Durere ascutita spate pana la genunchi

02-12-2017
augusta92
Nu este medic/terapeut
augusta92
Buna seara! Am 25 de ani si pana acum nu am avut probleme cu spatele. In seara asta, in timp ce dadeam cu aspiratorul, am simtit o durere groaznica deasupra feselor (mai exact oasele de deasupra feselor), durere care s-a lasat in ambele picioare, pana la genunchi, nu reuseam sa ma ridic pt ca durerea era f ascutita, m-am cam speriat avand in vedere ca nu am avut probleme. Dupa un minut am reusit sa ma asez pe pat dar tot simteam intepaturi urate. Dupa aceea m-am.asezat in pat, iar durerea a persistat dar doar ca o durere usoara care se lasa in picioare, pana spre gambe, in ambele, si o.usoara amorteala pana in talpi, mai ales daca le tineam intinse. Zilele astea am stat mai mult in pat, intinsa si in sezut, am facut mai putina miscare, oare asta sa fie motivul? Sunt anxioasa si ma sperii la orice durere, mai ales ca citeam pe net despre hernii de disc, tumori etc si ma panichez tare. Mentionez ca nu pot lua orice medicament pt ca alaptez. Imi puteti recomanda niste exercitii si o explicatie a acestor dureri? Imi cer scuze pt textul lung. Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
02-12-2017, ora 09:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa va adresati neurochirurgului.
Tratamentul este fie conservator (kineto-terapie, gimnastica medicala), fie chirurgical.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-12-2017, ora 00:45
augusta92
Nu este medic/terapeut
augusta92
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Aceasta hernie poate aparea asa din senin?Intreb asta pentru ca eu nu fac mare efort, dar mai car sacose uneori. Astazi am avut din nou o durere scurta ca o intepatura puternica deasupra feselor, dar fara sa se lase pe picioare, asta s-a intamplat cand m-am aplecat. O seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de spate după somn
  • Cum menținem sănătatea spatelui?
  • Este paracetamolul un remediu pentru durere eficient și sigur?
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Dispozitivul care te ajută să îți corectezi postura
  • Dispozitivul care poate ajuta la diminuarea durerilor de spate
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  •