Atac de panica ce durează foarte mult, ore întregi si nu mai trece nici acum??

05-04-2023
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Bună ziua.Ma confrunt și eu cu o problema chiar în momentul acesta.Deci sa va explic situația prin care trec, sufăr de tulburare obsesiv compulsiva și schizofrenie paranoida pentru care fac tratament cu injecție de 50 mg de Rispolept Consta doua pe luna, prozac o pastila de 20 mg, Anxiar 3 pe zi de 1 mg și lamotrigina 2 pe zi de 50 mg.Acum o luna am avut alt tratament și acum îl am pe acesta care e dat de un doctor nou la care m-am dus luna aceasta.
Dar nu asta e problema ci faptul ca de la 2
1:30 noaptea pana la acum la 6:09 dimineata trăiesc ceea ce se numește un atac de panica foarte chinuitor, asa bănuiesc eu din ce știu și din ce am avut și în trecut, nu am mai avut asa din anul 2009 de când a început toată suferință mea psihica care se întinde pana acum și culmea am început tot cu un atac de panica iar ulterior am fost diagnosticat cu TOC și apoi mai tarziu din păcate cu schizofrenie.
Sa va explic ce am acum :a început totul deci la aproape ora 2 noaptea când m-am pus în pat sa ma culc fiind și obosit fiindcă în ultimele zile am dormit cam între 2 ore și 5 ore pe noapte adică în ultimele 3 zile am dormit destul de puțin.C
Din prima clipa când m-am pus în pat sa dorm am simțit deodata ca mi se înmoaie picioarele și ca nu ma mai pot tine pe picioare adică ma simțeam slăbit în picioare și după imediat apare o stare de slăbiciune care se "plimba sa zic în tot corpul de sus de la inima și piept și mâini, brate pana ajungea iar la picioare. M-am speriat foarte tare și cum eu îmi monitorizez des sănătatea dintr-o forma de ipohondrie sau frica foarte mare de moarte mi-am luat tensiunea, glicemia și temperatura având tensiunea 15 cu 8, pulsul între 114 și 100 (mi-am luat de mai multe ori) și temperatura 37 (trebuie sa va spun ca eram transpirat și am mereu transpirații excesive din vara(nu știu de ce, chiar si când ma simt bine psihic.Deci puls mare, tensiune mare și spaima foarte mare ceea ce face și acum deși m-am mai liniștit puțin mental sa am
pulsul 100-110-112 și tensiunea acum puțin timp luară dim nou era 14 cu 8.Pur și simplu nu ma pot liniști sa îmi scadă pulsul mai ales ca celelalte simptome s-au mai reglat în afara de oboseala aducă în momentul acesta când ma ridic si merg prin casa de ex la baie nu îmi mai simt picioarele asa noi și nu mai simt slăbiciunea aia în tot corpul.Am uitat sa menționez ca eu sufăr și de astm pentru care fac tratament mi-au iesit si trigliceridele mărite pentru care iau lipantil plus ca mai iau lagosa pentru ficat dat de medicul de familie și multivitamine, magneziu, vitamina C de 1000 mg cu vitamina D de 4000 și complex de b-uri în doze relativ destul de mici sau nici foarte mici nici foarte mari pentru ca iau 2 -3 pastile pe zi conform prospectului.
Ca afecțiuni am astm, obezitate(123 kg am acum), probleme de concentrare și memorie destul de serioase cred ca de la tratament sau bolile mele psihice, miopie, prediabet și mai am și un adevărat focar de infectie în gura adică probleme dentare pe care vreau sa le tratez după Paște neapărat ca am tot amânat de frica.Acum pulsul tot e mare și stau în oat cu televizorul deschis așteptând sa îmi treacă, pana acum nu am luat nicio pastila pentru ca am epuizat toate pastilele adică ma refer ca am luat tot ce aveam de luat ziua.Si nu am putut sa iau în plus pe la 2-3 noaptea fiindcă toiul atacului de panica ca asta însemna să isi doza suplimentara ceea ce nu mi-a dat medicul adică sa fac un fel de supradoza sau sa măresc doza de capul meu luând încă o benzoat și încă o pastila pentru tensiune(betalok și prestarium cu care fac tratament în prezent.
Acum vreau sa sa va întreb ceva :Este atac de panica sau altceva adică de ex poate dura atacul de panica 4 ore jumate cât s-a făcut acum fiind 6:39 dimineața?Pr net scrie ca apare pe neașteptate și ma încadrez în simptome deși scrie ca durează între 5 și 29 de minute.Asa am mai avut în 2009 când a început totul unde am stat cu pulsul mare, tensiunea groaza și panica o dupaamiaza, o noapte și o zi în spital internat unde mi-am revenit atunci tocmai a doua zi după internate când m-am liniștit de la sine probabil mi se făcuse prea somn și am adormit, in fins zilele următoare am făcut iat și chiar și după internare, acasă din ce țin minte însă mi-am revenit cu tratament făt de psihiatru, un antupsihoric și un antidepresiv plus xanax din câte îmi amintesc.De atunci am mai urmat și alte.multe tratamente logic având în vedere ca am dezvoltat alte boli psihice deci e logic de ce.
În prezent e 6:46 și va spun din star sincer ca acum scriu ca să ma gândesc și la altceva și sa îmi iau gândul tasta nd și totodată poate ajutându-ne cineva sper.
Puteți sa îmi explicati de ce durează atât și de ce nu trece și cum fac sa treacă e adevărat ca în ultimul timp dorm mai puțin și trec printr-o perioada mai grea facandu-mu multe griji din cauza frica de dentist și declasandumi-se emoții la stomac și anxietate puternica de vreo doua luni timp care trece cu Anxiar 3 pe zi cât de cât. E adevărat ca sunt stresat și îmi dac o mie de griji și gândesc tare negativ.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat, e normal sa dureze arat, de ce nu mai trece și cum sa dac sa adorm și sa treacă precum și ce sa fac cu faptul ca am avut al doilea atac de panica după cel din 2009 care e destul de sever.Astept poate și sper sa se facă 10-11 sa îmi iau pastilele sunt profund îngrijorat.Ce sa fac?De ce a apărut?Poate sa dureze atât?Poate fi vorba de altceva?Dau e atac de panica?Puteți sa ma ajutați cu o părere?Va mulțumesc mult anticipat acum o sa încerc sa stau liniștit în pat poate adorm după ce am scris acest mesaj lung di dacă nu îmi trece sa iau pastilele care trebuie sa le iau mai încolo, sper sa îmi treacă.Va doresc o zi buna și dacă aveți un sfat, o părere sau puteți sa ma ajutați va mulțumesc și scuze ca am scris un roman dar am scris în speranța că îmi mai trece din panica si puls crescut și îmi revin.O sa încerc sa dorm acum.Multumesv și aștept răspunsurile voastre, nu am crezut ca poate fi asa de rău și lung un atac de panica deși am mai trăit asta și nu știu sigur nici dacă e atac de panica.Poate ma puteți lamuri va mulțumesc și ca doresc numai bine!
10 comentarii
2
05-04-2023, ora 13:29
360
Nu este medic/terapeut
360
tu dormi intre 2-5 ore pe noapte si nu intelegi de ce ai probleme ?
ori te pui la punct cu o rutina sanatoasa pe toate planurile ce le-am discutat pe forum, ori nu o sa te mai vindeci in veci..simplu
deci pe bune ? cum iti asterni asa dormi.
2
05-04-2023, ora 14:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E de la ultimul medicament pe care l-ai introdus (Lamotrigina). Citeste prospectul. Am mai intalnit cazuri asemanatoare. Si-au revenit dupa ce au scos Lamotrigina. Vorbeste cu dr. tau.
2
05-04-2023, ora 14:47
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Și eu sufăr de așa zise atacuri de panică care nu sunt atacuri de panică din punctul meu de vedere, pt că ar trebui să se termine în 20 de minute maxim, cât e definiția atacului de panică. Ăsta e altceva. E un atac de anxietate, psihoză, naiba știe cum se numește.
Știu persoane cu atacuri de panică, am văzut la o tipă cum se manifestă, maxim 4 minute durează după care se liniștește. Eu clar nu mă încadrez în tiparul acela.
Că sfat, încearcă niște exerciții de respirație, decât să te uiți la TV la știri negative.
2
05-04-2023, ora 15:07
360
Nu este medic/terapeut
360
ce am gasit in prospect de pe anm dot ro.

Anumite medicamente interacţionează cu Lamictal sau fac mai probabilă apariţia reacţiilor adverse
- risperidonă, (cred ca aici e problema)

Reacţii adverse frecvente
Acestea pot afecta până la 1 din 10 persoane:
- insomnie


apoi, robot chagpt zice

In clinical trials, anxiety has been reported in less than 5% of patients taking lamotrigine. Panic attacks have been reported even less frequently, in less than 1% of patients. However, some case reports and anecdotal evidence suggest that lamotrigine may cause anxiety or panic attacks in some individuals.

P.S ma scuzi ca te-am luat tare in prima postare... primul gand pe care l-am avut cand am vazut ca dormi 2-5 ore e ca faci asta intentionat (caz in care ar fi f iresponsabil). insa acum realizez ca poate dormeai atat din cauza reactiei adverse
3
05-04-2023, ora 18:20
360
Nu este medic/terapeut
360
csd, daca nu iei medicamente, incearca neuro optimizer de la jarrow. are tot ce trebuie ca sa iti functioneze creierul optim, sa reduci anxietatea, sa ai energie...
eu am luat un singur ingredient dintre cele ce sunt in suplimentul resp, taurina, si mi-a dat super energie... sigur nu face minuni, dar ajuta

daca iei decizia sa il folosesti, e suficient sa iei 250mg (2 capsule pe zi)

daca iei doar benzo si antidepresiv, cred ca poti lua si in combinatia asta suplimentul
1
06-04-2023, ora 12:24
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
360, eu m-am referit ca pur și simplu nu am putut sa dorm din cauza grijilor si a insomniei, trec printr-o per
ioada mai grea acum (si cu probleme fizice)și asta e..Înțeleg ce ai vrut sa spui.Ai dreptate.

Va mulțumesc pentru răspunsuri
1
06-04-2023, ora 16:14
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
@360, mersi pentru recomandare. Acum iau Cebrium, m-am uitat la ingrediente și multe din produsul Jarrow se regăsesc pe listă.
1
06-04-2023, ora 21:42
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Nu cred ca e de la lamotrigina sau dacă e, e la începutul tratamentului asta mi-a spus dr.care azi mi-a dublat doza.Cred ca a fost un atac de panica de la griji, gandire negativa si pesimista si anxietate extrema, am mai avut unul ce a durat o zi intreaga în spital când eram copil în 2009, a revenit acum în baza stresului puternic legat de frica de dentist și frica de moarte căci eu sunt tanatofob tare și gândesc într-una pesimist.Sau îmi place sa spun, gândeam.Sper!
1
07-04-2023, ora 01:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Moartea inseamna vindecarea de toate bolile care te-au chinuit pe pamant. De ce sa fii tanatofob?
1
07-04-2023, ora 10:57
360
Nu este medic/terapeut
360
lottus, la barbati conteaza si nivelul de testosteron printre altele. poate ca n-ar strica sa mergi la endocrinolog sa iti spuna ce analize sa faci pt testosteron, ca sa vezi daca esti in limite normale.

De exemplu, cercetările arată că nivelurile scăzute de testosteron sunt asociate cu depresia la bărbați, iar suplimentarea cu testosteron poate ameliora simptomele depresiei. De asemenea, nivelurile scăzute de testosteron au fost legate de un risc crescut de dezvoltare a tulburărilor de anxietate la bărbați.

testosteronul poate ajuta la îmbunătățirea stării de spirit și la creșterea energiei, ceea ce poate ajuta la depășirea oboselii

un lucru de care trebuie sa tii cont este ca cei cu boli ca ale noastre trebuie sa munceasca dublu fata de o persoana obisnuita ca sa obtina normalitatea, prin urmare trebuie sa tinem cont de asta si sa ne motivam extra ca si consecinta. pentru motivatie ai nevoie de dopamina. dopamina o obtii prin sport, alimentatie sanatoasa (legume, produse animale neprocesate), stabilirea uinor obiective in viata si indeplinirea lor (atentie aici, e important setarea unor obiective realiste pe masura evolutiei tale), plus activitati sociale.

creeaza-ti un scop in viata si munceste cauta solutii la indeplinirea lor. incepi cu scopuri mici pe care stii ca le poti indeplini.

spre exemplu, anxietate ? bum cauti carti (lucru pe care l-ai facut pana acum), pasul doi, aplici teoriile din carti (lucru pe care nu stiu daca-l faci)

inveti > aplici
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: