Cum imi dau seama daca sufar de ceva mai grav decat anxietatea? | Forumul Medical ROmedic

Cum imi dau seama daca sufar de ceva mai grav decat anxietatea?

16-10-2012
ioana_26
Nu este medic/terapeut
ioana_26
De ceva timp sunt mai mereu trista si lipsita de incredere in mine.
Parca ma domina starile de agitatie si neliniste permanenta, nu pot sa ma concentrez, nu pot invata, nu pot retine si m-am retras parca din viata sociala si sa ma izolez in mine pentru ca nu mai reusesc sa comunic sa leg relatii de prietenie.
Apoi trec cateva zile sau o saptamana si sunt din nou pentru o zi doua eu insum energica optimista descurcareata si cat de cat stapana pe sine.
Nu stiu ce sa fac sa ma pot bucura din nou de viata.
Simt ca trebuie sa fac o schimbare majora, dar tind sa ezit in orice proiect ma implic in ultima vreme si parca nu mai dau randament in nimic.
5 comentarii
0
16-10-2012, ora 17:35
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
gasesti vindecare aici...la anxietate si atacuri de panica...sunt oameni care au trecut proin starile tale si sau vindecat...eu deja progresez de cand am descoperit site-ul.
0
16-10-2012, ora 17:57
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Ionela, daca doar acestea sunt simptomele pe care le-ai descris, nu e vorba de anxietate si nici de atacuri de panica, ci de depresie. Mai ai si alte simptome? Cel mai indicat este sa consulti un psiholog daca nu ai pregatirea necesara pentru a te autodiagnostica si vei primi si tratamentul corect daca este necesar. Daca nu, urmeaza cateva sedinte de terapie.
Succes si sanatate!
0
16-10-2012, ora 20:07
elena_beautiful
Nu este medic/terapeut
elena_beautiful
da..axietatea, inseamna frica si nici atacuri de panica nu faci s-ar putea sa fie o depresie usoara..treb sa consulti un psiholog daca nu chiar un psihiatru..nu trebuie sa te speri
dar este important sa mergi la medic pt ca daca nu tulburarile se agraveaza..sanatate
0
16-10-2012, ora 21:03
Sukirika
Nu este medic/terapeut
Sukirika
si eu zic o depresie usoara, cred ca toti am trecut la un moment dat prin asta insa poate nu toti am stiut ce se intampla, cel putin in cazul meu sigura asta a fost
nu as merge deocamdata atat de departe cat pentru un psihiatru, insa cateva sedinte de psihoterapie (la psiholog) cred ca ar fi benefice

ioana_26 - in fiecare zi gaseste-ti motive de bucurie si adu-ti aminte mereu pentru ce esti recunoscatoare in viata.
Capul sus si mergi inainte!!
0
17-10-2012, ora 18:00
dr carlogogorita
Identitate neconfirmată
dr carlogogorita
ioana 26. Este foarte adevarat, este vorba de episod depresiv. Obligatoriu de stiut este daca mai ai si alte simptome de genul, tahicardie, transpiratii reci, tulburari gastrice, tendinta de a te uita la palme, fatigabilitate, etc. Daca te regasesti in cele mai sus mentionate apeleaza la un psiholog clinician care va masura intensitatea simptomatologiei prin anumite scale speciale. Functie de intensitate iti va recomanda si forma de tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •