cancer prostata cu metastaze osoase si pulmonare | Forumul Medical ROmedic

cancer prostata cu metastaze osoase si pulmonare

135 comentarii 1 2 345 ÃŽnainte ›
0
05-11-2013, ora 20:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imunohistochimie pe leziunile scoase din plamani.
0
05-11-2013, ora 20:31
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Inteleg ca este importanta IHC de la plamani, cea de la prostate, in care se specifica celulele mici, nu mai mai are acum relevanta? Sa inteleg ca va ganditi la un al doilea tip de cancer? Va rog frumos sa ma lamuriti.
0
05-11-2013, ora 20:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este o posibilitate, dar cu probabilitate mai mica in acest moment. pentru a verifica, totusi, asta s-ar fi indicat inca de la inceput, asa cum scrie si in buletinul histopatologic. trebuia deci facuta. de asemenea, pentru reevaluarea bolii, in conditiile in care PSA e crescut, dar alte metastaze nu se vad, ar fi util sa fie facuta o scintigrafie osoasa. cresterea PSA este practic imposibil sa fie data de un alt cancer decat cel de prostata.
0
05-11-2013, ora 21:57
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Pe data de 28.06.2013 am facut cea de a doua scientigrafie osoasa, prima fiin facuta in anul 2012. Iata rezultatul:
examinare all body si statice statice evidentiaza focare de hiperfixare situate la nivelul arcurilor costale bilateral, coloana vertebrala, articulatii sacro-iliace, oasele bazinului, femur bilateral, extremitate proximala, humerus bilateral mai mare stanga cu aspect ameliorat fata de examinarea din 2012.
Concluzii: Aspect de procese secundare osoase cu aspect ameliorat fata de examinarea anterioara.

Intrebari:
1. Ce inseamna expresia din Histopatologicul de la prostate : Se observa component cu celula mica?
2. Este indicat sa facem IHC si pe biopsia de la prostate si pe cea de la plamani?
3. In ipoteza in care vorbim de doua tipuri de cancer, la ce sa ne gandim?
4. Este acum tarziu daca se descopera ceva la IHC?
Va rog sa nu va suparati pentru aceste prea multe intrebari. Chiar sunt disperata caci nu prea mai inteleg nimic.
0
06-11-2013, ora 08:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. celulele tumorale nu sunt o populatie total heterogena. clinic nu inseamna, aplicat aici, mai nimic decat eventual o agresivitate crescuta.
2. da, la ambele, in acest moment.
3. nu ne gandim la aceasta ipoteza inca.
4. nu.
0
06-11-2013, ora 09:21
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Nu v-am spus ca medicul ne-a recomandat, ca si dvs. sa intrerupem casodex pe o perioada de cca. 6 saptamani sau sa marim doza de casodex. Nu este de parere ca ar fi indicat sa ne grabim cu abiraterone. Considera ca boala este stabila imagistic si doar PSA este in crestere, astfel ca nu suntem f. presati.
Ce parere aveti?
Cu multumiri
0
06-11-2013, ora 16:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
consider ca asta e o etapa de urmat acum: intreruperea casodex si monitorizarea PSA cel putin vreo 2 luni.
0
26-11-2013, ora 00:02
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
Am primit raspunsul de la biopsie
Fragmente tumorale cu caractere histopatologice superpozabile, cu plaje intinse de celule carcinomatoase de talie mare, slab diferentiate, cu importante mitoze atipice si atipii nucleare, cu focare de necroza
Concluzia:
determinari secundare parietale de adenocarcinom, G3
Cu acest raspuns am mers la oncolog care nu a crezut in continuare ca sunt metastaze si trimis la Lotus med pentru examen histopatologic si teste de imunohistochimie( aici am dus doar un bloc de parafina, trebuiau duse toate 4?)
In zilele aceste voi primi un raspuns, dar starea tatalui meu se degradeaza de la o zi la alta, nu mai mananca, a slabit, a ragusit, nu mai are forta, se plange de dureri de sezut. ma gandesc sa nu fie tardiv rezultatul? Cu ce il putem ajuta acum?
0
26-11-2013, ora 10:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
revino, te rog, cu detaliile cazului, caci nu stiu despre ce e vorba, cu privire la caz. daca nu ti s-a specificat anume un bloc de dus pentru IHC, atunci trebuia sa le duci pe toate.
0
26-11-2013, ora 14:05
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
As dori sa aflu opinia dumneavoastra in legatura cu acest caz:
Pacient actualmente in varsta de 70 de ani
La o analiza de sange de la inceputul anului 2011 PSA 4, 26
Biopsie 04.2011 -adenocarcinom de prostata scor Gleason 4
Radioterapie08-09.2011 iradiere externa cu fotoni-telecobaltoterapie-doza totala 39, Gy, 22 de fractii
03.2013 Examinare CT-toraco-abdomino-pelvina
-parenchime pulmonare expansionate la peretele toracic
cativa micronoduli pulmonariin ambele parenchime pulmonare, cel mai mare de 10mmin segmentul apical LIS
-traiecte bronsice dilatate paramediastinal bilateral cu continut aeric
-infiltrate interstitiale pseudonodulare difuze la nivelul lobilor pulmonari superiori si in lobul mediu
-septuri interstitiale ingrosate
-micronoduli calcificati placati la scizura oblica inferioara cu caracter sechelar
-fara empansamente pleuro-pericardiace
-fara adenomegalii mediastinale sau axiale
-ficat cu forma pozitie si dimensiuni in limite normale, cu structura si iodofilie omogena, fara procese focalizate
-absenta dilatatiilor de cai biliare intra sau extrahepatice
-colecist cu continut fluid alitiazic
- splina pancreas glande suprarenale fara prize patologice de contrast; mici chiste corticale renale de partea stanga
-vezica urinara in repletie partiala cu peretii ingrosati difuz
-prostata de dimensiuni 48/27 diametre axiale cu structura neomogena difuz, contur net
-vezicule seminale in limite normale
-fara lichid intraabdominal
-fara adenomegalii abdomino-pelvine
-calcificare milimetrica la nivelul hemisacrului drept, in rest, fara leziuni cu caracter secundar decelabile la nivelul segmentelor osoase examinate
10.2013 scintigrafie osoasa -nu am rezultatul acum, dar in afara de niste leziuni osoase nu scria
10.2013 CT toraco-pulmonar
-cresterea numerica si dimensionala a micronodulilor pulmonari, actualmente cel mai mare de 14 mm in segmentul aplicat al LIS
-aparitia unei adenopatii tumorale cu iodofilie neomogena de 32/27mm la nivel subclavicular drept ce margineste artera subclavie dreapta si artera carotida comuna dreapta
- in rest mici adenopatii mediastinale cu aspect nemodificat fata de examinarea precedenta
-aparitia unui nodul tumoral cu periferie iodofila si necroza centrala in muschiul diafragmei de partea dreapta in dreptul unghiului costo-vertebral XIII drept
-formatiune tumorala cu iodofilie neomogena si calcificari in interior pe arcurile costale posterioare C VI si C VII drepte cu dimensiuni axiale maxime de 55/36mm si extensie cranio-caudala de 53mm
-alte doua formatiuni tumorale pe arcul costal posterior C VIII drept de 23/16mm si pe arcul lateral C VI drept de 25/17mm
- aparitia unui nodul hipocaptant pe glanda suprarenala dreapta de 13/6mm
- glanda suprarenala stanga fara prize patologice de contrast

A urmat tratament cam aproximativ un an dupa radioterapie cu inhibitori de testosteron(cam 04.2011-04.2012)
PSA 08.08.2011 0, 911
(dupa radioterapie cam prin 09.2011 a avut ovaloare mai mare a PSA 4, 11)
07.05.2012 0, 13
20.11.2012 1, 08
27.02.2013 2, 66
22.05.2013 1.64
Intrebarile mele sunt
1 nu se puteau prevenii tumorile care au aparut?
2 ce se poate face in continuare?
3 a fost facut ceva gresit in schema de tratament?
4 cum au aparut tumorile in 6 luni de la ultimul CT atata timp cat eram linistiti ca totul e ok PSA era in limite normale totul decurge bine si deodata au aparut ditamai tumorile?
0
26-11-2013, ora 15:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mawbest, aveam senzatia ca recunosc relatarea ta. nu ai facut decat sa dai din nou copy/paste la o postarea anterioara; totusi o postare la care eu am raspuns chiar atunci, dupa care nu ai mai revenit. nu ai vazut cumva raspunsul meu ? scrisesem ca ar ajuta un PSA mai recent, care vad ca e in crestere, dar totusi nu cred ca se poate trece peste o biopsie a leziunilor respective. nu pot decat sa banuiesc ca nu ai vazut raspunsul meu de atunci...
0
26-11-2013, ora 15:17
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
Am crezut ca ati uitat cazul meu(scuze), si am citit toate raspunsurile dumneavoastra
Cum am relatat, am primit rezultatul de la biopsie si asteptam rezultatul de la IHC
Dar ce se poate face pentru tatal meu pana atunci pt ca starea lui se degradeaza zilnic?
Multumesc
0
26-11-2013, ora 22:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cum am spus: trebuie aflat ce e cu leziunile cele noi, mai ales din plaman, deci trebuie obtinuta o biopsie din ele. ce ati discutat cu oncologul vostru ?
0
27-11-2013, ora 11:49
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
Chirurgul de la Marius Nasta a zis ca nu se baga in plaman, el face biopsie doar la coaste
Oncologul a zis ca e ok biopsie doar din coaste si ca el in continuare nu crede ca sunt metastaze si de aceea m-a trimis sa fac din nou examen histopatologic si bineinteles IHC. Tot el i-a mai dat sa faca niste perfuzii cu glucoza, ketonol, cateva vitamine B si C. Dupa ce o face o zi aproximativ, e mai bine, apoi 2 zile abia se ridica din pat.
maine la ora 14 voi avea rezutatul la IHC si sper sa ii dea si maine tratamentul, daca trebuie sa il aduc la bucuresti, nu cred ca rezista la drum, sper sa imi dea pastile ceva
0
27-11-2013, ora 15:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci a facut O BIOPSIE de altundeva decat din prostata ? daca da, ce zice examenul histopatologic ?
0
27-11-2013, ora 22:03
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
Biopsia a fost facuta din tumorile costale
0
27-11-2013, ora 22:37
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
Rezultatul de la Marius Nasta l-am scris mai sus in data de 26.11.2013, ora 00:02.
Rezultatul de la Lotus Med este urmatorul:
- examen microscopic: multiple fragmente tisulare cu artefacte de zdrobire si de injurie tehnica care prezinta proliferare tumorala maligna constituita din celule atipice cu aspect calcinomatos, cu zone de necroza si stroma cu marcata proliferare fibroblastica si vasculara
- diagnostic histopatologic: rezultatele testelor IHC efectuate nu concorda cu originea prezumat prostatica a tumorii primare (PSA si PSMA negativ), pozitivitatea pentru TTF-1 si CYTOKERATIN 7 orientand mai degraba spre un punct de plecare de la nivel pulmonar. Se va interpreta in stransa corelatie cu datele clinico-imagistice si eventual retestarea IHC pe un alt bloc de parafina prelucrat din tumora avand in vedere artefactele preparatului examinat
0
27-11-2013, ora 23:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
concluzia este ca cel mai probabil, pe langa cancerul de prostata, are si un cancer la plamani, care este in faza metastatica. ati discutat cu oncologul exact acest aspect ? trebuie sa primeasca tratament, cel mai probabil chimioterapie, pentru asta.
0
28-11-2013, ora 11:36
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
Exista un nodul de 14 mm in plaman care a fost descoperit la ultimul RMN.
Am discutat cu medicul oncolog din Bucuresti, si deoarece tatal meu este din provincie nu poate face chimioterapie la Bucuresti pentru ca trebuie adus zilnic. Din acest motiv, medicul oncolog nu i-a dat nici un tratament, nici macar calmante.
Intre timp tatal meu a ajuns la 45 de kg si are durei foarte mari - tramadolul care este administrat la acest moment nu mai da rezultate.
Multumesc anticipat.
0
28-11-2013, ora 20:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere, dar anticipat pentru ce anume ? pentru dureri/etc, poate ar fi bine sa il vada si monitorizeze un medic mai apropiat, poate medicul de familie. chimioterapie poate face si in teritoriu, trebuie sa existe un centru mai apropiat cu oncologie. exista scheme de citostatice care nu presupun sa vina saptamanal, ci mai rar.
0
29-11-2013, ora 16:40
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Am revenit cu vesti.

Rezultat PSA 15, 76 la 29.11. 2013

evolutie PSA sept. 2013 = 4, 29
oct. 2013 = 7, 76
nov. 2014 = 15, 76

Deoarece Abiraterone nu este inca aprobat, medicul ne-a recomandat Androcur.. Ce parere aveti? Cat de efficient este avand in vedere ca nu este tocmai nou?
Cu multumiri
0
29-11-2013, ora 19:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in conditiile esecului dupa tratament hormonal, sansele sunt destul de mici sa raspunda la androcur. ati oprit casodex sau ce ati facut ?
0
29-11-2013, ora 20:17
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Am oprit casodexul (de 2 zile). Din august 2012 am luat casodex pana acum 2 zile. iar din martie 2013 am facut 7 sedinte cu taxotere. Medicul ne-a spus acum ca nu putem relua chimio decat peste un an deoarece pana atunci nu ar avea effect. In conditiile in care Androcur nu va da rezultate, ce putem face? Sa facem efortul financiar de a cumpara de acum abiraterone in speranta ca intr-o luna, doua se va aproba? Ce ne sfatuiti?
0
29-11-2013, ora 21:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
opriti casodex si repetati dozarea de PSA lunar. cred ca am mai discutat despre asta.
0
29-11-2013, ora 23:18
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
Raspunsul din Ploiesti a fost ca nu ii se poate face chimioterapie pt ca e prea slabit
Singura lor solutie a fost un centru de ingrijiri paleative(care stiu ce inseamna pt ca si socrul meu a trecut pe acolo).
"cativa micronoduli pulmonariin ambele parenchime pulmonare, cel mai mare de 10mmin segmentul apical LIS " 03.2013
"cresterea numerica si dimensionala a micronodulilor pulmonari, actualmente cel mai mare de 14 mm in segmentul aplicat al LIS " 10.2013
se pare ca de aici provine cancerul de plaman care acum a metastazat la oase.
Opinia dumneavoastra este ca oncologul a gresit in martie 2013? Opinia lui atunci a fost ca micronodulii sunt din cauza ca a muncit in mediu toxic.
Exista cumva acum vreo schema de citostatice care sa il poata ajuta? Mentionez ca a slabit la aproximativ 45 kg, desi niciodata nu a avut mai mult de 60kg.
0
29-11-2013, ora 23:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur ca exista, mai multe chiar. totusi, despre posibilitatea aplicarii lor la un om pe care nu il cunosc, intr-un caz pe care nu il am practic in fata, nu pot sa ma pronunt. solutii sunt si mereu se poate face ceva insa...
0
29-11-2013, ora 23:28
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
Si atunci de ce nu se aplica?
Cazul lui am incercat sa vi-l relatez spre a va face o parere, sa aflu si o alta opinie. O sa traiesc mereu cu senzatia ca as fi putut face mai mult? Ce pot sa fac?
0
30-11-2013, ora 02:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
faceti o programare la un ALT oncolog, eventual dintr-un spital clinic, mare!
0
30-11-2013, ora 05:44
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
Am fost la Suler in ploiesti singurul spital din ploiesti cu sectie de oncologie. L-a vazut doctorul si a spus ca nu ii face chimioterapie ca il omoara.
L-am adus cu salvarea, nu poate fi transportat usor.
0
30-11-2013, ora 09:09
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Deoarece PSA este in permanenta crestere de trei luni (4, 29. 7, 76.. 15, 36) sub Casodex, oncologul (in lipsa posibilitatii de a apela la Abiraterone) a decis ca de luni sa incep tratament cu Androcur, cel putin pana se va aproba de catre Ministerul Sanatatii lista cu medicamente compensate pe care se afla si Abiraterone. Credeti ca daca fac asa, Andocur nu va avea nici un fel de effect benefic si ca mai bine nu mai fac nici un fel de tratament? Daca PSA va creste in continuare la ce sa mai apelez? Va multumesc frumos!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
135 comentarii 1 2 345 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Ce semnifică metastazele osoase?
  • Noi terapii împotriva metastazelor osoase în cancerul de prostată
  •