Durere deget mare picior, furnicaturi. Tanar 23 ani.

16-10-2016
klumea
Nu este medic/terapeut
klumea
Buna ziua, am o durere usoara ciudata persistenta in degetul mare de la piciorul drept, cateodata furnicaturi si intepaturi. Nu m-am lovit si nu practic sport. A aparut acum cateva luni (a tinut cateva nopti), apoi mi-a dat pace pentru ceva timp, acum de ieri iar a aparut.Cel mai ciudat este ca nu pare sa aibe o localizare exacta, cateodata pare in varful degetului cateodata la articulatie, cateodata pare ca vine de la o alunita de pe acel deget pe care a vazut-o deja vreo 3 doctori dermatologi(acum cateva luni) si au zis ca nu e de la ea. Azi am avut si niste frisoane usoare de dimineata, incep sa ma tem de ceva grav.
Se simte ca o presiune in deget, mi-e teama de alunita aia si nu am dormit noptea cu gandul ca cine stie ce poate fi. Sa fie guta ?
7 comentarii
0
16-10-2016, ora 09:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pot fi mii de cauze ale suferintei descrise. Nu s-a gandit nimeni la o unghe incarnata?
Greu de crezut ca la 23 ani sa aveti guta, dar nu ne-ati precizat tocmai esentialul: ce greutate/inaltime aveti?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-10-2016, ora 10:07
klumea
Nu este medic/terapeut
klumea
Multumesc pentru raspuns.
Am 60 kg si 1.89m.
0
16-10-2016, ora 11:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Probabilitatea de a avea guta este infinitezimala.
Mai curand este vorba despre o unghie incarnata.
Ce tip de incaltaminte purtati de obicei?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-10-2016, ora 12:48
klumea
Nu este medic/terapeut
klumea
Adidasi de mers sportiv. Cand apas pe unghie nu pare sa se accentueze durerea, iar durerea este difuza in tot degetul adica nu neaparat pe langa unghie. Dar intradevar am purtat mai demult niste adidasi mai stramti (doar o data) si apoi am murit de durere, tot asa degetul ma durea sau unghia nu mai tin minte, insa acum nu am mai purtat nimic in picioare de o saptamana.
0
16-10-2016, ora 13:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Unghia incarnata este tipica acelora ce poarta "adidasi".
Trebuie sa intelegeti ca acest gen de incaltaminte trebuie purtat doar 1-2 ore/saptamana, pe parcursul activitatilor sportive (impiedica evaporarea transpiratiei si favorizeaza aparitia unghiei incarnate si a bolilor de piele).
Prin urmare, logic, trebuie sa renuntati definitiv la portul "adidasilor".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-10-2016, ora 08:24
klumea
Nu este medic/terapeut
klumea
Se pare ca azi simt si o amorteala si furnicaturi care se intind de la deget catre genunchi. Nici nu stiu la ce medic sa ma duc. La neurologie ?
0
18-10-2016, ora 13:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Daca este vorba despre o durere iradiata catre genunchi, poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
In acest caz, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •