tulburare deliranta sau schizofrenie paranoida?

30-01-2013
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
nu am gasit nicaieri ceva concret care sa-mi explice diferentele dintre aceste doua boli psihice cat si tratamente posibile.daca puteti veni cu o parere va fi bine primita
3 comentarii
0
30-01-2013, ora 09:35
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
Am citit cate ceva despre tulburari delirante, iar eu fiind diagnosticat cu schizofrenie paranoida tin sa cred ca in prima afectiune ma regasesc
0
30-01-2013, ora 22:34
eu_fabian
Nu este medic/terapeut
eu_fabian
Deoarece nu am avut nicioadata halucinatii auditive.vizuale ci doar idei (ganduri) care mi se pareau reale
Nu prea este nimeni interesdat din cate vad.peste cateva zile merg la psihiatru sa vorbesc.
0
16-02-2013, ora 01:09
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Delirul este un simptom specific schizofreniei, respectiv un criteriu de diagnostic. Daca nu indepliniti criteriile de diagnostic pentru schizofrenie si aveti doar idei delirante atunci diagnosticul de tulburare deliranta poate fi mai adecvat. Delirul este diferit de halucinatii sau iluzii, fiindca este un stil de gandire indreptat intr-un sens patologic (persecutie, grandoare).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: