Iau Seroxat si de 2 zile ma simt foarte rau

70 comentarii 1 2 3
0
11-05-2015, ora 16:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cristi1981

Cand va simtiti perfect o perioada, 2-3 luni, incercati sa reduceti de la 20 la 15. Cu cate 5 mg pe luna.

Multe medicamente au efecte de sevraj dupa ce te lasi pe ele.

Eu am avut 4 luni efecte de sevraj dupa seroquel: insomnie, greata. Depinde de organism.

Xanaxul e benzodiazepina. Nu trebuie luata mai mult de 3 luni ca da dependenta.

Primul meu tratament pt anxietate a fost 3 luni xanax 0, 25 mg de 3 ori pe zi. Nu mi-a dat nici un fel de sevraj cand am renuntat la el si am trecut la Efectin. Dar fiecare organism reactioneaza diferit. De aceea nici medicii nu pot da direct medicatia adecvata. Sunt peste 60 de neurotransmitatori care se pot deregla in aceste boli.
0
11-05-2015, ora 21:21
crysty1233
Nu este medic/terapeut
crysty1233
o sa vad cum ma simt cu 10 mg, azi de exemplu m-am simtit bine..nici o stare dubioasa...sper sa fie ok sa nu mai trebuiasca sa iau din nou 20mg cand o sa scap de 10 o sa iau 5mg m-am gandit si eu la varianta asta mai demult eu xanax am luat cate jumatati la inceput, tratamentul meu este numai cu seroxat, multumesc pt rasp
0
11-05-2015, ora 21:24
crysty1233
Nu este medic/terapeut
crysty1233
nasol cu seroquel...ai indurat un pik..o sa postez ce stari o sa am cand scap de seroxat sper sa nu dureze atat de mult...
0
01-09-2015, ora 17:46
crysty1233
Nu este medic/terapeut
crysty1233
Buna ziua dupa un tratament cu seroxat timp de 1 an am incercat sa renunt la el, de 4 zile am avut ameteli puternice tensiune transpiratii o stare fara chef de nimic, mai am si o spondiloza cervicala stie cineva care ar fi cauza, acum sunt de 6 zile pe seroxat 20mg si tot asa ma simt
0
01-09-2015, ora 19:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa renunti treptat la astfel de medicamente si numai daca te simti 100 % ok sa reduci complet. Acum o sa iti ia ceva timp sa iti revii. Ai rabdare ca o sa treaca.
0
01-09-2015, ora 20:06
crysty1233
Nu este medic/terapeut
crysty1233
Multumesc frumos l am redus treptat pana la 5mg dar probabil mai trebuia sa continui urmez din nou tratament sanatate tuturor
0
01-09-2015, ora 20:06
crysty1233
Nu este medic/terapeut
crysty1233
Mai tinem legatura ms pt raspuns
0
04-03-2016, ora 12:37
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Eu am luat acum 6 ani seroxat şi cu el mam vindecat ptr încă 4 ani.de 1 an jumate am luat linissan care nu îşi făcea nici un efect.Acum am început cu seroxat de 3 zile pot spune ca nu am nici o reacţie adversa.Ma simt umpik ciudat ca am luat un tratament de spondiloza în acelaşi timp care nu trebuia luat.dar lam intrerupt şi continui cu seroxat
0
31-07-2018, ora 10:24
IlincaIlinca
Nu este medic/terapeut
IlincaIlinca
Bună ziua! Problemele mele au început acum vreo 8 ani când am început să fac atacuri de panică. Am fost la un medic psihiatru şi am primit tratament cu linisan care mi a făcut foarte bine. Doar că după vreo 2 ani, simţindu-mă bine am hotărât să întrerup tratamentul, l am întrerupt treptat dar după câteva luni au apărut din nou problemele. Am inceput să îl iau din nou şi iar mi a fost foarte bine. Acum vreo 2 ani jumate m-am gândit eu că nu mai are rost să mai iau tratamentul şi l am întrerupt definitiv, treptat bineînţeles. Câteva luni a fost totul bine până acum 2 ani în iulie cu o săptămână înainte să plec în vacanţă în străinătate poate şi datorită emoţiilor că mergeam pt prima dată cu avionul, şi pt ca mergeam pt prima dată într-o ţară străină, nu ştiu dar dintr-o dată a început să îmi bată foarte tare inima şi am început să am o frică teribilă că nu o să apuc să ajung în vacanţă pt că îmi voi face ceva şi voi muri. De atunci, cel puţin dimineaţa şi câteodată şi seara am nişte stări de frică ca nu cumva să îmi fac ceva rău mie sau să nu fac cuiva rău. Acum aproape 2 săptămâni nu am mai putut şi am fost la alt medic psihiatru care m-a diagnosticat cu tulburare compulsiv obsesivă şi mi a prescris seroxat pt 4 zile o jumate de pastilă şi o pastilă de xanax tot dimineaţa iar din a cincea zi seroxat câte o pastilă întreagă.
De când am început să iau tratamentul am stări de somnolenţa dar am citit că e normal dar sunt puţin speriată că tot nu mă simt bine, ba câteodată parcă îmi este şi mai frică să nu cumva să îmi fac rău. Mai ales când aud despre sinucideri şi crime e groaznic, cel puţin dimineaţa mă simt destul de rău, de speriată şi neliniştită. După masa când nu sunt bine mai iau câte un extraveral şi apoi mă simt chiar bine. Întrebarea mea este, e normal sau trebuia să mă simt mai bine imediat după ce am început tratamentul?
1
31-07-2018, ora 17:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cam dupa o luna isi face efectul dar pentru toc trebuie sa impletesti medicatia cu psihoterapia.
Gasesti Grup de suport pentru toc pe forum.
Adaugă un comentariu / răspuns
70 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul