de ceva timp imi tremura mainile si uneori tot corpul

24-04-2014
Madalin pelico
Nu este medic/terapeut
Madalin pelico
Buna ziua Ma numesc Madalin am 20 de ani si am o problema de ceva tinp imi tremura mainile si uneori tot corpul nustiu ce se intanpla mam abtinut si de la baut cafea da recunosc ca in ultimul timp consumam foarte multa cafea..si cand ma ia trmuratu simt ca numai am forta sa ridic nimic si daca incerc sa ridic cva tremur si mai tare de cele mai multe ori dimineata ma ia tremuratu..dar uneori si in cursul zilei dar daca ma alimentez mi se opreste tremuratu.va rog frumos sa ma ajutati cu pareri daca se poate va multumesc
11 comentarii
0
24-04-2014, ora 10:41
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna dimineata Madalin,
ne spui ca tremuri, desi nu mai bei asa multa cafea, iar acest lucru te deranjeaza.
Pot fi multe cauze, insa nu ai oferit suficiente detalii, de aceea, ar fi util sa raspunzi catorva intrebari:
- cand ai inceput sa tremuri? ce alte senzatii mai ai in afara de tremurat?
- ai primit vreun diagnostic al unei boli? cand ai facut ultima data analize medicale? ce recomandari ai primit atunci? le-ai aplicat?
- mai bei cafea, sau te-ai lasat de tot? cata vreme ai baut si ce cantitati consumai/consumi?
- cate mese ai pe zi si cate ore dormi?
- ai un job? sau esti la facultate? ce activitati ai pe parcursul zilei?
- climatul in care traiesti este unul linistit, sau mai mult agitat? certuri dese, conflicte...
- esti implicat intr-o relatie? daca da, cum ai nota-o (relatia) pe o scala de la 1 la 10? Daca nu ai o relatie - acest lucru te supara? cum ai procedat in trecut ca sa ai o relatie?
- ce altceva te mai supara?
si ar mai fi...dar deocamdata sunt suficiente ca sa inteleg de unde vine problema ta :)
Daca ti-e greu sa raspunzi aici acestor intrebari, te invit sa-mi scrii pe mail si-ti voi raspunde cu drag!
-*
Psih. Cristina Stoian


(*modificat de admin)
0
25-04-2014, ora 13:26
Madalin pelico
Nu este medic/terapeut
Madalin pelico
va multumesc pentru comentarile dumneavoastra.tuturor...Doamna Cristina Stoian in legatura cu ce mati intrebat Da am trecut si prin depresii din cauza unor probleme simteam ca numi mai vne sa traiesc dar singur am esit la liman si numai am aceea problema si in legatura cu masa mananc cam de 2, 3 ori pe zi si cu cafeaua nu e chiar asa inca mai consum si acum cand va scriu am un tremur nustiu ce se ntanpla dimineata nu manc recunosc beau doar cafea inca si legatura cu iubirea iubesc o persoana care e o relatie e in departare si ma supara uneori recunosc mi se ridica pulsul la inima si tot ce ma leaga de ea sufar plange sufletul pentru ca as vrea sa fiu lnga ea dar acum nam cum totusi ea numi da motive dar uneori imi inchipui eu anumite chesti care nus adevarate piate si asta..dar pe mine tremuratu de mult ma apucat e la varsta de 14 ani..si niciodata nu miam facut o analiza..va rog sami raspndeti daca doriti sami lasati un comentariu o zi buna
0
25-04-2014, ora 16:26
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
pai draga Madalin, vezi ca singur ai gasit unele raspunsuri: dimineata nu mananci, doar bei cafea, ai o iubire neamplinita, nu ti-ai facut niciodata analize...ai mai avut depresie, ai tot felul de ganduri...toate pot fi cauze ale simptomelor pe care le ai inca de la 14 ani. Si in afara de ele, sunt cu siguranta si alte cauze, dar cum nu cunosc prea multe despre tine, nu ma pot pronunta.
Avand in vedere faptul ca nu ti-ai facut deloc analize medicale pana acum, pt a elimina orice dubiu, iti recomand intai sa iti faci un set de analize, sa reduci consumul de cafea, sa mananci dimineata, sa ai activitati in aer liber, sa iti faci prieteni si sa iesi cu ei, sa nu stai mai mult de 1-2 ore/zi la calculator sau telefon, sa dormi noaptea...apoi mai stam de vorba. Daca poti face analize, insa restul recomandarilor nu le poti aplica, atunci nu neglija problema si gaseste-ti motivatia sa incepi o psihoterapie, pt ca uneori poti reusi singur, alteori doar maschezi problema.
Psih. Cristina Stoian
-*


(*modificat de admin)
0
25-04-2014, ora 18:40
Madalin pelico
Nu este medic/terapeut
Madalin pelico
Doamna Cristina Stoian mai am unele probleme dar prefer sa vi le spun in privat daca se poate nustiu pe o pagina de facebok sau pe gmail o sa va contactez sunteti o draguta doamna Cristina Stoian cea mai draguta persoana ca miati raspuns va multumesc mult o sa va spun mai multe in privat daca se poate o sa va caut si pe facbok si o sa va dau posibilitatea a ma cunoasteti daca doriti va multumesc cu stima madalin
0
27-04-2014, ora 12:11
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Madalin, ti-am raspuns cu mesaj privat.
O zi frumoasa!
0
27-04-2014, ora 16:28
Madalin pelico
Nu este medic/terapeut
Madalin pelico
nu imi apare mesajul as dori sa vorbesc cu tine doamna Cristina Stoian despre multe altele dar nu imi apare mesajul dumneavoastra nustiu unde mi lati trimis.doriti sa vorbim pe o pagina de socializare etc sau sami lasati un numar de telefon
0
27-04-2014, ora 16:32
Madalin pelico
Nu este medic/terapeut
Madalin pelico
mias dori sa tin legatura cu dumneavoastra daca se poate
0
27-04-2014, ora 16:48
Madalin pelico
Nu este medic/terapeut
Madalin pelico
eu dupa telefon va scriu si numi da voie sa va vad mesajul..va rog daca doriti sami scrieti -*


(*modificat de admin)
0
27-04-2014, ora 19:32
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Madalin, nu stiu de ce nu poti vedea mesajele, ti-am raspuns inclusiv pe gmail.
Nu folosesc retelele de socializare (facebook, linkedIn) decat in scop de marketing, promovare a serviciilor mele (psihologice si de training).
Daca doresti in continuare sa comunicam si sa iti fiu alaturi ca psiholog, o poti face pe mail, asa cum mi-ai trimis acum 2 zile un mail. Probabil nu ai vazut inca raspunsul meu la el.
Iti reamintesc importanta unui consult medical si a unor analize medicale, care sa elimine orice suspiciune a vreunei boli care se poate trata cu medicamente. In acelasi timp, concentreaza-ti atentia pe reducerea consumului de cafea (daca mai consumi - ca tot n-am inteles pana la urma daca mai bei cafea), pe miscare, iesit in aer liber, mese regulate si alimentatie sanatoasa, somn suficient.
Cum iti spuneam si in mail, poti sa-mi scrii -*.
O seara buna iti doresc!


(*modificat de admin)
0
27-04-2014, ora 22:13
Madalin pelico
Nu este medic/terapeut
Madalin pelico
sunteti o draguta Cristina Stoian o sa va trimit din nou mesaj pe email sper sal primiti si poate dacami scrieti cu alta adresa de email functioneaza va doresc o seara buna cu siguranta ca imi doresc sa tin legatura cu dumneavoastra si as vrea sa va spun mai multe despre mine mai multr dar as vrea sa va scriu in privat nu aici pe site sper sami dati un pont unde sa va caut sau imi trimiteti dumneavoastra un mesaj cu adresa dumneavoastra principala de email. si mesajul chiar numi da voie sal vad nustiu dece..astept noutati de la dumneavoastara cu nerabdare imi doresc sa tin legatura cu dumneavoastra o seara buna va doresc si placuta doamna
0
28-04-2014, ora 09:44
Madalin pelico
Nu este medic/terapeut
Madalin pelico
Cristina Stoian am vazut mesajul tau acum.care mi lai trimis pe email iti multumesc in sfarsit am reusit sa vad mesajul o sa vorbim mai multe pe email daca doriti va doresc o zi bna vam raspuns pe email si o sa vorbim pe email ca vad ca functioneaza daca doriti o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tremurături ale mâinii la tineri - cauze și boli posibile, evoluție
  •