Insomnie pe fond depresiv

03-10-2018
Nicu028
Nu este medic/terapeut
Nicu028
Bună ziua dragilor si dragelor !
Recent am fost din nou la psihiatru ( aici in Sp), ma tot confrunt cu insomniile si am tot incercat sa evit medicația, dar se pare ca alta cale, cel putin momentan nu am.
Pana acum am luat Alprazolam, Escitalopram(unu dimineata) si Sanval 0, 25 mg ( zolpidem) pentru somn, insa acum i-am cerut eu sa imi dea un tratament de care ma voi tine cu simt de raspundere pt ca simt ca nu mai pot trāi asa, si mi-a dat tratament pe 6 luni dar in locul Sanvalului mi-a dat Psicotric (Quetiapina 25 mg, una seara ).
Am doua saptamani aproape de cand iau si sincer imi pare ceva mai ok ca Sanvalul, parca imi da un somn mai natural ca sa ma explic asa dar nu tot timpul. Astept pareri mai ales de la cei care au urmat un tratament identic sau asemanator pe o perioada mai lunga ! Va pup pe toti ! :)
8 comentarii
0
03-10-2018, ora 22:37
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
De cat timp luați tramentul cu seroquel?
0
03-10-2018, ora 23:06
Nicu028
Nu este medic/terapeut
Nicu028
Nu stiu ce e seroquel, dar iau acest tratament de peste doua saptamani.
0
04-10-2018, ora 08:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E mai bun Seroquelul decat Sanvalul. Sanvalul rade memoria. Ramaneti pe el si tineti-va de tratament.
Sanatate multa va doresc!
0
04-10-2018, ora 20:01
Nicu028
Nu este medic/terapeut
Nicu028
Cand spuneti seroquel va referiti la psihotic ? Am inteles ca e pt schizofrenie acel medicament si ca ar face parte din gama medicamentelor "urâte " ca sa zic asa... nu stiu ce sa mai cred..
0
04-10-2018, ora 22:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dozele mari de Seroquel de cateva sute de mg sunt pentru schizofrenie. Dv. vi s-a dat o doza extrem de mica pentru afectiunea pe care o aveti. Luati Seroquelul cu incredere. E mai bine decat sa luati Sanval.
1
05-10-2018, ora 00:38
Nicu028
Nu este medic/terapeut
Nicu028
Va multumesc pentru raspuns, mai ales ca va stiu foarte activa pe acest forum si dvs mi-ati raspuns tot timpul, ar fi interesant daca as primi o parere si de la un psihiatru totusi, m-ar ajuta mult.
1
10-10-2018, ora 20:43
Hans Castorp
Nu este medic/terapeut
Hans Castorp
Acest antipsihotic, Quetiapina, dupa cum v-a spus si clara_p, este un bun somnifer, in doza mica pe care o luati.Nu da dependenta precum Zolpidemul.Eu iau acum, tot pentru insomnie, Diazepam de la Terapia si Zolpidem de 10 mg.E totul ok, dorm 8 ore, bine spre foarte bine.
0
13-10-2018, ora 20:39
Nicu028
Nu este medic/terapeut
Nicu028
Am vb cu cineva pe un forum vis a vis de tratamentul meu si era foarte revoltata sa auda ca iau quiepetina ( hipnotic) ca pot pati multe chestii urate de la ea, ca sunt prea tanar sa iau asa ceva si etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • 2Breathe - dispozitivul care îți îmbunătățește somnul
  • Tratamentul cu melatonină este eficient în insomnie?
  • Câteva sfaturi pentru insomniaci
  •