Chronic subjective diziness/ ameteala cronica subiectiva

07-07-2020
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
A auzit cineva de Chronic subjective diziness/ ameteala cronica subiectiva? Am tot posta pe acest forum din cauza unor ameteli aparute in urma cu 3 luni, de atunci am facut toate analizele posibile si nu gasesc cauza, dar ametelile tot continua in fiecare zi. Ma regasesc complet in simptomatologia data de aceasta ameteala cronica subiectiva, insa in romana nu gasesc nimic despre asta. Oare ati auzit de asa ceva? Eu am citit pe site-urile in engleza. Daca ati auzit sau stiti cum as putea trata ameteala de 3 luni care nu are nicio cauza medicala va rog sa ma ajutati. Eu sufar de anxietate generalizata, dar nu la modul in care interfereaza cu viata zilnica. Tind sa exagerez si sa fiu foarte atenta la simptomele corpului. Cum as putea trata aceasta ameteala?
7 comentarii
0
07-07-2020, ora 10:57
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Bună ziua, cum tratați anxietatea generalizata?
0
07-07-2020, ora 12:04
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
fac sedinte de psihoterapie, dar nu vad aproape nicio imbunatatire al starilor acestea de ameteala.
Ameteala este aproape permanenta, scade sau dispare seara dupa 7-8, dar nu apare doar cand sunt anxioasa sau cand ma stresez. Am facut 6 sedinte de psihoterapie, am facut pauza 2 saptamani, dar am reluat dupa aceea si ameteala este tot aici, am tot cautat pe internet informatii, deoarece niciun medic nu ma poate ajuta de 3 luni, nici psihologul nu stie daca ameteala este din cauza anxietatii, deoarece apare independent de stres sau frica. Si printre informatii am gasit despre aceasta denumire, de aceea doream sa stiu daca a mai auzit cineva asa ceva, pentru ca in romana nu gasesc nimic despre asta..
1
07-07-2020, ora 14:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ameteala e o somatizare de anxietate. Combinati psihoterapia cu tratament de la psihiatru. Incercati!
0
07-07-2020, ora 16:14
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua un consult psihiatric
ati făcut??
0
07-07-2020, ora 20:20
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
Consult psihiatric nu am facut
0
07-07-2020, ora 21:45
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Încercați sa excludeți și o cauza neurologica
0
07-07-2020, ora 22:34
andreearusu
Nu este medic/terapeut
andreearusu
Am exclus. Am facut rmn cerebral, am facut analize de sange, orl, audiograma, oftalmologie, endocrinologie. Nicaieri nu s a gasit nimic. Dar ametelile sunt aici de 3 luni. Nu stiu ce sa mai fac..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •