Diabet zaharat 2 si problema talpa

14-05-2021
Elena181991
Nu este medic/terapeut
Elena181991
Buna ziua.
Mama mea in varsta de 62 de ani a fost diagnosticata cu diabet zaharat de tip 2, in urma cu 4 luni cand pur si simplu a fost luata cu salvarea, gasita cu glicemia peste 300 cu tensiune 200 cu 100. Dupa o saptamana de stat in spital, si-a cerut externarea, dr i-a prescris diaprel de 60 2/zi si insulina. Glicemia este tinuta sub control, problema este alta, pe talpa este neagra, are o coaja, carne vie pe dedesubt, umeda, o ustura, mai nou ii apar pete vinete spre negru pe talpa, zona calcaiului, (scuze ca folosesc limbaj uzual pt a ma exprima, dar nu am cunostinte in domeniu medical). Ea refuza sa mearga la spital, refuza consultul unui medic de specialitate, plange, e intr-o depresie, e mama dar are unele momente in care imi pare ca duce spre dementa, ca nu mai judeca normal. Ce pot face? Exista vreo modalitate sa o internez cumva pe o sectie de chirurgie plastica, pt a-i trata piciorul fara acordul ei? Nu pot sta indiferenta cand vad ca pe zi ce trece starea i se altereaza si nici eu, nici familia nu o putem convinge sa apeleze la un medic.
Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.