Efecte adverse seroxat

10-09-2018
Ana Maria Ciurea
Nu este medic/terapeut
Ana Maria Ciurea
Buna ziua! De aproximativ 8 luni de zile fac tratament cu seroxat si a venit momentul sa il reduc, am facut aceste tratament din cauza insomniei si a atacurilor de panica...Cand m-am pus si eu pe picioare, a trebuit sa scad doza(inainte luam o pastila de 20 mg seara).Problema pe care o am acum, este ca de cand am inceput sa scad doza la jumatate de pastila, urmand sa iau dupa o jumatate la cateva zile, ma simt mai rau ca la inceput:atacuri de panica si insomnii severe.A avut cineva aceleasi efecte secundare de la reducerea dozei a acestui medicament? Specific faptul ca, de cand am redus doza mi-a fost ok cateva zile dupa care au inceput adevăratele probleme...Intrebarea mea este:este din cauza ca nu imi este obisnuit corpul si este normal sa reactioneze asta? sau care este explicatia?Va multumesc frumos pentru ca v-ati pierdut putin din timp pentru a ma ajuta!
2 comentarii
1
10-09-2018, ora 19:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Uneori e nevoie de perioada mai indelungata de tratament. Luati legatura cu medicul dv. E posibil sa nu aveti remisie, nu sa fie sevraj de la seroxat. Si atunci trebuie sa va intoarceti la doza initiala pentru a va simti bine.
0
08-01-2019, ora 23:08
osigoo
Nu este medic/terapeut
osigoo
Se poate lua impreuna rodhiolin si seroxat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Auto-medicația cu medicamente psihotrope - efectele negative ale consumului necontrolat
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.