in momentul de fata tratamentul pt bacterie mai este eficient?

09-05-2014
b0g
Nu este medic/terapeut
b0g
buna ziua,

am si eu o problema:
mai intai in luna aprile 2014 (de pe 1 aprilie) m-am tratat de helicobacter poly (tratament 7 zile; tripla terapie) apoi la sfarsitul tratamentului m-am trezit ca mi aparut pe limba ceva branzos/ albicios care s-a extins pe 1/2 din limba, de la baza spre exterior (cred ca candida);
la o saptamana dupa aceasta mi s-a umflat amigdala dreapta, dupa observatii mai atente am observat ca amigdala nu face puroi si nu produce durere sau febra, doar dificultati mici la inghitire (probabil contine 'pietricele');
apoi in partea stanga mi-au aparut niste formatiuni 'muntoase' care au puncte mici albe, tot in aceasta zona dar mai jos am observat o zona/pata mica albicioasa care cam ustura cand tusec si cand inghit (ce paote fi ? paote fi Leucoplazie?)

vrea sa ma intreb:
- in momentul de fata tratamentul pt bacterie mai este in efect ?, sau poate avea reactii adverse, precum ce mi-a aparut pe amigdale/faringe ?
- in momentul de fata eu iau doar vitamina C si echinacea cu propolis, poate influenta negativ amigdalele (irita mucoasa din gura) sau ce mi-a aparut? ar trebui sa renunt sa mai iau? si daca da ce ar trebui sa iau sa nu influenteze in rau?

mentionez ca am fost la ORL si urmez un tratament cu Bioparox (10 zile), dar parca nu are nici un efect; de asemenea am facut
Cultura exsudat faringian si Cultura fungi din raclat lingual si nu a iesit absolut nimic... :(

multumesc,
nu stiu ce sa fac
2 comentarii
0
09-05-2014, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca nici vit C..si nici Bioparoxuul in acest caz NU fac bine !!!
irita mucoasa si intretin candidoza
VIndecare problemelor gastrice si a probemelor faringiene.. vine
NUMAI dupa schimbarea regimului alimentar pe unul corect..fara lactate, citrice, otet s.a alimente care irita mucoasa si modifica PH..spre acidoza
deasemenea sunt necesare tratamente naturiste de durata...
0
10-05-2014, ora 15:17
b0g
Nu este medic/terapeut
b0g
multumesc frumos,

pt lactate, iaurtul este interzis?
ce alimente irita mucoasa si modifica PH ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: