Yasmine sau Diane35..in tratamentul Acneei!

14-03-2013
Ramona-Elena Ceaus
Nu este medic/terapeut
Ramona-Elena Ceaus
Buna ziua!
Am 17 ani si probleme cu acneea...Medicul meu dermatolog mi-a recomandat sa iau anticonceptionalele yasmine, insa multe persoane imi recomanda diane 35..Nu stiu ce sa fac, si care ar fi mai bine sa le iau.Nu am o viata sexuala activa..nici macar nu mi-am inceput viata sexuala, insa cateva kg in plus nu mi ar strica, pentru ca am inteles ca mai iei in greutate luand pastilutele. Nu am o acnee vulgara, insa medicul mi-a spus ca anticonceptionalele sunt o solutie foarte buna pentru problemele mele..
O sa incep sa le iau in prima zi a a menstruatiei..dar am o retinere pentru ca nu stiu care sunt reactiile adverse..si sunt constienta ca este cam devreme sa incep sa iau AC..!
Multumesc mult!
3 comentarii
0
14-03-2013, ora 17:34
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
diane sunt mult mai puternice, yasmin e suficient, diane ar trbeui sa fie rezervate pentru probleme de genul ovare polichistice sau altele...
0
14-03-2013, ora 17:50
Ramona-Elena Ceaus
Nu este medic/terapeut
Ramona-Elena Ceaus
Am auzit ca diane sunt speciale pentru acnee si problemele de genul, ca nu prea sunt recomandate pentru contraceptie..Mama unui coleg de clasa mi-a zis ca daca ma hotarasc sa incep sa iau AC sa iau Diane nu Yasmin..Cred ca o sa urmez sfatul doctorului pentru ca el stie cel mai bine...sa nu fac mai rau daca iau dupa ureche..
Multumesc!
0
29-03-2013, ora 14:18
alexflorin
Nu este medic/terapeut
alexflorin
eu nu m-am ingrasat deloc in 4ani..le-am luat dupa nastere si am aceleasi kg din liceu..deci depinde d organism...acneeea a disparut d tot, desi nu era f grava.insa s nu le iei k contraceptive, nu le mai recomanda dr...stari d voma, stare d rau general somnolenta am avut d la ele, dar dupa 3luni, primele 3luni n-am avut nimik, d at le iau seara inainte d culcare si nu-mi mai e rau d la ele, , , cand le luam dimineata mi-era rau!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Acneea la bebeluș
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  •