Coaxil?...ce stiti despre acest medicament

148 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
21-03-2011, ora 14:57
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
The master...coaxilul il iau de 1 luna asa ca nu s chiar la inceput
0
21-03-2011, ora 20:49
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Daca zici ca era bine, nu stiu daca tremuraturile si durereile alea erau de la ceva psihic, puteai sa vezi cum te simti daca ai o ocupatie in loc sa iei iar medicamente, nu vrei sa scapi odata de ele ?
De facut se gaseste orice, nu e problema.
0
21-03-2011, ora 21:25
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Themaster.nu stiu daca ai avut vreodata pb.eu una n am luat pana acu 7 luni in viata mea pastile.mi e frica de ele, dar daca ai fi trecut prin ce am trecut eu poate n ai mai fi zis asa...am 2 copii de care am avut grija cum am putut, nici nu vedeam pe unde merg de rau.dar trebuia s a i scot afara, sa fac mancare, sa merg la munca chiar daca toata lumea vedea ca s, , varza, ,.nu m am lasat deloc...au fost nopti lungi si zile si mai lungi.chiar si acum cand iau aceste opastile imi fac problema ca o sa devin dependenta dar daca o sa ma ajute sa ies din negura asta am sa le iau.dr imi recomandase si benzodiazepame, dar am stat si am rabdat dureri si stari f rele decat sa le mai iau...este usor sa dai sfaturi de afara (eram buna la asa ceva)...sa stii ca mi a fost greu sa intru pe aici, din nou datorita sfaturilor care ma dau peste cap si mi fac mai mult rau...
0
21-03-2011, ora 21:56
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Cum sa nu am probleme ?! Am avut mari probleme mai ales de la Rivotril si apoi dupa ce l-am lasat acum o luna, tocmai de aia am vrut sa scap de el defintiv, am avut Depresie, Anxietate, a fost vai de mine.
Abia ma taram sa ma duc sa-mi fac antrenamentul la sala, abia de Joi incoa mi-am mai revenit si sper sa raman stabil fara sa mai iau nimic, zburand in medicament in altul, bine nu are cum sa-mi fie, iar asta s-a demonstrat acum ca am avut dreptate, abia acum dupa ce am scapat de Rivotril, s-a stabilizat cat de cat starea, evident ca m-am luptat cu sevrajul cam o luna, insa indiferent in ce hal eram, nu am mai fost dispus sa iau nimic.
La tine eu nu inteleg ceva, de ce trebuie sa stai in negura fara medicament ?! Pana cand trebuie sa iei asa ceva ? De ce nu scapi odata de starile alea ? Nu ai intrebat medicul ? Bun, la inceput erai rau, dupa primul tratament ai spus ca e mai bine, acuma iar ieri, iar spui ca nu prea e in regula. Cand ai luat Coaxil nu erai chiar rau, doar tremurai putin si aveai durerea aia, poate ca nu era de la psihic.
Zic si eu, insa daca ti-e comod sa tot iei asa ceva, nu am nimic impotriva.
Nu are de ce sa-ti faca rau forumul, fiecare da o opinie, fie rea sau buna, trebuie sa le acceptam, altfel nu ar mai exista socializare. De ce sa-mi faca rau o opini doar ca nu coincide cu a mea ?!
0
22-03-2011, ora 10:19
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Themaster.cred ca nu m ai inteles...nu mi a fost putin rau.nu vedeam pe unde calcam, tremurul si durerea de cap ma ingenunchiasera.m am luptat si eu cu sevrajul de la benzodiazepame si stiu ce inseamna asa ca te inteleg...tu ai a vut 1 eu am avut 3 asa ca sigur vei intelege..sa stii ca dr mea este fff optimista.a fost cam bulversata cand i am zis ce am luat (5 luni benzodiazepame care dupa parerea mea sincera mi au prelungit agonia)..

in legatura cu forumul ai mare dreptate, dar tinand cont ca suntem mai sensibili asta simt
0
22-03-2011, ora 11:45
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Am inteles eu foarte bine, ca erai foarte rau, insa ce nu inteleg este de ce pana acum nu ti-ai revenit ca sa nu mai fie nevoie sa iei medicamente, la asta nu mi-ai raspuns. Vorba ta, dupa 5 luni tot in agonie erai, unde ajungi in spirala asta ? Iei mereu altul si altul fara sa te aud ca spui "oare de ce trebe sa iau ? De ce ma simt asa ?". Vezi ca deja au trecut 7 luni...sa nu cumva sa te trezesti ca iei o viata asa ceva si tot sa nu fi complet bine.

Corect ca asa simti in legatura cu formul, insa tocmai ce simti este un dusman in calea vindecarii ! De aia e f bun un psiholog. Un psiholog bun cauta cauza si de ce simti ce simti si asa mai departe, daca te feresti sa pui cartile pe masa, nu e bine deloc. Fugi de tine insati si raul ramane tot in tine si asteapta sa sara in sus la orice ocazie.
Eu am fost pe dos, mi-a facut chiar bine sa spun ce simt, sa dau cartile pe masa din adancuri, nu ma sperie trecutul, mai mult ma sperie daca nu-mi reveneam.
Treaba ta ce faci, insa parerea mea asta a fost, tratament se ia un timp daca se ia, apoi normal e sa fi bine complet si sa ai o viata sanatoasa, cu medicamente niciodata nu vei fi intreaga, iar cine spune ca "e bine, lasa ca merge si asa" MINTE, sau nu il intereseaza de tine !
0
22-03-2011, ora 14:26
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Themaster.ai mare dreptate in ce spui...dar eu cred ca dr nu si au dat seama de cat de afectata eram...sa stii ca am facut psihoterapie dar sincer nu m a ajutat...poate tratamentul n a fost ok de la inceput.luam pastile doar seara si atunci 3 benzodiazepame...eu cred ca daca sunt asa (cat de cat bine) e datorita mie.am tras cat am putut sa nu cad mai mult...dar stii si tu ca ajungi la un moment dat sa spui stop...nu mai pot singura...crezi tu ca atunci acnd ai dureri, ameteli si tremur te ajuta un psiholog????eu cred ca il depaseste si pe el...somatizarile pe care le am avut eu au fost totale...n a fost organ sa nu ma doara.dar am si eu o limita, pana cand sa indur????am 2 copii care simt ca ceva e in neregula...am un sot care incearca cat poate sa ma ajute dar toate au o limita

o sa mi zici ca altii se chinuie ani.dar eu am trait ani in lunile astea


sa stii ca nu ma ajuta coaxilul deloc...asta simt..am op stare psihica varza, imi vie s a plang si sa ma jeluiesc toata ziua si durerile inca persista.aaaaa si azi noapte la 2 eram treaza
0
22-03-2011, ora 21:04
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Mda, daca ai fost si nu te-a ajutat psihologul e clar. Medicii clar nu si-au dat seama cat de afectata erai, si daca isi dadeau, ce crezi ca nimereau ce trebuie ? Dau si ei la nimereala, ca dovada ca nu au prea avut efect.
Inteleg foarte bine ca a fost mai mult meritul tau, eu cum am fost pana Joi ?! Ca si tine, am luptat pana era sa zic ca cedez si gata, nici acuma nu sunt inca sigur pe situatie, am luptat tarandu-ma, m-am luptat cu Depresia care dadea lentoare si lipsa putere, dar si cu teama ce survenea ca urmare ca nu eram in stare sa-mi fac antrenamentele si sa mai tin ordinea alimentara, imi era rau in continuu, nu imi mai placea nimic, ma uitam la ceas sa vina noaptea sa ma culc pentru ca nimic din ce puteam face nu ma binedispunea.
Cel mai mare chin era la sala, plangeam si trageam, INSA daca mai continua asa, nu mai puteam sa lupt.

Asa ca nu am sa zic tampania "altii au luptat ani", nu merge, spun asta ca am trecut si eu prin asta de curand si nu merge sa suferi in halul ala a la long, de fapt ma chinuiam de mult de cand scriam prin Octombrie, dar cel mai mult de o luna de cand am lasat Rivotril, am facut 4-5 ore de sala de mergeam pe 7 carari, asta doar sa scap de tampenia asta psihica, ma epuizam fizic, iar extenuat fiind, problema nu prea mai apuca sa se manifeste, nu mai avea energie probabil, vai de capul meu ce a fost.
Insa la mine era mai rau, eu NU eram dispus sa iau nimic, chiar daca cedam, cedam si gata, adevarat ca eu nu am copii si nici sotie, macar sunt liber, am doar parinti, nu eram dispus sa iau ca stiam ca si daca iau bine nu o sa-mi fie oricum.
Nu somatizam fizic, dar psihic era deajuns efectul cat 100 organe.
Daca nici Coaxilul nu iti face bine, ce ai de gand ?! Tot nu te simti bine vad. Ce plan ai ? Familia ce spune ?
Daca era sa te mint te luam si eu cu vrajeli gen "lasa draga ca e bineee, or veni si vremuri mai bune, e soare afara", insa eu nu fac asta, n-as fi sincer, iar aici nu venim sa ne amagim unul pe altul.
Uneori cred ca unii de aici chiar nu prea au serioase probleme de le arde de vrajeli, mie cand mi-e rau nu imi mai arde de alte tampenii si nu pot zice ca e bineee ca va fi bineee daca nu e deloc.
Si daca spun problema, o spun real si cat se poate de serios. Acum ca ma simt ceva mai binisor de JOi si tot nu pot spune ca e bine, pana nu vad 3 luni ca m-am stabilizat, nu e sigur, iau totul in serios. Nu ne jucam ca asa ceva, e viata noastra in joc.
0
23-03-2011, ora 09:53
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Themaster.nu ma simt asa cum as vrea eu, dar poate in timp o sa mi fie mai bine...ce pot face???da mi tu un sfat.

familia mea este alaturi de mine.stiu ce patima si chin am tras si mai tras, dar cateodata nu le mai zic deoarece ii vad ca sufera si nu as vrea..eu cand zic ca am tras singura ma refer la faptul ca viata mea sociala de dinainte nu prea a avut de suferit, cu toate ca se vedea cu ochiul liber

Themaster..eu iti doresc sa ai rabdare multaaaa.dar rivotrilul de ce l ai luat???e AD???
0
23-03-2011, ora 22:41
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Rivotrilul nu e AD, este Anxiolitic adice benzodiazepina, l-am luat pentru ca in 2007 aveam senzatii de cadere in gol care de fapt era manifestarea Anxietatii.
Nici eu nu sunt acuma cine stie ce, am constatat ca mi-au disparut emotii-le, aparent Depresia si restul au mai disparut, insa nu ma mai bucura mare lucru, nu simt emotii de bucurie sa vad un film, sa fac o activitate care alte dati ma atragea, se canalizeaza mai tot asupra unei mese bune, cand simt agitatia aia, pana nu ma indop nu e a buna. Azi am venit de la sala si pofteam patologic la Halva, am cumparat si tremuram de nerabdare sa ajung acasa, am ajuns si am bagat cu paine pana m-am saturat cred ca aproape un kil de Halva si juma de kil de paine, e nenorocire, pana nu se intampla, gandul e doar acolo ca la un drog, nu neaparat foame, o pofta, o agitatie de nedescris.

Adevarat ca nu ai ce sa faci in prima faza, insa te intrebam ce ai de gand dat fiind ca nu ti-e bine, eu nu stiu ce sfat sa-ti dau, insa cumva trebuie sa te vindeci, doar nu stai asa pana cand ? Si sa mai bagi si tampenii in tine, macar de nu ti-e bine dar fara medicamente.
0
23-03-2011, ora 22:53
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
e dureros sa iei si medicamente, si sa-ti fie tot rau!!
0
24-03-2011, ora 16:08
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Pai tocmai aia spun, ca nimeni nu discuta despre asta, de ce ia mediacamente si tot rau sa-i fie ?! Nu e normal, pana cand ? Ce viata e asta ? Medicul de ce nu se sesizeaza de aceasta problema ma intreb.
0
25-03-2011, ora 11:16
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
The Master.sunt mai ok cu starea adica nu mai imi plang parac m am detasat asa un pic...ce ma deranjeaza ff tare este aceasta durere(presiune) in ceafa si tremur(agitatie) a corpului care nu stiu de ce nu cedeaza deloc de 2 luni...cat am luat aulin la recomandarea med de familie pentru spondiloza eram ok...dar chiar sa dea spondiloza simptomele astea tare m as mira si tot la anxietate ma gandesc...asa ca s cam in deriva cu ce voi face mai departe


Rivotrilul este pacatos...eu am luat 3 benzodiazepame timp de 5 luni...cred ca de acolo starile astea(dr cred ca a gresit rauparerea mea)
0
25-03-2011, ora 12:12
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Pai s-ar putea sa fie de la Spondiloza daca cu Aulin erai mai bine, vezi tu, nu merge "cred ca", nu poti sa te joci cu medicamente psihoactive asa, si iar nu merge "a gresit doctora.", ce, ne jucam cu asta ? Eu de aia am preferat sa spun stop joc indiferent de ce mi se intampla, macar mi se intampla pe curat fara nimic chimic, ca si cu chimicale bine nu are cum sa-mi fie. Mai ales ca eu gandesc si pe termen lung.
Recunosc ca nu prea sunt in regula, dar asta e, nici cu Rivotril nu eram, de aia l-am eliminat, dadea niste Depresii de mureai si instabilitate stare, azi eram binisor, maine deprimat si tot asa.
E bine ca esti mai bine, insa trebuie sa simti si tu de unde si cum, ca asa nu ajungi niciodata la vreun rezultat sau macar la vreo concluzie, cel mai bine te cunosti tu pe tine, altul nu are cum sa stie mai bine ca tine ce ti se intampla, poti cere pareri, ca si eu cer, insa tu trebuie sa mirosi prima treaba, iar confruntand parerile sa ajungi la o concluzie.
0
25-03-2011, ora 14:04
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
THEMASTER...pai da o incolo de spondiloza sa tina 2 luni si cu simptomele astea???si taman la 2 sapt dupa ce am lasat benzodiazepamele au aparut simptomele astea ciudate asa ca sigur nu i de vina spondiloza, parerea mea...iar pe dr sunt asa suparata pt ca am inteles ca aceste benzodiazepame se dau pe perioada scurta...iar eu am luat 5 luni fara alt suport si bine tot nu mi era
0
25-03-2011, ora 16:39
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Pai hai sa gandim logic, daca nu ai avut pana atunci si daca nu ai avut conditii-le sa faci Spondiloza, ar insemna ca nu e, deci s-ar putea sa ai dreptate ca in urma la Benzo sa fi aparut asa somatizari.
Ia uite aici, plus ca in general apare la cei in varsta, se degenereaza discul, nu cred ca e cazul la tine clar:

"Durerea cervicala
Cefaleea suboccipitala cronica este prezenta. Mecanismele includ compresia nervoasa directa, discul degenerat, leziuni ligamentare sau articulare si instabilitate segmentala. Durerea poate fi perceputa local sau poate iradia in occiput, umar, scapula sau brat. Durerea care se agraveaza cind pacientul doarme si in anumite pozitii interfera cu somnul. "

Iar in legatura cu doctora, mi se pare ca eu ti-am spus si atunci sa nu te lasi pe mana ei complet, mai iti aduci aminte ? Benzo se dau maxim pe 2-4 saptamani, nu se dau a la long, eu in 2007 nu eram documentat si de aia am facut greseala sa iau 4 ani Rivotril cu toate ca din cei 4, 2 au fost perioada de reducerea dozei.
Ce treaba au ei ? Fac experimente pe noi, nu vezi ? Ii doare in fund ca ne e rau apoi.
Si chiar daca ar fi de la Anxietate, acuma ce faci, te arunci la alte otravuri date de alti medici dezinteresati si nestiutori?! Asta crezi tu ca e solutia ca sa devii un om sanatos ?
Desi parca mai mult suna ca ar fi de la benzo, vorba ta.
Ca sa devii un om sanatos, parerea mea este ca ar trebui sa incepi sa intelegi ce se intampla cu tine, apoi sa gandesti ca sistemul nervos trebuie usor usor sa-si revina de la sine asa cum un om e facut de la mama natura sa functioneze bine fara chimicale, insa ptr asta ai nevoie si de mediu prielnic.

Asta e opinia mea, nu cred ca ai ceva incurabil ca altii la care e clar ca nu se mai vindeca, daca tu ai alta opinie, faci cum doresti, insa ceva stiu si anume ca luand alte si alte medicamente, bagi in organism doar ce nu trebuie, chiar daca pe moment te simti mai bine, platesti dupa cumva.
Ai facut un mic shoc, asta nu inseamna ca trebuie sa ramai dereglata pe viata si sub chimicale, oricine poate face Shoc, usor usor trebuie sa ne revenim chiar daca lento, poate dura si 1 an, insa e de preferat decat "minuni" capcana date de medicamente, ca apoi sa platim cu alta moneda si tot sa nu fim bine.
Tu nu te lua dupa astia "NU se vindeca, NU ai sansa, Se agraveazaaaaaa, trebuie sa iei toata viataaaa", asta nu face decat sa te dea peste cap si mai tare bagandu-ti in cap ca asa ar fi si te ia teama si mai tare, de unde pana mea stiu ei cum e organismul tau ?! Daca la tine NU se agraveaza ?! Daca la tine trece de la sine in timp si cu intelegere si buna purtare din partea celorlalti ?! Ei prea generalizeaza, au dreptate in anume cazuri, insa nu toate cazurile sunt la fel, le e greu sa faca analiza de caz, e mai simplu sa insire pe hartie niste chimicale la care eventual au si procent din vanzari la cate retete dau (Asta asa ca paranteza).
Eu daca ma luam dupa ei unde ajungeam acuma ? Inca ma lupt, inca trebuie sa vad ce e cu Apatia asta, dar oricum de teama si Depresie am cam scapat dupa ce am lasat Rivotril sa stii.
VREAU sa fiu sanatos natural, lupt pentru asta, trebuie sa treaca chiar daca mai sufar pe moment deocamdata, abia am o luna de la intrerupere Rivotril. Cam asa ar trebui sa gandesti si tu. Dar pentru asta trebuie sa ai convongerea ca se va rezolva ce vrei, sa crezi ca va trece si sa-ti dai seama ca e logic sa se intample asa.
Gandeste-te cate socuri nu aveau stramosii cand stateau cu frica ca-s mancati de animale sau ca vine sa le ia mancarea din fata alti smecheri, sau ca nu aveau ce manca 2-3-4 zile ca nu vanau ca nu aveau ce! Si nu aveau nimic, le trecea natural.
0
26-03-2011, ora 09:29
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Themaster adevarat ce spui..sa stii ca eu cred ca depinde de felul omului cum reactioneaza la anumite momente.eu de felul meu am fost(sunt)puternica, am trecut de a lungul timpului prin mult mai grave evenimente dar probabil atunci socul m a prins pe picior gresit, pe un teren care i a permis sa am ingenuncheze...sincer organismul meu mi a cam dat semne, dar eu am pus o pe seama stresului(o perioada cu fff multe examene si multa munca)si n am ascultat sa pun frana...poate mi s aintamplat ca sa ma mai potoles pentru ca prea le faceam eu toate de ziceai ca s Mafalda...cand spun toate...aveam un program fff incarcat

mi aduc aminte cand ai scris sa am grija cu benzo.dar asa e omul nu citeste, nu se informeaza.important este ca am scapat de ele..tu ai luat 4 ani????vai..sincer pe mine faptul ca tb s a iau pastile m a doborat cel mai tare..cate luai pe zi??care era schema???

important este ca usor usor sa mi revin..si sa nu mai trec nicodata prin ce am trecut si iti doresc si tie acelasi lucru
0
26-03-2011, ora 15:46
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Deci ai suprasolicitat organismul, azi asa, maine asa pana ce a cedat, pana la urma nu e anormal ce s-a intamplat, tu in loc sa te relaxezi, te incarcai mereu cu probleme de facut.
Insa nu asta e problema, vorba ta, sa-ti revii si sa nu mai treci prin asta, insa sa-ti revii odata, vad ca nu esti in ordine.
Nu am mai spus de benzo apoi, pentru ca aveam impresia ca nu prea luai in serios ce-ti spuneam, am vazut ca te lasi pe maine doctoritei, te-am lasat in pace.

Eu am luat 4 ani, luam 2 mg/zi seara (echivalent ca putere cu 4 Diazepame de 10 mg), am luat 2 ani asa, apoi am tot redus de la 1, 5 la 0, 125 in alti 2 ani, adevarat ca la inceput o fi anihilat Anxietatea din fundal si ma simteam in regula fara alte efecte nefaste, apoi dupa 1 an si 8 luni au inceput problemele, s-a intamplat ceva care m-a speriat f tare de 10 ore batea Inima groaznic, de atunci cred ca m-am traznit, ca o fi de la Rivotril, ca nu, nu stiu, cred ca de la socul ala mai mult, nu stiu daca cu Rivotril fara socul ala, mai eram asa acuma.
Apoi teama s-a tinut cam scai cu motiv real ce-i drept, pana ce a aparut si Depresie, pe timp ce am redus Rivotril, nu prea mi-a fost bine, nu-mi mai era nici cu el.
Am scapat de el si tot nu e in ordine, a mai trecut din teama si Depresie, insa domina o Apatie, dar si o agitatie ce ma impinge sa mananc ca porcul, bag in mine de nu se poate, adevarat ca dupa ce ma indop ma simt bine, linistit nepasator, relaxat, insa asta nu e treaba, simt stomacul ca e incarcat.
Cand ma ia devin nervos, iritabil, nu mai am chef de nimic, concentrarea scade la minim, e nenorocire.
Iar sa ma abtin nu mai merge, agitatia aia e asa urata si disconfortanta ca nu poti sa nu te duci la bucatarie. Nu dormi noapte si gemi efectiv de chin psihic ca si cum te-ar durea ceva.
Iti dai seama ce grav, pe deoparte sunt constient ca fac praf organismul daca mai mananc 7000 Kcalorii/zi, mai ales ca eu fac sport si cunosc f bine nutritie, pe de alta NU pot sa ma abtin cand vine momentul, iti dai seama cum ma simt eu, simt ca-s intr-un mare pericol si nu pot sa-l evit, ieri chiar mi-a fost putin rau dupamiaza, pai normal dupa 3 zile la rand de indopat.
7000 Kcalorii ca sa-ti faci idee cam ce intra la masa (sa stai jos sa nu cazi):
Ora 10, 00 salata de 800 g - 365 Kcalorii (Asta mai merge)
Ora 14, 45 salata de 700 g - 362 Kcalorii (Si asta mai mere dat fiind ca e usoara desi ca volum e mult)
Ora 19, 30: in 20 minute rad tot ce e mai jos cu o pofta nebuna rau, cam 6600 Kcalorii:
Paine integrala - 500 g (enorm)
Gogosi 8 - 850 g
Sunca Curcan - 1250 g (Deci 1, 25 Kg)
Sos Uncle Bens - 765 g (2 borcane din alea de 400 g)
Nutella bio - 350 g (cam un borcan din ala de 400 g)
Sunca se mananca cu paine si Sos, Gogosile cu Nutella.

Iti inchipui unde poate ajunge un om mancand asa zi de zi ? Poti sa faci tu sport cat vrei, ca deja nu mai conteaza.
E durere, inainte mancam asa doar odata la 3 zile, deci 2 zile doar salate si carne slaba, a treia zi si salate si o masa buna, era cu totul altceva, dar nu asa.
0
26-03-2011, ora 20:47
gabylordrex
Nu este medic/terapeut
gabylordrex
Am zilnic o mancarime suparatoare in interiorul capului, care se transfera in toate extremitatile corpului, dandu-mi o stare de iritare permanenta (ma enerveaza orice lucru, sunt nelinistit). Uneori acesta stare de mancarime se continua pana in zona stomacului (pe interior). Mi-am facut RMN cu substanta de contrast la cap, nu a iesit nimic, mi-am facut analize la tiroida, totul normal, iar analizale de alergeni si sange, nimic anormal.
CE CREDETI CA AM SAU AR TREBUI SA FAC, CUI SA MA ADRESEZ?
0
26-03-2011, ora 21:42
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Themaster...m ai lasat masca cu mancatul...pai eu zic ca seamana cu un fel de bulimie.asa mancai si inainte???...tb sa mi scrii atunci cum sta treaba cu benzo ca poate faceam ceva...si la mine dr a zis...continuam, mai ia una si inca una...apoi le am oprit treptat dupa 1 sapt eram praf...am sunat o si mi a zis mai ia...cand am auzit asa am zis STOP cu benzo ac nu i ed gluma cu ele si m au rascolit rau cu toate somatizarile asa ca te cred ca dupa 2 ani ti a fost tare greu sa scapi...oricum BRAVO tie.important este acum sa scapi de tot de el
0
26-03-2011, ora 21:49
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Totul a pornit de la Coaxil, un antidepresiv bun, care si-a dovedit eficienta si in cazul Gabrielei si in particular si al meu...Gabylordrex, este o tulburare psihica, o somatizare nesuferita si atat de greu de suportat.Faceti si un consult psihiatric!
0
26-03-2011, ora 22:43
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
pulberedestele...cat timp ai luat coaxil?luai si altceva cu el.??
0
26-03-2011, ora 23:18
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Gaby, asa cum a spus pulberedestele, ai mancarimea aia pe fond psihic, trebuie sa mergi la psihiatru daca nu-ti trece, e normal sa fi iritat, te deranjeaza mancarimea, sistemul nervos se irita si de aici nervii.

Gabriela, ce sa spun, mancam eu mult, insa nu chiar asa si nu pe asa fond, daca vroiam sa ma abtin, ma abtineam chiar daca imi era foame, acum e altceva, este o agitatie puternica insuportabila.
Mecanismul e cam asa: Rivotril-ul a facut ceva si mi-a blocat emotii-le, asa ca nu mai simt bucurie sau placere pentru anume lucru, in acelas timp sistemul are nevoie de confort psihic pe care nu-l mai are pentru ca nu simte placere din nimic, intra in suferinta cumplita, incearca sa se salveze de nebunie sau criza cumva, asa ca automat baga o dorinta de a manca intrucat deocamdata doar aia ma face sa simt placere. Se incarca si rezulta o stare de confort pana a doua zi la urmatoarea masa.
Ca dovada ca atunci cand ma simt mai bine si simt placere din alte activitati, dispare tendinta aia puternica de a manca. De aia ti-am spus ca e bine sa cunoastem ce se intampla cu noi, stim de 100 ori mai bine ca altii.
Foarte bine ca ai zis STOP la ce spunea doctora, dupa ei ne dam peste cap mai rai.
Cu Benzo ce sa spun, am inca speranta ca imi revin emotii-le, altfel sunt mort, sa sper ca in 6 luni ar reveni, iti spun sigur ca de la el sunt blocate emotii-le, si cand am incercat sa nu mai iau in Decembrie, am patit cam la fel.
Cum l-am reluat, trecator ma apareau emotii pozitive.
De fapt lipsa lui face ca, creierul sa nu mai mearga okey, nu ca ar fi mers bine cu el, altfel nu l-as fi dat naibi, insa cu el exista TAB indus, adica ba aveam zile de bine, ba de rau.
Deci domina o Apatie, insa Anxietatea si Depresia aia neagra s-au mai dus dupa ce am scapat de el.
Apatia ar fi si ea ruda cu Depresia de fapt.
Deci NU mai simt satisfactie ca fac sala, dar ma chinui asa si fac, nu simt satisfactie ca-mi mentin silueta, ca mananc sanatos, ca ma joc la calculator, ca ma uit la un film, deci e nenorocire. Si pe parte de distractie si pe cea de munca, e tot acelas efect.
Lipsa satisfactie adica motivatie = lipsa putere ca sa-ti faci treburile, de aici durerea.
Eu am mai auzit si la AD-uri ca daca iei mult timp pana la urma ramai fara emotii, deci nu te deranjeaza ce e rau, nu te bucura ce e bun.
Nu e de joaca cu medicamente-le, trebuie sa ne revenim fara.
Cum scap de RIvotril nici nu mai imi pun problema ca deja am scapat, oricum eu nu mai revin la medicamente indiferent ce se intampla, merg inainte indiferent de consecinte, joc ultima carte si anume speranta de a-mi reveni, asta imi da putere sa lupt inca, nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca nu-mi revin, asta oricum viata nu e, dar daca-mi revin in cateva luni, merita sa mai indur putin.
0
27-03-2011, ora 10:13
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
Themaster...e normal sa ai starile astea dupa 2 ani de benzo.offf ce sa zic mie sincer una benzo mi se par ecle mai nasoale pt ca dau o mare dependenta si stiu cazuri (2 colege) care daca nu iau seara cate ceva nu dorm.eu dorm acum, dar ma cam trezesc peste noapte.eu inainte cum puneam capul asa ma trezeam de asta ma enerveaza...dar asta e.eu zic ca totusi daca gasesti un dr interesat si priceput te poate ajuta, eu am avut incredere in dr pt ca stiu un caz nasol pe care l a rezolvat dupa ce multi dr incercasera.dar la mine nu a mers, mai ales ca dr era centrata pe benzo...care sincer la mine nu au mers(asta cred)...iti dau ex: luam sera..anxiar calmepam meprobamat si coaxil si abia dormeam si trezeam mereu cand altul ar fi bubuit de somn

mie starea postraumatica mi a taiat pofta de mancare...luni de zile n am stiut ce i aia foame sau pofta de ceva asa ca inteleg si inversul
0
27-03-2011, ora 15:52
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Exista antideopresive care dau si pofta de mancare, cum at fi mirtazapina(Remeron, Pharmataz), precum si antipsihotice(Zyprexa ingrasa enorm).Eu iau Coaxil in combinatie cu duloxetina(Cymbalta), si doar la bnevoie, adica insomnie, adug si mirtazapina(Pharmataz).Mai iau si benzodiazepine, acum am inceput sale scad usor, incet, foarte incet...
0
27-03-2011, ora 17:47
TheMaster
Nu este medic/terapeut
TheMaster
Cate iei si tu pulberedestele, ne ia ameteala, insa daca te simti bine, asta conteaza.
Zyprexa ingrasa ca mananci, sau ingrasa chiar daca mananci la fel ?! Ca nu e tot una.
De ex la Depakine si la multe nu e nev sa mananci mai mult ca sa te ingrasi, te da peste cap cu aceias mancare.

Gabriela da, nu s-a nimerit la tine, nici la mine, dar la cine ? Ca si eu am fost la unul de mi-a dat RIvotril acum 4 ani, acum in vara si toamna am mai fost la 4 medici, zau daca s-a nimerit vreunul, care mai de care au facut cam acelas lucru, 3 din ei au dat la fel si anume Zoloft adica antidepresiv, ultimul mai smecher a dat doua benzo, un antidepresiv si un antipsihotic, am zambit si am plecat si de la ala, ce era sa fac, evident dupa ce am lasat plata acolo, ca am fost la particular.
O f rezolvat cazul de care spui, nu contest, mai au si ei cazuri rezolvate, insa cam rar.
Problema e ca dupa ce am lasat Rivotril, starea Depresiva s-a cam dus, a ramas fond Anxios si ceva Apatie.
Deci pentru ce dadeau ei Antidepresiv ? Pentru un efect secundar al Rivotril ? Efect de care i-am facu atenti, mai ales ca scrie si pe prospect, ei negau. M-au ascultat o ora, dar tot asa au ramas toti 4.
In Depresie nu mai aveam pofta de mancare nici dupa 4 zile de salate si miscare. In Depresie dormeam bustean, insa la sculare eram negru de Depresie si nu stiam cum sa ies din raul ala, noroc ca dupa 5 zile s-a nimerit sa mearga o masa, m-a scos din rau si am scapat, insa m-a urmarit de vreo 2-3 ori sa ma prinda la cotitura, deci te asteapta sa-ti fie rau depresiv si sa NU mai ai nici o sansa sa iesi nici cu masa buna si poc, te-a spart, te tine jos pana innebunesti.
in Anxietate nu dorm de agitat, la fel, acea agitatie iti da o stare de relativ rau, in schimb o sting cu o masa rasfatata oricand, deci macar pana una alta, ma mai descurc cumva pana or trece 3-6 luni sa vad daca imi revin incet incet.
Cam in ultima luna am realizat asta, eu am crezut ca pe fond Depresiv mancam, total eroare.
Azi noapte iar n-am dormit de agitatie pe fond Anxios, m-am invartit, m-am perpelit, insa n-am mancat, abia azi la 16, 20 am bagat in mine si m-am potolit si relaxat. Daca mancam la timp, adormeam imediat cum de ma bagam in pat, insa nu am dorit sa mananc noaptea la ora doua.
La tine socul ala nu stiu ce a facut de ti-a luat pofta de mancare, Tu ai rau Depresiv sau Anxios ? Sau inca nu distingi ? Nu se cere iesire din stare cu o bucurie, o placere ?

Cand sunt relax si potolit, dorm f bine si fara Rivotril, slava Domnului ca nu mi-a dereglat somnul dupa ce l-am lasat.
0
27-03-2011, ora 22:57
gabriela12
Nu este medic/terapeut
gabriela12
THEMASTER..cred ca la mine s combinate...cate un pic din fiecare...socul ala m a facut varza...nu mancare nu somn...rauu rau..de la stomac, cap...tot m a durut...cica socul postraumatic e pacatos rau, care cica se cam duce dupa cateva luni bune.o dr buna am auzit ca ar fi dr Nastase Sorina...o stii???

PULBEREDESTELE..de ce atata tratament??
0
28-03-2011, ora 09:58
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
The Masyer, olanzapina(Zyprexa), da pofta de mancare si are ceva efecte asupra metabolismului, dar va asigur ca va va fi foarte foame!Remeronul e mai bland, creeaza o pofta de mancare, dar pacientul nu simte acut nevoia de hrana, ca in cazul olanzapinei.Benzodiazepine iau de mult, uneori am mai intrerupt, fara simptome mari de sevraj, am luat si Rivotril, dar vedeti, depinde de la persoana la persoana, la mine n-a dat simptome suparatoare, ba chiar m-a ajutat.Acum iau Frontin, Calmepam si Anxiar, in doze din ce in ce mai mici.
Cymbalta si Coaxilul trebuie sa le iau pe o perioada mai mare de timp, Pharmataz iau doar cand simt ca nu pot face fata, iar pentru ca este un bun antidepresiv, eu obisnuiesc sa-l iau mai des, cam in fiecare seara.In plus, iau si Seroquel, care e un bun adjuvant in tratamentul depresiei majore, chiar daca este recunoscut drept antidepresiv doar in patru tari.Intotdeauna iau Seroquel la ora sapte, pe celelalte mai tarziu, pentru ca trebuie sa mai stau, sa mai citesc.
0
28-03-2011, ora 10:02
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Asa ca va dati seama, ca trei pastilute de Coaxil pe zi, plus o benzodiazepina, nu-i un capat de tara...
0
28-03-2011, ora 10:09
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
The Master,
asa s-au manifestat la dvs. dependenta de Rivotril sau reactiile adverse, nu la toti e la fel, cunosc un om, cat un munte, care dupa ce a luat Trttico, un antidepresin nu prea puternic, n-a mai ajuns pna la toaleta, a facut pipi pe el!La altii, o pastila de trittico nu inseamna nimic, din pcate, nici nu observa c-o iua.Cam asa ci cu Rivotrilul!
Adaugă un comentariu / răspuns
148 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul