este cancer de colon la ce va scriu mai jos??va rog urgent

198 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›
0
14-06-2011, ora 00:03
butzu1
Nu este medic/terapeut
butzu1
Tumora are 12 cm
0
14-06-2011, ora 00:26
butzu1
Nu este medic/terapeut
butzu1
am uitat sa adaug ca dupa cea de a doua biopsie tumora a inceput sa se atrofieze(o parte de tumora a murit-cuvintele doctorului).Ce inseamna asta, e de bine, e de rau?
0
14-06-2011, ora 04:53
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Diferenta era ca un chirurg din tara n-ar fi stat dupa 100 de analize, ar fi operat dupa prima analiza. Nu cred ca ar fi contat o interventie mai rapida, daca este raspandit in tot pelvisul inseamna ca s-a raspandit deja de cateva luni bune. 12 cm este mare, cred ca a blocat colonul, sau au existat ceva simptome de mai demult.
Necroza (celule moarte) nu este neaparat un semn bun. Poate insemna ca celulele maligne se divid atat de repede incat cancerul nu mai apuca sa-si creeze vase suplimentare de sange pentru a se alimenta cu resurse si astfel celulele din zone slab vascularizate mor, in timp ce acele celule care inca au sursa de sange vor prospera. Fiind raspandit in pelvis cam din cauza asta cred ca este necroza. E ca si cum te-ai apuca sa-ti faci 20 de case deodata iar dupa o vreme de construit la ele iti dai seama ca nu ai destui bani sa le termini vreodata daca lucrezi la toate. Atunci renunti sa mai lucrezi la 15 case si te concentrezi pe 5 case pe care le vei finaliza. Cele 15 case la care ai renuntat vor ajunge in paragina (necroza). Cam asa ar putea fi explicat principiul prin comparatii.
0
15-06-2011, ora 19:00
butzu1
Nu este medic/terapeut
butzu1
multumesc "radicus".mai am cateva intrebari.a doua zi dupa operatie(14.06.2011)i sa umflat burta, e foarte balonata si asta nu ca avea gaze, pentru ca are anus contra naturii.medicii spun(fara sa faca o analiza sau altceva, doar au vazut) ca e lichid tumoral si ca nu il pot scoate ca ii face mai rau.ea, mama e din ce in ce mai slabita.azi la doua zile de la operatie am ridicat-o din pat si avea ameteli si senzatie de voma.ce credeti ca se mai poate face in situatia ei?
ce solutii ar mai fi?la ce sa ne asteptam?chimio-terapie nu ia sa facut si nici radio-terapie.credeti ca mai are sanse sa i se mai faca tratament sau operatie in situatia ei?
0
16-06-2011, ora 00:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
furnizeaza-ne si noua DIAGNOSTICUL cu STADIUL TNM, rezultatul buletinului anatomopatologic, daca exista si unde sunt metastazele, eventual daca are un examen CT sau RMN, cum arata analizele ei biologice si ce solutii de tratament v-au fost propuse si de catre cine. pe baza acestor date putem vorbi mai mult decat pe baza unor aprecieri subiective despre ce e de facut, mult mai mult decat pe baza diverselor vorbe neoficiale.
0
16-06-2011, ora 00:45
butzu1
Nu este medic/terapeut
butzu1
multumesc tuturor celor care imi raspund.voi incerca sa fac rost de toate rezultatele care i sau facut.De ce spun ca voi incerca?
pentru ca e spania.nu ai acces la analizele facute.dar maine voi cere copii xerox.
0
16-06-2011, ora 00:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa ai macar in biletul de externare toate cele facute in spital, diagnosticele, investigatiile, tratamentele, etc. din pacate va trebuii sa le traduci destul de bine ca personal nu vorbesc spaniola, iar medicina in spaniola... e si mai complicat !
0
18-06-2011, ora 21:33
butzu1
Nu este medic/terapeut
butzu1
e internata inca
0
19-06-2011, ora 17:48
butzu1
Nu este medic/terapeut
butzu1
azi e cea mai urata zi din viata mea.azi ne-a informat doctorul ca mama mai are de trait 3 saptamani -o luna...
0
19-06-2011, ora 18:25
butzu1
Nu este medic/terapeut
butzu1
mama a fost diagnosticata cu carcinomatoza peritoneala in faza metastazica si ca tumoarea este foarte agresiva, iar la biopsia(cea de a treia ) care ia fost prelevata in timpul operatiei nu are inca rezultatul.doctorul a spus ca in functie de acest rezultat i se mai poate administra sau nu citostatice, dar el crede ca nu se mai poate face nimic.picioarele si burta mamei au inceput sa se umfle.de azi i se administreaza morfina.ce parere aveti? analizele inca nu le am sa pot scrie mai multe...
0
21-06-2011, ora 00:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
parerea mea este ca mi se pare cel putin tras de par ca cineva sa dea un verdict din asta, atat de FIX, de ordinul saptamanilor, chiar si in conditiile in care chiar asa s-ar putea sa stea lucrurile. nimeni nu cunoste viitorul, decat Dumnezeu, da ?!
faptul ca i se umfla atat burta cat si picioarele nu e de bun augur, intr-adevar, poate sugera o insuficienta hepatica, dar mentionez ca nu-mi face placere sa urmaresc speculatii de acest gen pe internet, fara a ma afla in fata unui caz valid sau macar a unor analize inteligibile.
poate sa mearga ? care e starea ei generala ? cat timp are de la operatie ? care sunt principalele ei probleme pe analizele de sange ?
daca lucrurile acestea sunt mai degraba favorabile si permit instituirea unui tratament citostatic, ea poate castiga chiar si de ordinul lunilor de viata.
totusi, la cum descrii situatia, lucrurile pot lua orice turnura, mai ales inspre rau, in orice moment.
imi pare rau! totusi iti urez mult noroc si curaj! asteptam sa ne mai scrii ! poate chiar niste detalii oficiale...
0
22-06-2011, ora 12:28
pushik14
Nu este medic/terapeut
pushik14
am intrat in posesia unor rezulatate din buletinul de analize si poate imi puteti explica mai multe: piesa de rezectie tecto stg radicala la 10 cm de transa distala, formatiune tumorala circumferentiala ulcerata in suprafata, diametru de 4 cm, cu aspect histopatologic de adenocarcinom tubulo papilar bine diferentiat g1, invaziv in peretele PT3, margini de rezectie ce prezinta arhitectura conservata. limfoganglioni peritumorali recoltati diametru 3-9 cm. prezinta metastaze carcinomatoase 3 cu aspect imunoreactiv. STpT3, pN1cM0. suspiciune de invazie, tesut numai cu focar de inflamatie, adenopatie lomboaortice. heoplast sigmoidian stenozat cu invazie in rectul superior. specific ca unchiul meu deja a fost operat la spitalul fundeni de catre dr mitulescu iar acum face citostatice la dr stanculeanu. daca puteti va rog sa imi explicati mai pe inteles toti termenii acestia.analizele de la ct si rmn sunt la dl doctor, nu le-a inapoiat si din pacate nu va pot informa mai bn in acest sens. va multumesc anticipat.
0
22-06-2011, ora 22:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu trebuie sa te preocupi asa tare de ce scrie acolo in detaliu. termenii respectivi nu pot fi explicati "pe intelesul tuturor" pentru ca sunt niste notiuni elementare de anatomie patologica. in schimb buletinul respectiv reprezinta sumarul analizei la microscop a tumorii scoase prin operatie. faptul ca este "bine diferentiat - g1" este de bun augur, denota o evolutie putin mai lenta a tumorii. despre partea cu "metastaze carcinomatoase cu aspect imunoreactiv" nu stiu ce sa zic, nu inteleg din descriere daca sunt expresia raspandirii cancerului sau altceva. pT3 este dimensiunea tumorii - destul de mare. pN1 este numarul (mic totusi, desi nenul) de ganglioni invadati - iarasi, lucru nu foarte rau, puteau fi si mai multi. despre faptul ca face citostatice deja, iarasi este un lucru bun, pentru ca poate spera sa mai castige ceva timp pana progreseaza simptomele, cum am zis si in postul anterior.
tot ce conteaza acum este sa suporte tratamentul citostatic, cum evolueaza markerii sub tratament si sa fie controlate cat mai bine toate simptomele ei.
0
23-06-2011, ora 09:23
pushik14
Nu este medic/terapeut
pushik14
multumesc pentru lamuriri.voi mai reveni de inadata ce aflu lucruri noi.
0
07-07-2011, ora 23:23
butzu1
Nu este medic/terapeut
butzu1
pe data de 27 iunie mama a incetat din viata in unul din spitalele spaniei.
0
08-07-2011, ora 14:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
condoleante!
0
09-07-2011, ora 01:14
butzu1
Nu este medic/terapeut
butzu1
multumesc RaulDuke
0
15-07-2011, ora 23:06
lavinia91
Nu este medic/terapeut
lavinia91
Buna seara! Tatal meu a fost operat de cancer la colon. I s-a pus diagnosticul: neoplasm stenozant si hemoragic colon sigmoid, neoplasm sincron rectal superior, adenopatii periaortice, ascita, polip pediculatcolon sigmoid, hipopotasemie. Imi poate spune cineva ce inseamna? A fost operat la cluj, acum se simte bine, dar cateodata are probleme cu scaunul in sensul ca are simptome de a merge la toaleta cu scaunul, dar uneori face, iar alteori nu face nimic, Lucrul acesta il jeneaza. Inca nu a venit rezultatul de la biopsie, vine peste vreo doua saptamani. Problema este ca uneori se demoralizeaza gandindu-se la acel rezultat. Este ceva normal problema cu scaunul? E din cauza operatiei, pana se regleaza organismul sau e ceva in neregula? Va rog mult ajutati-ma! Pentru ca imi este foarte frica, sper sa se faca bine!
0
16-07-2011, ora 10:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai cu ce putem sa te ajutam ? inteleg ca totul decurge conform recomandarilor medicale. are cancer de colon, despre asta exista putina indoiala, insa examenul anatomopatologic va da mai multe detalii, absolut esentiale asupra stadiului, prognosticului, etc. de asemenea este absolut esential sa aiba si el niste examene radioimagistice de ficat si plamani cel putin, fie ca e vorba de CT sau RMN sau macar radiografie si ecografie, pentru a se elucida daca are sau nu eventuale metastaze, niste markeri tumorali numiti CEA si CA19-9 (astea sunt analize din sange), apoi se poate proceda la un tratament citostatic, care este, dupa toate probabilitatile, esential. oricum acest tratament nu se incepe mai devreme de 4-6 saptamani de la operatie, deci graba mare nu e, dar trebuie facut. deci imediat dupa rezultatul biopsiei trebuie programat la o vizita la un oncolog.
cu scaunul e absolut normal sa nu fie perfect ok dupa operatie. trebuie doar vazut in ce grad si cat dureaza.
multa bafta si asteptam sa ne spui ce diagnostic anatomopatologic primesti si ce vei vorbi cu medicul oncolog.
0
16-07-2011, ora 15:27
lavinia91
Nu este medic/terapeut
lavinia91
Iti multumesc mult RaulDuke! M-am mai linistit putin. Inainte de operatie i-a facut toate analizele la sange, radiografii, ecografii la ficat, plamani, inima. Totul a iesit bine, nu i-a mai depistat altceva! Voi reveni cu rezultatul de la biopsie.
0
17-07-2011, ora 18:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
te asteptam !
0
01-08-2011, ora 23:05
lavinia91
Nu este medic/terapeut
lavinia91
Buna seara! Am primit astazi rezultatul histopatologic de la cluj napoca. Concluziile au fost urmatoarele: adenocarcinom tubular moderat diferentiat (G2), ulcerat, pT3NoMxLoVoRo; adenom vilos cu grad redus de displazie.
Aceste concluzii au fost detaliate, dar nu am inteles mare lucru. Imi poate spune cineva ce inseamna acestea, va rog frumos? Pana la urma este cancer malign sau benign? Va multumesc!
0
01-08-2011, ora 23:43
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
lavinia91, cancerul este doar malign si este malign ce prezinti tu. Mai sus spuneai ca nu exista raspandire la alte organe. pT3NoMxLoVoRo indica stadiul IIA daca M se confirma ca fiind 0. Prognosticul este in acest caz unul bun, sanse destul de mari de vindecare. Acum trebuie sa gasiti un oncolog si sa discutati daca se impune tratament.
0
02-08-2011, ora 09:32
lavinia91
Nu este medic/terapeut
lavinia91
Multumesc mult de raspuns! Atunci cand s-a operat doctorul i-a spus ca nu au fost vizibile urme de metastaza, ca celelalte organe nu sunt afectate. Acum urmeaza sa gasim un oncolg bun. Voi mai reveni cu detalii despre tratament.
0
02-08-2011, ora 11:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
"un oncolog bun" este recomandabil, da :) ca orice bun pe lumea asta. e drept, sansele tale sunt foarte bune de vindecare, stadiul mic, operat cu succes, si acum pretat la ceea ce se cheama chimioterapie adjuvanta, probabil cu ceva de genul fluorouracil si acid folinic sau ceva de genul xeloda. nu va fi un tratament din cale afara de dur sau agresiv sau greu de suportat, dar pot aparea mici probleme asa ca pregateste-te ! iti uram mult succes si bafta oarba !
0
02-08-2011, ora 13:55
lavinia91
Nu este medic/terapeut
lavinia91
Mai am o intrebare. Am fost la un reflexoterapeut si ne-a recomandat un tratament naturist bazat pe tinctiuri, ceaiuri si uleiuri, pe langa tratamentul dat de doctorul oncolog. Este bine sa urmeze acest tratament? Parerile sunt impartite si nu stim ce sa facem.
0
02-08-2011, ora 22:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai daca parerile sunt impartite, ce raspuns astepti si din partea cui ? nu exista decat oameni care iti pot raspunde la intrebari. nu vei auzi raspuns niciodata de la vreo entitate superioara care detine adevarul absolut.
medical vorbind, toate porcariile astea sunt absolut ineficiente. tu insa faci ce vrei si ce-ti ofera tie cea mai mare alinare. insa ce faci si NU e recomandat de medic, faci pe propria raspundere !
0
04-08-2011, ora 12:02
lavinia91
Nu este medic/terapeut
lavinia91
Vroiam sa mai aflu o parere in legatura cu tratamentul naturist. A inceput chimioterapia, i se administreaza fluorouracil perfuzii cate 5 zile pe luna.
0
04-08-2011, ora 22:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai ai aflat o opinie :)
mult succes in continaure ! tratamentul pe care il descrii pare a fi standard, intr-un caz nu foarte avansat...
0
02-09-2011, ora 00:19
kala
Nu este medic/terapeut
kala
buna, ma numesc calin si cu parere de rau am aflat azi ca Mama mea (61 ani) in urma colonoscopiei i sa descoperit o tumoare de 2, 5 -2, 8 cm. la 10-11 cm. de anus. Vreau sa fiu cat mai scurt.pt. ca nici eu nu stiu pre multe, sau recoltat niste probe din aceasta tumoare rezultatele care dureaza cca. 8-10 zile, am mai inteles si fapul din cele citite pe forum ca ar fi un cancer de, , rect" si ca trebuie neaparat operat. intebarea mea este aceasta operatie ar fii recomandata sa o faca la Oncologie...??? spre exenplu Cluj sant doar la 80 km. sant foarte disperat si tare as vrea ca mama mea sa se faca bine...o sa revin cu informati pe masura ce o sa le aflu..va multumesc anticipat...



multa, multa sanatate va doresc, , , , , , , , , ,

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
198 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.