Cum sa îmi găsesc o ocupație frumoasa in viata și cum sa îmi înfrumusețez viata?

14-05-2024
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
În afara de stat pe calculator, telefon, ascultat muzica su privit la televizor sau putin citit ca de la mai multcma dor ochii.
Nu îmi spuneți de sport, obosesc repede am 136 kg..
Am schizofrenie, nu am prieteni, o viata plictisitoare și nesatisfăcătoare.Vreay ca Vista mea sa aibă sens, sa nu mai stau sa ma gândesc la frica mea de moarte, la boala, la nefericire.
Ma pasionează sau mai bine zis ma atrage medicina, astrologia, , jocurile de antrenor de fotbal si cu masini, politica, istoria, religia, spiritualitatea, fotbalul dar aceste atracții raman la nivelul de privit/citit despre domeniul în loc sa acționez, sa fac ceva concret tocmai din cauza lipsei stimei de sine, a încrederii în mine și a lipsei de chef pe care mi le da medicamentele.Dar as vrea sa ma ocup cu ceva ;sa ma dedic unei ocupații, hobby concret su sa dau sens vieții mele dar nu știu cum, în ce fel, nu am vrei idee, nu am inspirație sa ma gândesc la soluții, idei.
Eu gândesc negativ și am multe frici.Si tocmai asta vreau sa scap de fricile mele și gândirea negativa printr-o ocupație/hobby
Ajutati-ma va rog!Cum sa ne înfrumusețam viata noi schizofrenicii?
1 comentarii
0
23-05-2024, ora 08:49
iulis
Nu este medic/terapeut
iulis
Salut! Eu unul ascult ce se spune si la televizor la reclame pentru o viata sanatoasa adica:
respect mesele din timpul zilei, beau cam 2 litri de apa pe zi si merg 30 minute pe afara la aer curat. Am intrebat si eu copilotul bing ai de curiozitate:

Lectura:
Cărțile pot fi o sursă de cunoaștere, relaxare și evadare din cotidian.

Socializarea:
Petrece timp cu prietenii și familia. Relațiile sociale sunt esențiale pentru bunăstarea noastră emoțională.

Gătitul sau coptul:
Experimentează în bucătărie și bucură-te de preparatele delicioase pe care le poți crea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •