Cartofi prajiti sanatosi?

04-05-2009
sorina_sunflower
Nu este medic/terapeut
sorina_sunflower
Este adevarat ca daca stim cum sa pregatim cartofii, nu trebuie sa renuntam la ei? Eu sunt o fana a cartofilor prajiti, dar cand stiu cat de nociva este prajirea, uleiul incerc sa renunt la ei desi imi este fooarte greu. Am aflat ca exista o friteuza, ActiFry de la Tefal, ce prajeste un kg de cartofi cu numai o lingura de ulei si astfel continutul de grasime scade considerabil. Poti folosi ulei de orice tip si poti gati mai multe feluri de mancare, si carne, si deserturi. Ce parere aveti despre acest mod de preparare?
3 comentarii
0
12-06-2009, ora 10:26
Micutza1
Nu este medic/terapeut
Micutza1
eu am cumparat un ActiFry si chiar se poate pregati un kg de cartofi cu o singura lingurita de ulei... bine, nu este lingurita mica de bucatarie, este una speciala pe care am primit-o odata cu aparatul. Se merita sa investesti in genul acesta de aparat pentru ca am gatit mai multe cu el, nu doar cartofi pai: pui si legume... fetita mea a fost incantata de mancarea pregatita cu ActiFry si eu m-am bucurat ca i-am putut face poftele (eternii cartofi prajiti), dar am evitat sa-i incarc farfuria cu mancare "scaldata" in ulei...
0
12-06-2009, ora 11:42
Mara A Mara
Nu este medic/terapeut
Mara A Mara
Ce pot sa zic. intr-adevar este destul de util un asemena aparat in casa. Mai ales avand in vedere faptul ca asemea cartofi prajiti, care sa nu fie imbibati in ulei, ii poti cumpara numai de la fast-food-uri. Pritenul meu si-a achizitionat un Actifry si chiar mi-a placut cum au iesit cartofii. Nu se copmara cu cei facuti intr-o tigaie obianuita. El este un impatimit al cartofilor de la fast food si tocmai pentru asta si l-a cumparat. Caci sincer... ca sa dai zilnic bani pe o portie de cartofii de la fast food, si ca sa nu mai spun ca nici nu prea te saturi, e destul de dezavantajos pentru buget.
Mie-mi place sa gatesc si am facut o garnitura din legume asortate care au iesit pe gustul meu. Chiar nu ma asteptam sa iasa asa. Disi...trebuie sa recunosc, la inceput nu-i prea vedeam utilitatea acestui Actifry. Dar pana nu incerci nu poti sa te convingi.
0
12-06-2009, ora 11:46
botosica
Nu este medic/terapeut
botosica
Fetita mea Sara, in varsta de 7 anisori este innebunita dupa cartofii prajiti de la McDonalds, pe care ii comanda la fiecare aniversare de-a prietenilor ei. De-a lungul timpului, eu am incercat ca ea sa nu cunoasca gustul acestei Mcdonaldizari a societatii, insa de aniversarile colegilor si prietenilor ei de joaca nu o pot tine deoparte. Asa ca Sara este innebunita acum dupa gustul cartofilor prajiti de la MC si cred ca nu o putem condamna pentru aceasta. Insa, odata cu achizitionarea friteuzei Actifry ii pregatesc fetitei mele acasa cartofi prajiti deliciosi dar sanatosi. In timp pretul se amortizeaza si intreaga familie savureaza gustul sanatos al contestatilor cartofi prajiti. Incercati si voi.si zilele McDonalds vor fi numarate..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.