Hpv pozitiv 31, 35

15-06-2022
Gaby negura
Nu este medic/terapeut
Gaby negura
Bună ziua
Am făcut un test genotipare hpv si mi-a ieșit hpv pozitiv 31 si 35, cu risc ridicat de cancer de col uterin.
Iar testul papanicolau a ieșit ASCUS.
Medicul meu mi-a spus ca nu e nimic grav, sa mai repet peste 6 luni analizele, dar eu ma tem, cred ca ar trebui sa mai fac ceva analize.
Cine a mai fost în situația asta, ma poate ajuta cu un sfat?
E ceva grav?
Va mulțumesc
3 comentarii
0
31-08-2022, ora 19:29
OliviaLg
Nu este medic/terapeut
OliviaLg
Buna, in aceeasi situatie si eu, cu ascus si prietenii mei 45 si 56; eu am facut colposcopie si s-a vazut col curat, am primit totusi tratament cu Cerviron si in decembrie repet tipizarea. Tot atunci a spus doctorita ca vom lua o decizie in privinta faptului ca as vrea un bebe.
Mi a mai dat si Isoprinosine pliculete timp de 3 luni cate 10 zile in fiecare luna.
Cam asta a fost acum stau cu emotii sa vedem ce va fi in decembrie….
0
31-08-2022, ora 20:12
Gaby negura
Nu este medic/terapeut
Gaby negura
Din păcate eu am o rana pe col, la sf lui septembrie trebuie sa repet testul papanicolau sa vedem.
Dar ideea e ca nu ma simt prea bine, sunt foarte obosita, îmi cade parul foarte tare, nu știu dacă ate legătură cu hpv-ul dar nu sunt ok
0
31-08-2022, ora 22:27
OliviaLg
Nu este medic/terapeut
OliviaLg
Nu stiu ce sa zic nu stiu daca provoaca oboseala acest virus…. Intai verifica fierul, calciul, e posibil sa fii anemica, asta ar fi o idee, pe urma mai fa analize sigur descoperi cauza oboselii! Si daca nu gasesti nimic atunci poti sa pui pe cauza virusului; pe forumuri nu a zis nimeni de oboseala corelata cu virusul…, incearca sa vb cu medicul de familie si vezi ce zice dar insista ca de multe ori ei nu iti dau sa iti faci analize daca nu insisti tu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •