E posibil ca diagnosticul de schizofrenie sa nu fie corect?

06-09-2008
mariani
Nu este medic/terapeut
mariani
Am 37 de ani. La 31 de ani am fost diagnosticat cu schizofrenie paranoida dupa o consultatie de 5 minunte. Simptomele mele erau delir de persecutie si halucinatii auditive, fara alte simptome specifice. Urmez tratamentul prescris, iar timp de 6 ani n-am avut nici o recidiva. De la aflarea diagnosticului am anxietate sociala, temeri de tot felul, dar nu fobii. Desi am fost lapidar, ma macina de ani intregi aceasta intrebare: diagnosticul meu poate fi gresit?
8 comentarii
0
07-09-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Buna ziua,
DACA acela a fost primul si singurul episod, DACA in acesti 6 ani nu ati mai facut nici o recadere (chiar daca nu atit de severa), atunci diagnosticul nu este corect.Un doagnostic de schizofrenie necesita cel putin 6 luni de evolutie de boala si nu se pune de la primul episod psihotic. Se diagnosticheaza ca atare (episod psihotic acut), urmind ca apoi sa se vada daca si in ce evouleaza. De mute ori, intr-adevar evolueaza la schzofrenie. Dar daca intr-adevar a fost doar acel episod (si nu a durat mai mult de 6 luni), atunci ar incorect de diagnosticat schizo.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
0
07-09-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua,
am 34 ani si la 32 ani mi s-a pus si mie diagnosticul de schizofrenie paranoida, tot dupa o consultatie de 5 minute.Simptomele mele erau la fel, delir de persecutie dar fara nici un fel de halucinatie. Doar ca aveam probleme cu integrarea sociala, n-aveam un serviciu stabil si eram retrasa, nu aveam prieteni deloc. Si nu prea aveam procupari in timpul liber. Acum fac tratament de 2 ani si nu au mai fost recaderi. Si eu imi pun intrebarea : oare nu este gresit diagnosticul?
Va multumesc.
0
13-09-2008, ora 00:00
mariani
Nu este medic/terapeut
mariani
Pentru mari 1 Nu sunt psihiatru dar nu cred ca diagnosticul tau este schyofrenie Sa auyim numai de bine
0
13-09-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Multumesc Mariani,
esti foarte dragut.Stii ce cred eu? Ca acest diagnostic se pune orientativ la inceput, doar pentru a se putea institui un tratament.Si apoi se vede in timp cum evolueaza pacientul.Daca simptomele se mentin si boala evolueaza in mai rau, atunci si diagnosticul de schizofrenie se mentine.Asa cred eu. E imposibil sa avem un astfel de diagnostic pus in 5 minute.Iti urez multa , multa sanatate!!
0
20-09-2008, ora 00:00
mariani
Nu este medic/terapeut
mariani
pentru mary 1 in prezent cum stai cu integrarea sociala? ai prieteni?
0
20-09-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna mariani,
in prezent lucrez, am si unele colege- prietene dar nu am prieten.Oricum eu inca nu sunt multumite de integrarea mea sociala.Stau mult pe net ceea ce cred ca nu este bine. Sa auzim de Bine!
0
24-09-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Dar tu mariani, cum stai cu integrarea sociala? Lucrezi?
0
27-09-2008, ora 00:00
mariani
Nu este medic/terapeut
mariani
Buna Mary 1nici eu nu sunt multumit de integrarea sociala.Am o prietena cu care ma tot cert. De unde esti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •