Carti recomandate de voi despre depresie, neliniste, anxietate

17-10-2010
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Buna ziua.Stiti carti despre depresie, neliniste si celelalte tulburari psihice (nu prea grave) care v-au ajutat, impresionat si placut?Puteti sa le scrieti aici ca orice forumist si chiar eu sa le citim, studiem etc.Caut carti interesante in acest domeniu.Ce carte vi s-a mai recomandat?Haideti sa vorbim aici despre carti.Multumesc mult.
29 comentarii
0
17-10-2010, ora 15:18
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
David Servan-Schreiber
Vindeca stresul, anxietatea si depresia fara medicamente si fara psihanaliza
1
19-10-2010, ora 07:54
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Tratat de psihiatrie-Vasile Predescu
Psihiatrie-Carol Friedman
0
19-10-2010, ora 15:35
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Va multumesc mult.
0
19-10-2010, ora 20:22
virgula
Nu este medic/terapeut
virgula
Foarte eficient e sa citim Sfanta Scriptura; Cartea Psalmilor mai ales; De la inceput si pana la sfarsit cu rabdare si credinta in fiecare zi. cat puteti - macar 1 pagina pe zi. Eu am avut o perioada d cativa ani in care nu puteam citi din cauza bolii pt ca imi afectase ochii si nu numai
Stiu cazul unei bolnave de cancer care in momentul cand a terminat de citit ultimul psalm, s-a vindecat. Cred ca poate fi posibil acest lucru, nu in toate cazurile -dar ajuta; sunt sigura ca ajuta.

Carti:
"Iesirea din depresie - medicamente/ psihoterapie" - Dominique Barbier

"Factorul Omega 3, Dieta revolutionara Omega 3 pt sanatatea creierului si impotriva depresiei" - Andrew L. Stoll

STRES:

"Stres, eustres, distres - Terapii antistres" - Gheorghe Adavoaice

"10 lucruri care trebuie sa le stii despre stres" - Julia Kolozsvani, Dr. M. Jitian

" AI GRIJA SINGUR DE SANATATEA TA: alimentatie, activitati fizice, sexualitate, somn, stres (pozitiv) - Sandrine Mercier

" Viata nu este un stres continuu..." - Loretta Laroche, Psihologie motivationala, Psihologie

"MANUALUL SUFERINDULUI DE STRES - sens, echilibru si sanatate in viata" - Dr. Ed. Boenish

" Hipnoza si stresul " - Peter J. Hawkins

"60 sfaturi antistres" - Marie Claire

" Miraculoasele plante antistres - tratamente si utilizari practice " - Stevens Maimes
.

Ce parere aveti despre hipnoza si boala stresului?
1
23-10-2010, ora 22:31
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Multumesc mult Eben pentru recomandarile de carti care le consider foarte bune la prima vedere.


Si ai mare dreptate cu Sf.Scriptura.Sa nu uitam nici de vietile Sfintilor, cartile Sf.Parinti, cartile cu sfaturi religioase etc.
0
24-10-2010, ora 07:45
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Sigur. Orice este literatura buna - are valoare pt intarirea sufleteasca. Am f multe carti de acest fel - inclusiv biografiile sfintilor. Si o sa-mi mai procur, cand merg adesea in excursii pe la manastiri - cu scoala - sau in concediu. Sunt mai accesibile si mai placute.
0
24-10-2010, ora 07:48
virgula
Nu este medic/terapeut
virgula
Sunt de acord cu bleuciel. :)
0
24-10-2010, ora 07:51
virgula
Nu este medic/terapeut
virgula
cand am timp voi adauga ce am gasit mai nou si interesant pt vindecarea depresiei in carti.

O zi mai buna.
0
29-10-2010, ora 02:03
dualtrax
Nu este medic/terapeut
dualtrax
Cautati pe net LINDEN method... este o carte care ma facut sa inteleg cu ce ma confrunt in detaliu si slava domnului am scapat de atacurile de panica care pareau ca nu se mai termina.

PS: pentru cei depresivi/anxiosi : nu va pierdeti increderea in voi... cand o sa intelegeti si o sa va impacati cu starea pe care va-ti instalato o sa dispara ca prin minune asa cum a venit.

Inca ceva : daca nu ati apucat sa luat medicamente nici nu va grabiti, incercati mai intai sa cititi The Linden Method, pentru ca imbalansul chimic al creierului este generat de gandirea noastra in primul rand nu gandirea de ele... relatia de baza pleaca de la gandire.
0
09-11-2010, ora 22:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Tigeratlantic,

Vă recomand următoarea carte:
_
Factorul Omega-3 - Dieta revoluţionară omega-3 pentru sănătatea creierului şi împotriva depresiei (aşa se numeşte cartea!).
Autor: Stoll, L.Andrew
Editura: Elena Francisc Publishing
ISBN: 973-870-6254
Anul publicării: 2005
Format: 15, 5x24 cm
Nr. pagini: 380
_

Dar, în plus, accesaţi şi următorul link:----------*

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.

(*modificat de administrator)
1
08-01-2014, ora 23:46
danipopa
Nu este medic/terapeut
danipopa
Bună ziua. Am văzut că in discuţiile dunmeavoastră despre anxietate aţi inclus si Biblia. Vă rog să imi spuneţi cateva cărţi dare tratează problema anxietăţi din punct de vedere creştin. Trebuie să fac o teză de liceenţă dar am cam rămas fără cărţi. Vă mulţumesc.
1
09-01-2014, ora 14:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ danipopa

Mergeti pe strada Bibescu Voda, din stanga Patriarhiei, si gasiti 3 librarii. In toate puteti gasi 3-5-10 carti cu ce va intereseaza.
Intrebati direct vanzatoarea sa vi le indice.
0
09-01-2014, ora 18:42
danipopa
Nu este medic/terapeut
danipopa
Mulţumesc.
0
14-01-2014, ora 00:23
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
"Plan de tratament pentru depresie si anxietate" - Leary.
0
03-03-2015, ora 18:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vindecarea arborelui genealogic - Psihiatru Kenneth Mc. All
* prezinta multe cazuri grele rezolvate in psihiatrie


Un minut la psiholog
Strategii ca sa ramai sanatos intr-o lume nebuna

Arnold A. Lazarus
Clifford N. Lazarus
0
15-02-2016, ora 16:25
Maria Estela Mihoc
Identitate neconfirmată
Maria Estela Mihoc
"Ghid pentru o viata rationala" - Albert Ellis, Robert A. Harper

Volumul a fost cotat printre primele 25 de lucrari de terapie autoadministrata din lume.
0
30-03-2016, ora 17:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ meebo

o carte f buna despre fobia sociala http://www.all.ro/carte/ajuta-te-singur-in-caz-de-anxietate-sociala.html
0
03-04-2016, ora 21:00
Rasfat
Nu este medic/terapeut
Rasfat
Demonul amiezii - O anatomie a depresiei, Andrew Solomon

Volum finalist la Premiul Pulitzer, câştigător al National Book Awards şi inclus în lista The Times a celor mai bune o sută de cărţi ale deceniului

„Ni se vorbise despre Andrew Solomon ca despre o legendă: privindu-l, încercam să-i ascult povestea, alcătuită nu din cuvinte mai întâi, ci din tonuri de lumină şi din mici străluciri ale canavalei pe care era pictat. Nu ştiam atunci – a trebuit să-i citesc cartea ca să aflu – că aveam în faţă un om care încercase de toate, căruia nimic omenesc nu-i era străin, care supravieţuise Africii negre şi pustiurilor de gheaţă de dincolo de Cercul Polar, care cunoscuse toate formele de amor şi toate nuanţele suferinţei umane, care-şi dereglase voit, asemenea lui Rimbaud, toate simţurile, care citise, asemenea lui Mallarmé, toate cărţile, care cartografiase, asemenea lui Lautréamont, toate iadurile minţii...
0
17-06-2016, ora 16:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Recomandare @ psiholog Pescaru Valentin

1) 10 Abordari psihoterapeutice ale depresiei - Dieter Stiemerling
2) Psihoterapia anxietatii - Irina Holdevici
0
27-11-2017, ora 22:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dale Carnegie - Lasa grijile si incepe sa traiesti
0
22-02-2018, ora 20:12
Paula_alexandres
Nu este medic/terapeut
Paula_alexandres
Dacă te afli in mijlocul unei boli depresive nu vei putea sa te concentrezi pentru prea mult timp. Astfel îți recomand cartea doctorului Tim Cantopher care explica foarte bine ce este depresia și de ce ai făcut aceasta boala. Merita citită!
0
18-06-2018, ora 15:18
mondragon.fernandez
Nu este medic/terapeut
mondragon.fernandez
Cea mai rapida metoda de a iesi din depresie pe care o cunosc eu este urmatoarea:

1. In cazul unei tulburari de stres post-traumatic, recomand vizita la un psiholog sau psihiatru care practica EMDR (eye movement desensitization and reprocessing). De obicei, dupa 2-4 sedinte stresul se va diminua semnificativ.
Recomand EMDR in cele mai puternice tulburari de stres post-traumatic: viol, pierderea partenerului/copilului, frica de moarte, etc.
Nu am vazut pana acum o eficienta mai mare la alt tip de terapie.

2. Deoarece EMDR nu elimina cauza depresiei, ci doar ajuta la eliberarea stresului si a emotiilor asociate, clientul va avea nevoie de un terapeut care sa cunoasca tehnica "Reimprinting" sau "Core Transformation". Acestea sunt cunoscute de obicei de catre coach NLP. Cautati unul. Merita efortul. Vindecarea va fi una rapida si eficienta.
Sa va fie de folos! :-)
0
20-06-2018, ora 17:48
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Dr.Ursula Sandner-Puterea ta interioara cartea 1
Dr.Ursula Sandner-Puterea ta interioara cartea 2
Sunt cam scumpute dar merita
0
02-02-2019, ora 02:08
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Am gasit o carte care poate ajuta multi oameni cu probleme psihice:


TERAPIA COGNITIV COMPORTAMENTALA-de psih, STEPHEN BRIES

(am scris cu litera mare sa se deosebeasca de comentariul meu.
Este chiar terapia pe care o recomanda psihologii aici pe site mereu sa o urmati.
Bine este bine sa se faca cu un psihoterapeut dar principiile si informatiile si tehnicile din carte cu siguranta vor ajuta pe toata lumea.
Cartea se gaseste in librariile romanesti.
Cititi-o !Va va ajuta cu siguranta sa fiti mai bine!

Eu deabia am comandat-o, deabia astept sa vina!
0
04-02-2019, ora 18:02
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eu recomand "Demonul Amiezii" de Andrew Solomin, este depres depresia lui.
0
07-07-2019, ora 15:18
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Am descoperit o carte:Vindecarea creierului(Dr.Joseph Anniballi)
Am vazut ca vorbeste despre anxietate, depresie, TOC, traume si alte boli psihice dar si despre vindecarea creierului.Autorul e doctor psihiatru.Cred cam sa o cumpar si eu.
0
08-07-2019, ora 17:12
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Încă o carte extraordinară :Puterea creierului de data aceasta a celui mai popular psihiatru al Americii : Daniel G.Amen, despre puterea creierului, cum să îți îmbunătățești concentrarea, memoria, energia și performanțele creierului, cum sa învingi boala și cum să îți stimulezi creierul.
Cartea se găsește la librăriile online.
Descriere
Purtăm un adevărat război pentru sănătatea noastră. Dar putem riposta.
Războiul pentru propria sănătate se pierde sau se câștigă în mintea noastră, prin deciziile pe care le ia creierul în fiecare zi, clipă de clipă. Când creierul funcționează bine, avem șanse mult mai mari de a lua decizii eficiente, care ne permit să ne concentrăm cu precizie, să avem energie și să fim sănătoși. Dacă funcționarea creierului este perturbată, dintr-un motiv sau altul, suntem mult mai predispuși să luăm decizii proaste, care ne răpesc energia, capacitatea de concentrare, buna dispoziție, memoria și sănătatea, ducând la degradarea noastră precoce și la probleme de sănătate pentru urmașii noștri.
Dr. Daniel Amen, „cel mai popular psihiatru al Americii“, a conceput un program destinat oamenilor care vor să se simtă și să arate cât mai bine, cât mai mult timp posibil, precum și celor care vor să exceleze într-un domeniu de activitate, la muncă și în relațiile lor. Adoptarea acestui mod de viață ne va spori capacitatea de a lua decizii, ne va adânci sentimentul puterii personale și ne va ajuta să ne îmbunătățim:
• Energia • Concentrarea • Starea de spirit • Memoria • Greutatea • Relațiile • Munca • Starea generală de sănătate


Nu uitați și de cartea:Vindecarea creierului(Joseph Annibali), foarte buna, se completează una pe alta
0
09-02-2020, ora 01:10
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Poți să-ți vindeci viata și Vindeca-ti corpul de Louise Hay
Vindeca-ti mintea"(de Dr.Mona Lisa Schulz și Louise Hay)
Vindecarea creierului(de Dr.Joseph Annibali)
Puterea creierului(Dr.Daniel G.Amen)
Foloseste-ti mintea că să întinerești(Dr.Daniel Amen)
Medium medical (Anthony William)
Puterea este in interiorul tau(Louise Hay)
Secretul (Rhonda Byrne)
Puterea(Rhonda Byrne)
Eroul(Rhonda Byrne)
Magia(Rhonda Byrne)
Secretul- învățături zilnice (Rhonda Byrne)
Puterea autovindecarii-Dr.Fabrizio Mancini
Puterea extraordinara a subconstientului tau(Joseph Murphy)
Terapia cognitiv-, comportamentala(psiholog Stephen Briers)
Vindeca-ti corpul -Louise L.Hay
Totul este bine(Dr.Mona Lisa Schulz și Louise Hay)

Lectură plăcută și să vă fie de ajutor.
0
30-04-2020, ora 18:32
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
''Codul vindecarii'' (Dr.Alex Loyd)
''Foloseste-ti mintea ca sa intineresti.Secretele regeneraii fizice, emotionale si mentale''
''Un minut la psiholog''
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul