Virusul HPV

02-11-2020
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Buna seara! Daca femeia are virusul HPV, automat are si barbatul. Intrebarea mea este: cum va putea femeia sa scape de virus, daca il va lua in continuare de la barbat? (Cuplu stabil)
5 comentarii
1
03-11-2020, ora 08:48
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Dinamica infectiei cu virusul HPV este destul de variabila. Virusul poate fi eliminat de organism dupa un interval de timp. Studiile spun ca intre 40-75 din persoanele infectate elimina virusul, adica el nu mai este detectat prin analize de laborator. Exista tot felul de factori care influenteaza persistenta sau eliminarea, cum ar fi tipul virusului, coinfectia cu mai multe tipuri, fumatul si probabil si altele. Aceste studii au limitarile lor si urmaresc femeile cateva luni pana la 2-3 ani. Uneori virsulul pare sa fie eliminat, dar apoi este din nou detectat. Probabil ca si la barbati dinamica este asemanatoare. In concluzie nu se poate spune pentru un anumit om sau cuplu ce se va intampla cu aceasta infectie. Important este ca femeia sa isi faca regulat screening pentru cancerul de col uterin.
1
12-11-2020, ora 17:03
Alvi
Nu este medic/terapeut
Alvi
Buna ziua,
Am avut urmatoarele rezultate la testul papanicolau:

CII. Proces inflamator cronic, in puseu cu usoare atipii celulare scumoase, unele de aspect koilocitar, incadrabile ascus si hiperplazie de celule endocervicale si glandulare exfoliate in grupaje mari, coezive, adiacent contigentului de celule scumoase, posibil ectroion patologic si cervicita cronica virala hpv.

Am facut testul hpv si astept rezultatul. Este ceva grav? Medicul m a speriat putin.
0
17-11-2020, ora 11:50
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Ce varsta aveti si cum a iesit testul hpv? Ce v-a mai zis doctorul?
1
18-11-2020, ora 20:53
Alvi
Nu este medic/terapeut
Alvi
Buna seara! Am 29 ani. Testul hpv din fericire a iesit nedetectabil.
1
18-11-2020, ora 20:55
Alvi
Nu este medic/terapeut
Alvi
Doctorul a spus ca am rana pe col si ca posibil sa mi faca cauterizare..urmeaza sa merg la el si cu rezultatul de la hpv. Am luat antibiotic si ovule dar a spus ca mi le a dat pentru infectia pe care o mai am:klebsiella. M au speriat celulele si rana pe col
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •