Implant+coroana

22-07-2011
cami_monica
Nu este medic/terapeut
cami_monica
Buna ziua,

Postez pentru mama mea in varsta de 57 ani, mama a avut mereu o dantura ft slaba. In momentul de fata pe partea de sus mai are cativa dinti intr-o lucrare, dar ea crede ca daca merge la medic o sa-i extraga si pe acestia, fiidu-i ft slabi, lucrarea e realizata de aproximativ 10 ani. Am o intrebare: daca i se face implant de numai 4 dinti sus, va putea peste acestia sa-si faca o punte pe toata aceasta parte? Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
22-07-2011, ora 21:51
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
un dentist bun ii poate realiza lucrarea pe acestia, mult succes.
0
22-07-2011, ora 21:54
cami_monica
Nu este medic/terapeut
cami_monica
Buna, multumesc

Dar nu am prea inteles. Este vorba ca un medic bun ii poate face lucrarea pe vechii dinti sau pe eventualele implanturi?

Mersi din nou
0
22-07-2011, ora 22:46
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
prezentarea cazului mamei dvs este mult prea generala ca sa vi se poata da o solutie aici, pe forum. mergeti la dentist pentru un consult. trebuie intai evaluati dintii care mai sunt prezenti, de abia dupa ce se hotaraste care dintre ei se pot salva si care trebuie extrasi, se va pune problema unui anumit tip de lucrare protetica fixa sau mobila cu sau fara implanturi. la modul general, cu doar 4 implanturi nu se face o lucrare fixa. 4 implanturi pot insa oferi un suport foarte bun pentru o proteza speciala mobila ancorata pe ele.
0
23-07-2011, ora 16:02
Sarbu Claudia
Nu este medic/terapeut
Sarbu Claudia
Am fost operata de apendicita acuta cu peritonita acum aprox 3 sapt. De cand am fost externata sunt permanent balonata si parca imi fierbe ceva in burta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •