dupa operatie de femur, febra

10-09-2013
daniela nedelea
Nu este medic/terapeut
daniela nedelea
Buna ziua,
Acum patru zile mama mea s-a operat de 'femur spart', i-a bagat tija si nu as sti sa spun cate suruburi. Din discutia ci dl. doctor care a realizat operatia si din radiografia postoperatorie am inteles ca totul este in regula, ca operatia decurge foarte bine.
Din pacate acum doua zile mama a facut febra 38cu8, aseara 39, iar astazi a facut 37cu8. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Care ar fi cauza pentru care face febra?
9 comentarii
0
10-09-2013, ora 13:40
Dr dunca ioan
Identitate neconfirmată
Dr dunca ioan
Buna ziua,
Nu e asa simplu, e complex...;
Poate fi doar o mica febra legata de inflamatie ceea ce e normal o sa dispara progresiv dupa citeva zile.
Dar poate fi si altceva (infectie, trhromboza, embolie etc).
Deocamdata nu trebuie sa va alarmati, cel mai bine e sa cereti parerea celui care a operat.
Dr Dunca ioan
0
10-09-2013, ora 13:54
daniela nedelea
Nu este medic/terapeut
daniela nedelea
Va multumesc frumos pentru promtitudine si raspuns. Piciorul este pus acum in atela, imi puteti spune cat trebuie sa mai stea asa si cand ar trebui sa inceapa recuperare? Dupa cat timp poate sa puna piciorul jos?
0
23-10-2013, ora 21:26
botea rodica
Nu este medic/terapeut
botea rodica
buna seara!acum trei zile sotul meu si-a rupt piciorul, iar domnul doctor ne-a prezentat cateva variante pt recuperare cea mai e eficienta fiind cea cu tija zavorata. as dori sa stiu mai multe detalii despre aceasta posibilitate, si as dori sa stiu si pretul la acceasta tija pt alua cat mai repede o decizie. va multumesc
0
24-10-2013, ora 21:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Prin "picior" se intelege formatiunea anatomica situata mai jos (distal) de glezna, pentru a evita confuzia cu membrul inferior, alcatuit din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
La nivelul piciorului nu se pot utiliza tije zavorate, cum ar fi cazul tibiei sau femurului..
Ce os este fracturat, care este tipul anatomo-patologic al fracturii??
Exista nenumarate variante de tije zavorate, adaptate fiecarui tip de fractura...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-11-2013, ora 18:49
botea rodica
Nu este medic/terapeut
botea rodica
buna seara! dupa cum v-am mai spus cu ceva timp in urma sotul meu asuferit o fractura a tibiei si a necesitat o interventie chirurgicala... dupa operatie se simte bine din punct de vedere fizic dar, are insomnii mentionez ca de la operatie au trecut 12 zile. as vrea sa stiu daca aceasta stare este un efect secundar al anesteziei sau pana cand organismul se obisnuieste cu tija care ia fost pusa.. nu stiu, sau ce ar putea cauza insomnia?|
0
18-11-2013, ora 22:15
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Ce are voie sa faca sotul dvs? Are voie sa mearga? Ce face in timpul zilei? Unde si-o petrece? In casa, pe afara, in pat? Are dureri?
0
05-11-2018, ora 20:49
vladpavel
Nu este medic/terapeut
vladpavel
bună seara, sotul meu a avut fractură tibie și fibula a fost operat si i sa introdus o tijă aș dori sa știu în cît timp se va recupera și dacă trebuie de pus gips fiindca il doare rau, medicul ia zis sa înceapă să mearga dar el nu poate, plus si febra are dimineața 37, 8 seara 38, 5 dupa 4 zile de la intervenție deja nu-i mai pun antibiotice astazi au întrerupt tratamentul aș dori sa pun poze de la radiografie, aș vrea adresa la poșta electronica, mersi frumos.
0
06-11-2018, ora 10:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de cunoasterea precisa a situatiei: datele personale ale pacientului, examen clinic pre- si post-operator, situatia fracturii pre-, intra- si post-operator, stabilitatea montajului de osteosinteza, evolutia plagii chirurgicale etc.
Este absolut imposibil de raspuns doar prin examinarea unor radiografii, fara cunoasterea intregii situatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-11-2018, ora 11:19
vladpavel
Nu este medic/terapeut
vladpavel
mersi frumos domn doctor, mîne îl externeaza si poate aflu informații concrete si va scriu.mersi frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •