Cazeum, respiratie urat mirositoare, mucus nazal abundent

27-05-2018
lucia5
Nu este medic/terapeut
lucia5
Buna ziua! De cativa ani mi se formeaza mucozitati in nas frecvent, dimineata ma trezec cu nasul plin de mucus intarit, iar de aproximativ un an am in unele momente o respiratie ffff urat mirositoare, uneori se simte si cand stau cu gura inchisa si de multe ori si dimineata cand ma trezesc dupa cum imi spune prietenul meu. Acum aproximativ 3 saptamani am stranutat 2 mici cocoloase alb-galbui, cu un miros fff neplacut, iar astazi mi s-a intamplat la fel, am stranutat iar o biluta din aceasta. Am citit discutiile pe acest forum legate de amigdalita cu cazeum si am cateva nelamuriri. Daca respiratia urat mirositoare ar fi fost doar de la aceste bilute, ar fi trebuit sa le sesizez de acum un an de cand am problema, dar acestea au aparut recent. Aceasta amigdalita cu cazeum ar putea fi o complicatie la vreo problema care tine de gastroenterologie, sau nu are legatura? Ar trebui sa fac un consult si la gastro sau doar la orl? Si aceasta problema se leaga si de mucozitatile din nas? Mentionez ca tot de cateva saptamani mucozitatile din nas au un oarecare miros...Si nu am avut deloc febra sau alte complicatii. Care ar putea fi cauzele acestor afectiuni si ce afectiuni credeti ca sunt? Alimentatia mea se bazeaza acum pe multe fructe si legume, seminte etc, dar inainte pe langa acestea consumam si multe lactate, dar de putin timp am intrerupt consumul lor... Mi-ati putea recomanda un tratament naturist? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
4 comentarii
0
27-05-2018, ora 18:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, problemele descirse se datoreaza problemelr gastro-intesinale
obligatoriu consult la Gastrologie si schmbarea regimululi alimentar
pe forum mai sunt multe sfaturi la acest subiect
0
04-06-2018, ora 06:58
Vali34
Nu este medic/terapeut
Vali34
Buna dimineata, am fetita de 11 ani si tot timpul are nasul înfundat și se plânge că o doare gâtul și nu aude.A fost operată de polipi acum 3-4 ani, am fost la orl acum 2 saptamani la control si tot degeaba nu stim ce sa mai facem.Va multumesc anticipat.
0
04-06-2018, ora 07:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 pentru nasul infundat cititi despre tratamentul cu Colargol
2 pentru auz..se face audiograma si timpanograma..sa se stie gradul si frma hipoacuziei
3 cat depsre gat... cititi ce ma scris mai sus.. poate este un copil cu reflux gastro-esofagian.. care inetine inflamatia in faringe.. pana sus in rinofaringe unde au fost polipii si incepe nasul ( asta ar explica de ce ati ajuns la operatie)
0
04-06-2018, ora 08:04
Vali34
Nu este medic/terapeut
Vali34
Problema este doar la nara stângă ca este tot timpul înfundata si se chinuie să sufle nasul. Va multumesc si va doresc o zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru a scăpa de respirația urât mirositoare
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •