Gripa sau ceva mai grav?
Buna ziua! De luni după-amiază (azi fiind joi) am început să am febra mare(38-39), dureri severe de cap mai ales când mut privirea, si cu presiune în zona frunții deasupra ochilor. Dureri severe in tot corpul de am ajuns să nu suport nici hainele pe mine. Nu am roșu în gât dar am gâtul uscat.Am o stare de amețeală mai tot timpul. În acest timp am luat următoarele medicamente: coldrex, paracetamol sinus, ibuprofen, tylenol(care ar fi varianta americană a paracetamolului, si după părerea mea mult mai bun). Acum toate aceste simptome s-au mai ameliorat dar tot persistă.Țin să precizez ca febra nu mi-a scăzut sub 38 timp de 3 zile, abia azi e 37, 5, ar putea să fie asta o cauză a durerilor de cap? Am si nasul înfundat, dar nu-l pot considera un simptom deoarece îl am mereu înfundat primăvară și vara, probabil e o alergie. Sunt băutoare de cafea/nes si de 2 zile nu am mai băut deloc. Am citit undeva că poți intra in sevraj din cauza lipsei de cafea si de aici si durerile de cap. Așa că în dimineața asta am băut o cafea iar durerea de cap a scăzut simțitor dar presiunea din frunte si durerea când mișc ochii a rămas. Poate am dat prea multe detalii dar as avea nevoie să îmi dea cineva un răspuns cât mai precis. Va mulțumesc frumos!
1 comentarii
cat mai precis oo sa.ti spuna un medic care o sa te consulte
simptomele descrise sunt generale..si pot sa caracterizeze o banala viroza.. dar pot fi semne si de meningita
asa ca lasa internetul si mergi la conultatie
simptomele descrise sunt generale..si pot sa caracterizeze o banala viroza.. dar pot fi semne si de meningita
asa ca lasa internetul si mergi la conultatie
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2Febra 42 de grade
- 8febra si diagnostic necunoscut pana acum
- 193puroi in gat
- 4Amorteala foarte ciudata, de la un tratament cu gentamicina?
- 6De 3 zile fac febra, undeva intre 38-39 oscileaza, treptat mi s-au umflat gingiile
- 6Candida SPP - ce semnifica?
- 7transpiratie excesiva noctura insotita de frisoane, temperatura de 35 C, oboseala
- 6Locuim in America si sotul meu raceste frecvent
- 1febra interioara?
- 0Ganglioni umflati, febra si un posibil herpes
- 1rosu in gat, febra
- 9dupa operatie de femur, febra
- 2bubite mici usturatoare pe fundul limbii, febra, stare de gripa
- 2senzatie de ace in tot corpul, piele fierbinte
- 1Gripa - febra 39 cu algocalmin 500mg la 6 ore
- 0Dupa administrarea unasinului a facut frisoane si febra
- 5febra dupa tratament cu antibiotic
- 4Puls marit dar nu constant si febra peste 37 pana in maxim 37.7 dupa masa
- 1Raceala/gripa/meningita
- 0Alergie la paracetamol si aspirina
Mai multe informații despre: Febra
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: