Gripa sau ceva mai grav?

26-05-2016
Iulia16
Nu este medic/terapeut
Iulia16
Buna ziua! De luni după-amiază (azi fiind joi) am început să am febra mare(38-39), dureri severe de cap mai ales când mut privirea, si cu presiune în zona frunții deasupra ochilor. Dureri severe in tot corpul de am ajuns să nu suport nici hainele pe mine. Nu am roșu în gât dar am gâtul uscat.Am o stare de amețeală mai tot timpul. În acest timp am luat următoarele medicamente: coldrex, paracetamol sinus, ibuprofen, tylenol(care ar fi varianta americană a paracetamolului, si după părerea mea mult mai bun). Acum toate aceste simptome s-au mai ameliorat dar tot persistă.Țin să precizez ca febra nu mi-a scăzut sub 38 timp de 3 zile, abia azi e 37, 5, ar putea să fie asta o cauză a durerilor de cap? Am si nasul înfundat, dar nu-l pot considera un simptom deoarece îl am mereu înfundat primăvară și vara, probabil e o alergie. Sunt băutoare de cafea/nes si de 2 zile nu am mai băut deloc. Am citit undeva că poți intra in sevraj din cauza lipsei de cafea si de aici si durerile de cap. Așa că în dimineața asta am băut o cafea iar durerea de cap a scăzut simțitor dar presiunea din frunte si durerea când mișc ochii a rămas. Poate am dat prea multe detalii dar as avea nevoie să îmi dea cineva un răspuns cât mai precis. Va mulțumesc frumos!
1 comentarii
0
26-05-2016, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cat mai precis oo sa.ti spuna un medic care o sa te consulte
simptomele descrise sunt generale..si pot sa caracterizeze o banala viroza.. dar pot fi semne si de meningita
asa ca lasa internetul si mergi la conultatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •