Laringită, reflux gastro esofagian, sinuzita

13-01-2020
Florin 92
Nu este medic/terapeut
Florin 92
In urma cu cateva luni am suferit de laringită acută, am fost la orl, mi a introdus frumos o cameră pe nas si mi a spus că am contactat această afectiune datorita sinuzitei de care stiam ca o am si a refluxului gastro.dupa pauza vocala si aerosol cu dextametazona si neomicina mi am revenit.Totusi chiar in momentul in care va scriu, dupa o răceala care s a întins cam 2 săptămâni constat ca tusea continua ce o am mi a iritat coarda vocală din nou... Ei bine ce vreau sa stiu mai concret este dacă există o metodă care sa ma scape de acest reflux gastro ca sa nu mai iau zilnic pastile pt asta de frica de a nu păți iar beleaua...ce pot face mai mult cu această sinuzita (ceva cu efect pe termen lung). Mentionez ca sunt solist vocal si este groaznic pentru mine care de 12 ani de când cânt nu am avut niciodată probleme cu gâtul până acum...pauza vocală ma ingrozeste iar Gandul ca risc sa fac noduli dacă nu se rezolva problema ma sperie mai rau! Mulțumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.