HPV - Genotipul 16

17-10-2019
Andreea !
Nu este medic/terapeut
Andreea !
Buna ziua, In urma unui control de rutina PAP a iesit cu ASC-H modificat, a urmat un test HPV, pozitiv genotipul 16, o colposcopie si in prezent o biopsie in lucru. Intrebarea mea este de cat timp este posibil sa fiu infectata cu HPV, daca in fiecare an test-ul PAP a iesit curat, acesta fiind primul an in care este modificat? Incerc sa imi dau seama de cat timp il am si ce daune a produs. La cat timp dupa contactarea virusului iese testul PAP modificat? Exista tratament pentru HPV? Momentan sunt plecata din tara in interes de serviciu si astept rezultatul biopsiei. Va multumesc!
1 comentarii
0
13-11-2019, ora 02:36
Namirra
Nu este medic/terapeut
Namirra
Trage concluzii:hpv 16 pap 2, modificari lsil. Tratament:3 ture de cervicid, 1 cutie de cicatridina, ambele ovule, juma de an-echinaceea capsule.control la 6 luni, am repetat doar pap ul, era 2, col curat.Pap la 1 an, pap2 col curat, pap la 2 ani, pap1chiar, col curat.Pap la juma de an dupa ce imi iesise 1, imi iese pap 3-asc h.Am luat acelasi tratament, dupa o luna era pap 2 lsil.Acelasi tratament plus multe pt imunitate, am repetat pap ul la 7 luni, pap 2 col curat.Medicul mi a spus ca celulelor le trebuie 3 luni cel putin de la tratament sa se refaca.Concluzia mea a fost, cervucid ul combinat cu cicatridina si med pt imunitate vindeca rana pe col. Cred ca am facut din nou pt ca nu am reusit sa elimin virusul.Sper sa reusesc pana la urma, insa il tin sub control.Face ravagii cand scade imunitatea.Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •