja
Aceleasi stari de ameteala, dificultate la repsiratie, stare de oboseala, si am avut si eu atacuri de panica sau caderi de calciu nu stiu exact ce au fost, in acest moment eu fac tratament cu roaccutane, este posibil ca aceste stari sa fie niste efecte adverse la medicamente? Eu am citit prospectul si am vaut ca te pot afecta in multe feluri, dar vroiam sa stiu sigur daca acestea pot produce si astfel de stari. Va multumesc!
0
30-03-2011, ora 23:03
SaDM
Nu este medic/terapeut
SaDM
Am si eu o problema daca cineva a patit la fel sau stie ca mam saturat sa ma tot duc la medici si toti sa salte din umeri nestiind ce sa imi zica !
Deci am o "bubuiala" in corp e ca si cum este un ecou al inimii cand aceasta bate, o simt in stomac cand stau in anumite pozitii sau in gat, problema este ca parca si corpul mi se misca dupa aceste bubuieli!
Am avut o problema cu calciu si cu magneziu, calciu reusind dupa un foarte lung si complex tratament sa il aduc la normal da magnezemia fiind foarte mica acum 1, 43 normal fiind intre 1.90-2.10 parca daca nu ma insel!
Din cate am inteles acestea ar fii aritmii am fost la cardiolog am luat betalok dar degeaba acesta neavand nici un efect!
Am 25 de ani si restu analizelor au fost cat de poate de OK doar Proteina C fiind sensibila( nu stiu daca are vreo legatura )
0
10-04-2018, ora 22:47
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Am 33 de ani si lucrez la Londra de 1 an si 6 luni.
De circa 3 luni simt.ca imi pierd respiratie si, totodata, mi se formeaza Des flegma in spatele nadului.
Doctorita de family m-a trimis la analize Sange, raze plamani. Au iesit bine.
Spune.ca am anxietate Dar nu cred. Iau antidepresiv Citalopram.
Va rog sa ma ajutat i!
0
23-05-2018, ora 14:55
Antohe nicoleta
Nu este medic/terapeut
Antohe nicoleta
Bună ziua am și eu pe mama cu problleme la plămâni ln urma cu 20 ani ln urma unei răceli a facut apa la plămâni a urmat tratament injectabil nu î sa făcut puncție a eliminato prin tratament dar de atunci mama răcește foarte foarte des nustiu ce sa mai facă mereu se interneaza ln spital făcând tratament antibiotic și la vreo doua săptămâni de la externare iarăși lncee săi fie rău și larasi ia antibiotic fără antibiotic nui trece.Dacă mă poate cineva ajuta.A urmat și tratament pentru imunitate dar fără folos
Vă mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.