Vedere neclara, dureri de cap, ameteala, slabiciune

26-09-2015
C.Andreea.
Nu este medic/terapeut
C.Andreea.
Buna ziua,
Am 27 de ani si mai multe simptome:
- dureri de cap destul de frecvente si puternice,
- ameteala constanta, mai domoala cand stau intinsa
- vedere in ceata, vedere dubla in ceata la distanta si neclara la apropiere, imi simt ochii obositi si uneori ma mananca - seara, in principiu, si se intampla sa imi lacrimeze, atunci cand clipesc se intampla sa mi se puna ca o ceata pe ochi si clipesc de mai mute ori pentru a scapa de ea, ma deranjeaza lumina de afara si tind sa fac 'ochii mici', rar am vazut pete luminoase cand plimbam ochii stranga-dreapta
- slabiciune musculara si dificultati de mers (imi este greu sa stau in picoare si sa merg, simt ca trebuie sa ma incordez sa-mi mentin echilibrul, se intampla sa merg spre dreapta cand merg pe strada, nu stiu din ce motiv),
- dificultati de concentrare (lucrez mult la calculator)
- furnicaturi in extremitati
- usoare dureri de inima in situatii de stres.

In martie ac am facut mai multe investigatii deoarece aveam o parte din simptomele de mai sus, mai mult sau mai putin intense decat acum. La ORL totul ok, am niste semne de la o rinita (am rinita alergica descoperita acum ceva timp). Neurologul mi-a rec niste pastile care m-au ajutat pe moment, dar nu mi-am revenit complet, pastile pentru migrena, cefalee. Analizele de sange erau ok. La oftalmolog mi sa zis ca am -0.25 la un ochi, miopie, nu necesita corectie.

Saptamana trecuta am fost la oftalmolog din nou, alt medic, alta unitate. Mi s-a zis ca imi trebuie ochelari de +0.25 cu protectie calculator. Urmeaza luni sa ma duc la un centru de optica sa imi iau ochelari si o sa optez si pentru o consultatie. Nu am inteles inca de ce aveam miopie acum cateva luni iar acum am cu +...

Stiu ca ar trebui sa merg din nou la medici pentru investigatii si sa o iau de la capat probabil...ORL, oftalmologie, neurologie... Daca cineva de aici ma poate ajuta cu un sfat in situatia mea, multumesc mult anticipat!
9 comentarii
0
02-10-2015, ora 14:04
Bogdanradoi
Nu este medic/terapeut
Bogdanradoi
Buna Andreea,

Ca si tine aceleasi probleme le am si eu. Ma regasesc destul de mult in simptomele tale. Ameteala permanenta mai ales cand stau in picioare, imi tin foarte greu echilibru, la distanta vad foarte greu ( desi la oftalmologie mi-au spus ca sunt in regula ), capul tulbure aproape mereu, mi-este greu sa ma concentrez. Orl, neuro... pe la toti am trecut si eu. Tare mult ti-as fi recunoscator daca ne-am tine la curent cu starile si eventualele investigatii pentru ca am starile astea de un an de zile si nu reusesc sa le dau de cap. Multa sanatate tie.
0
02-10-2015, ora 19:55
C.Andreea.
Nu este medic/terapeut
C.Andreea.
Buna flashscore,
Mersi si te inteleg perfect. Si eu am aceste stari de mai bine de un an de zile..
Eu astazi am reusit sa ajung la optica. Am mai facut o consultatie acolo. De data asta mi-a iesit hipermetropie mica cu astigmatism miopic mic. Mi-au fost recomandati ochelari de purtat tot timpul, cu dioptrii si protectie PC. Am dat comanda si in 10-12 zile merg sa-i ridic. Sper sa am rezultate bune in ceea ce priveste starea de sanatate si sper ca in momentul in care o sa incep sa port ochelari sa scap de toate simptomele urate.
O sa vad cum o sa ma simt peste o luna de purtat ochelari..
Multa sanatate! Si eu as aprecia daca m-ai tine la curent cu evolutia ta. Mersi!
0
04-10-2015, ora 19:20
Bogdanradoi
Nu este medic/terapeut
Bogdanradoi
Şi eu mi-am propus, din nou, să merg la un nou control oftalmologic. Mi-au distrus viaţa efectiv aceste ameţeli, dureri de cap, starea asta generală proastă. Poate intr-o zi o să fim iar ca înainte.
O seara frumoasă. Bogdan
0
04-10-2015, ora 21:17
Bogdanradoi
Nu este medic/terapeut
Bogdanradoi
Ştii Andreea, poate îmi laşi o adresa de e-mail ceva unde să putem comunica mai bine şi mai rapid, aşa putem schimba mai uşor păreri, impresii, stări, trăiri... Ca până la urma cine te înţelege mai bine decât unul care suferă ca tine? Bineînţeles dacă şi tu doreşti. Sper ca nu te-a deranjat propunerea mea.
0
05-10-2015, ora 19:22
C.Andreea.
Nu este medic/terapeut
C.Andreea.
Bogdan,
Lasa-mi adresa ta de e-mail intr-un mesaj privat.
Sper ca nimeresc unde gasesc mesajele private, sunt noua pe forum. :)
0
05-10-2015, ora 19:25
Bogdanradoi
Nu este medic/terapeut
Bogdanradoi
Gata, ti-am lăsat. aştept un mesaj pe mail orice doar să ştiu ca ai găsit şi ca merge. Seara frumoasă.
0
26-01-2019, ora 00:35
Mi2019
Nu este medic/terapeut
Mi2019
Buna spuneti mi si mie va rog daca ati descoperit cauza acelor stări?
0
26-01-2019, ora 14:59
C.Andreea.
Nu este medic/terapeut
C.Andreea.
Buna, încă sufăr de migrene și tind sa cred ca sunt moștenire de la mama. Le țin sub control acum, dar își mai fac și de cap.

Eu iau acum Migra Defense de la Secom, câte jumătate de pastila pe zi, seara. Nu am mai ajuns de mult timp la neurolog.

Am observat ca stresul, munca in exces, problemele etc. amplifica pb de sănătate.
Eu am început sa incerc și meditația, ceea ce ma ajuta sa ma calmez și sa-mi mai golesc mintea. Am învățat sa depistez arunci când se apropie o Migrena și de multe ori iau repede o pastila (ipubrofen, nurofen, antinevralgic etc.) și o păcălesc.
0
26-01-2019, ora 15:25
Mi2019
Nu este medic/terapeut
Mi2019
Întrebam pt ca si eu am o presiune in ceafa si nu ii gasesc cauza, am fost la oftalmolog analize bune, encefalograma ok si totusi am o presiune in ceafa si urechi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Lentilele de contact telescopice, o soluție inovatoare pentru afecțiunile oculare
  • Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  •