Dereglare sau sarcina? Sa imi rasp un doctor va rog:(

03-01-2012
cristine_marie
Nu este medic/terapeut
cristine_marie
Buna seara!Am luat anticonceptionale jeanine timp de 1 an, iar acum fac pauza din septembrie..In noiembrie mi a intarziat menstruatia 7 zile, dupa care trebuia sa imi vina in 23 decembrie, de atunci tot astept si nu imi vine.Am avut cateva contacte neprotezata(fara ca el sa ejaculeze in mn), vreau sa mentionez ca ultimul contact neprotejat a fost acum 2 zile:(.Nu stiu ce sa mai fac este posibil sa fiu insarcinata sau este o dereglare din cauza intreruperii tratamentului cu anticonceptionale?Am uitat sa mentionez ca am facut un test de sarcina in 29.12.2011 si a iesit negativ, sunt si foarte stresata si am inteles ca din aceasta cauza poate intarzia, dar nu mi s a intamplat niciodata sa intarzie atat de mult, desi si inainte de tratament intarzia.Va rog frumos sa ma ajutati:(
5 comentarii
0
04-01-2012, ora 00:00
lilik05
Nu este medic/terapeut
lilik05
Buna.Am facut un avort la sfarsitul lui noiembrie...din acea zi am inceput sa iau anticonceptionale karissa, date de medic.Timp de 1 luna de la avort nu am mai avut nici un contact sexual...iar in cele 7 zile de pauza de la pilule cand trebuia sa imi vina menstra, , mi-a venit doar 1 zi, si foarte putin.Acum sunt la a 2-z folie, mai am de luat 8 pastile si am avut o scurgere rosie-maronie...primul contact sexual de la avort a fost acuma 1 saptamana si cateva zile.De la ce ar putea fi acele secretii?
0
04-01-2012, ora 00:58
cristine_marie
Nu este medic/terapeut
cristine_marie
Cum de ai facut avort?:(Si daca nu sunt indiscreta cati ani ai?:d
0
04-01-2012, ora 11:45
lilik05
Nu este medic/terapeut
lilik05
Am 20...am fost nevoita sa fac, nu'i puteam oferi prea multe acum...
0
04-01-2012, ora 12:47
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Lilik05, aceste scurgeri maronii pot fi din cauza anticonceptionalelor, si tot anticonceptionalele determina o menstra mai redusa cantitativ desi o zi e cam putin totusi, insa nu e anormal.

Cristine_marie, cel mai probabil este vorba de o dereglare hormonala.
0
04-01-2012, ora 13:32
cristine_marie
Nu este medic/terapeut
cristine_marie
Va multumesc mult, sper sa fie dereglare.O sa mai fac un test de sarcina sa vad cum iese.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • De ce întârzie menstruația?
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  •