Ameteli si tulburari de vedere fara o cauza obiectiva

27-02-2007
yellowbrick
Nu este medic/terapeut
yellowbrick
Am de cativa ani de zile niste ameteli si tulburari de vedere aparent fara o cauza clara.
Am facut de mai multe ori analize de sange, ecografii abdominale, electrocardiograme, consult neurologic si nu am gasit pana acum nimic in neregula. Tensiunea arteriala este in jur de 125-130 cu 80 (am 34 de ani).
Tulburarile de vedere dureaza ca 15-30 de minute si in aceasta perioada vad dublu, am senzatia ca nu pot sa focalizez imaginile. Dupa 15 -30 minute, senzatia dispare complet. De obicei, pare sa se intample in zilele in care nu mananc mai multe ore (de obicei manac destul de des in cantitati mici)
Ametelile au aparut de obicei in perioade de stres mai mare si dureaza in mod normal de la cateva zile la 1-2 saptamani.
M-am gandit sa fac o tomografie sau RMN, insa medicul neurolog mi-a spus ca nu am simptome care sa necesite acest lucru si ca e mai degraba o afectiune pe baza nervoasa.
Ma poate sfatui cineva ce as putea sa fac?
Multmesc.
3 comentarii
0
28-02-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un consult medical naturist (in special homeopatie + acupunctură) ar fi foarte recomandabil în astfel de cazuri. De asemenea, un examen al fundului de ochi.
0
12-03-2007, ora 00:00
yellowbrick
Nu este medic/terapeut
yellowbrick
Am facut un examen al fundului de ochi, nu este nici o problema din acest punct de vedere.
In schimb, voi incerca si sa consult un homeopat.
Va multumesc pentru sfat.
0
22-03-2007, ora 00:00
Lumi-br
Identitate neconfirmată
Lumi-br
Iti recomand un control la neurolog.El decide daca e nevoie de RMN sau CT
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.