bronsita spastica? rinita alergica sau astm?

24-12-2008
roxy21
Nu este medic/terapeut
roxy21
Buna, sunt roxana din sibiu, am 21 de ani iar de trei luni de zile am o problema cu repiratia, adica nu pot respira normal, am o oarecare jena...aceasta problema se mai repeta si inainte dar trecea destul de repede, insa acuma e altfel!am fost la medicul de famile de vreo 3, 4 ori si mi-a spus ca as avea o bronsita spastica, iar apoi o laringita, faringita am facut tratament cu antbiotice si cu zinnat dar degeaba, in cele din urma am facut o radiografe toracica si mi-a iesit o raceala la care mi s-a administrat penicilina injectabilbil, mentionez ca am fost fumatoare dar am reusit sa le las de o luna buna, dar problemele nu au disparut, problemele consta in faptul ca expir, si inspir foarte greu, uneori simt o apasare in piept, senzata de nod in gat, tusesc putin dimineata, iar sputa este albuie, gelatinoasa, de cateva zile simt o oarecare durere in spate iar dimineata ma trezesc cu o durere in gat si jena la inghitire, mei trebuie sa adaog ca de mica am o rinita alergica pe care am ignorat-o si ma gandesc ca poate problema vine si de acolo, spun asta pentru ca am observat ca ma deranjeaza unele mirosuri care imi ingreuneaza respiratia, medicul de familia mi-a sugerat sa incerc sa mai dau jos cateva kilgrame deoarece sunt putin plinuta si sa nu imi fac probleme ca nu este nimic grav dar eu ma gandesc la tot felul de boli grave si intru in panica foarte repede...va rog sa ma ajutati pentru ca sunt disperata!
6 comentarii
0
24-12-2008, ora 18:23
roxy21
Nu este medic/terapeut
roxy21
am uitata sa mentionez ca uneori chiar acuma de cateva zile am avut niste stari de ameteala, parca pluteam...poate fi si inima?
0
11-01-2009, ora 10:32
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Buna!
ai aflat despre ce e vorba?
si eu am aceleasi probleme si inca ma mai cauta medicii.Numai senzatia de nod in gat nu o am dar in rest.toate celelalte.
Numai bine.
0
11-01-2009, ora 21:16
roxy21
Nu este medic/terapeut
roxy21
Salut Amalia, nu din pacate nu am aflat despre ce este vorba...tin legatura si cu alte persoane cu aceeasi problema, poate careva reusim sa gasim buba.uite daca vrei sa mai discutam ma gasesti la id urmator:roxy19b, multa sanatate!
0
23-02-2009, ora 20:24
zold
Nu este medic/terapeut
zold
buna, ma numesc maria si sunt noua pe forum.am si eu o mare problema.cam acum un an am fost diagnosticata cu rinita alergica.sunt alergica la praf, par de animale, pene.Astea miau iesit la testele cutanate dar cred ca acum alergia s-a agravat.de asemeanea mi s-a spus ca sufar de bronsita spastica dar ca nu exista tratament pentru aceasta si doctorit care mia pus diagnosticu ma invatat cum sa respir cand am crize de genu.ideea e ca de o perioada crizele sunt din ce in ce mai dese iar toate exercitiile de respiratie nu ma ajuta.pentru rinita am facut tratament cu aerius si rinocort aqua dar tot degeaba.sunt dependenta de bixtonim dar nici alea nu-si mai fac efectul.nu stiu ce sa mai fac...alergia nu este specifica unui anotimp ci o am tot timpul anului.ma sperie gandul ca noaptea ma voi trezi fara sa pot respira.nu ma pot odihni.iar sa tot iau medicamente nu ma ajuta numai pe perioada tratamentului...in plus iti distrug ficatul...am citit ca acupunctura poate ajuta.o sa incerc cateva sedinte...sper sa fie ok...
0
08-03-2009, ora 16:01
roxy21
Nu este medic/terapeut
roxy21
zold, nu stiu ce sa mai zic, m-am simtit mai bine de ceva timp dar acuma de cateva ziile iara mi-e rau, nush ce sa mai fac...daca vrei sa mai discutam acesta este id-ul meu:roxy19b
0
09-12-2009, ora 19:57
nexenta
Nu este medic/terapeut
nexenta
Salutare. Simptomele de mai sus mi se atribuie si mie.
In 2007 am avut o raceala puternica. La scurt timp am inceput sa simt o jena / inflamatie in "mijlocul capului" si nu mai puteam respira pe nas decat foarte usor pe gura. Eram foarte aproape de a renunta la servici dar am avut noroc de colegi intelegatori pentru ca practic eram o leguma de dimineata pana seara. Un singur medicament antialergic a functionat: Clorfeniramin aratand ca e vba de o alergie undeva. De atunci am fost la ne-nu-ma-rati medici. Am facut toate testele posibile si m-am indopat cu foarte multe medicamente, remedii etc. Simptomele s-au mai redus, lent, pe tot parcursul a 3 ani de..calvar. Dar a ramas aceeasi mare sensibilitate la frig, clime etc. De curand am gasit un medic ORL excelent la Spitalul CFR Timisoara - Dr. Mot Cristian. Un medic chirurg ORL tanar cu ambitie, un om care e constient ca lucreaza cu oameni nu obiecte.. contrar multor multor bosorogi incompetenti cu titluri! De curand m-a operat de o deviatie de sept si dupa 1 zi am putut sa plec acasa! In fine dupa o endoscopie nazala mi s-au gasit vegetatii adenoide care cel mai probabil le voi opera in ianuarie + componente alergice asociate. Trebuie sa mentionez ca lupt de la debut cu o oboseala cronica din cauza somnului foarte prost calitativ, raceli repetate, rinita.. si o oarecare dificultate / jena de a respira pe nas (datorita vegetatiilor respective). Sfatul meu e sa renuntati urgent la fumat! Fara renuntarea la acest viciu NU veti face decat regrese orice tratament ati face. Eu am fumat 10 ani si am renuntat acum 2, deci se poate. Apoi va luati si mergeti la un medic care pune diagnostic in urma unei endoscopii nazale. Nuu oglindute si ra*hat.. Daca luati picaturi renuntati urgent. Apa de mare e excelenta pt drenarea mucozitatilor. Picaturi cu vitamina A pt refacerea mucoasei. SI multe multe fructe pt vitaminizarea organismului. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Afecțiuni cauzate de aerul condiționat
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  • Noi recomandări pentru tratamentul rinitei alergice
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  •