mereu ma gandesc sa mananc - cum ma opresc?

16-04-2014
simoniqe
Nu este medic/terapeut
simoniqe
Nu ma pot abtine sa nu mananc, va rog ajutati-ma mereu ma gandesc sa mananc am momente cand ma pot controla anumite perioade, dar de la un timp nu ma pot opri si mai rau ma ingras din ce in ce mai mult si ma ma uit in oglinda si ma vad oribila dar nu ma opresc de ce ?????
9 comentarii
0
16-04-2014, ora 15:41
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Buna ziua,
din putinele informatii pe care le-ati scris, este vorba de o problema de comportament alimentar si nu de nutritie propriu-zisa. Faceti analize uzuale, sa nu aveti anumite carente majore si hormonale si consultati un psiholog si un nutritionist si sau endocrinolog cu experienta in tulburari de comportament. Impactul supraalimentarii necontrolate si al unei imagini de sine nefavorabile asupra sanatatii si vietii dumneavoastra este sau poate fi major si nu cred ca este corect si posibil sa se rezolve prin trei randuri scrise pe internet de cineva care nu va cunoaste in detaliu obiceiurile alimentare, stilul de viata, starea de sanatate. Puteti primi cel mult o reteta standard, care va poate agrava situatia daca nu este eficienta.
0
17-04-2014, ora 00:36
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu dupa ce am depasit bariera de 114 kg am luat masuri cu ajutorul unui doctor si al meu dupa cum urmeaza: beam multa apa inainte de masa pt a manca mai putin pt ca imi venea sa vomit daca mancam mult, camd imi era foame mare mancam fructe, fulgi de porumb, griu, ovaz, orz cu lapte sau iaurt cat mai slab, sau chiar fulgi de porumb goi, seminte de armurariu ca iti ramane un gust in gura si iti trece foamea, mancam morcov crud, telina, pastarnac, varza de bruxel, rodii etc.
dar o mare problema este sa reusesti sa faci asta si pe termen lung, eu am reusit din 2009 pana in 2013 cand starea mea de sanatate sa agravat si dupa inca doua operatii am ajuns iar la 110kg la care ma mantin de circa un an, as mai repeta reteta dar acum fac chimioterapie si nu mai pot face asta.
0
17-04-2014, ora 08:10
simoniqe
Nu este medic/terapeut
simoniqe
multumesc amandurora :) pentru comentarii cred ca e mai mult decat suficient sa deschid ochii. multumesc
0
17-04-2014, ora 22:42
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Este enorm de greu sa slabesti eu am slabit 16 kg in circa doi ani natural fara pastile, fara costum de slabit si fara sami ramana vergeturi sau piele atarnand, dar este enorm de greu si sa te mentii la greutatea atinsa, eu acum cand fac chimio pot sari doua trei kg intr-o zi pe care ma chinui cam o saptamana sa le dau jos, la mine este greu findca atunci cand nu mananc paine mi se face rau pe strada, cand nu mananc suficient ma doare stomacul, si multe altele, nu pot face sport la aparate pt ca am plasa abdominala care sa rupt, ma dor genunchii de nu pot face nici genoflexiuni, daca ma las in jos nu ma mai pot ridica etc.
0
18-04-2014, ora 20:45
simoniqe
Nu este medic/terapeut
simoniqe
imi pare rau sa aud asta, sper sa incep sa ma pot controla.. multumesc ca ai impartasit experienta ta cu mine. PASTE FERICIT !!!!
0
18-04-2014, ora 21:02
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
UREZ TUTUROR UN PASTE FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI LOR.
0
30-04-2014, ora 21:33
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
Buna, Simoniq

Tendinta de a manca necontrolat este o forma de a compensa o neimplinire emotionala sau o nemultumire in viata ta. Cateva sedinte de psihoterapie iti pot face mult bine, iar comportamentul compulsiv sa inceteze de la sine, fie el comportament alimentar sau de alta natura.
De asemenea trebuie regularizat noul stil de viata si dieta.
Mult succes!
0
30-03-2018, ora 10:43
Steve Works
Nu este medic/terapeut
Steve Works
Recomand si eu sedintele la psiholog. Pe mine m-au ajutat in lupta mea cu mancatul necontrolat.
Am ajuns la un regim alimentar normal. Inainte eram client fidel la --------*, dar intr-o luna am putut sa ma abtin.

(*modificat de admin)
0
22-04-2018, ora 05:13
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu ai nevoie de sedinte de nebuni.
Cand manaici prost (alimente fara nutritie) cu mult zahar iti este foame la fiecare ora din cauza insulinei.
Manaca gras cu legume si o sa vezi ca nu iti va mai fi foame asa des.
(Seminte, nuci, unt, kefir, oua, avocado, peste gras, branza si salata cat cuprinde). Scoate zaharul cat mai mult din alimentatie (paine, paste, fructe foarte duclci, faina alba, etc)
Bea apa mineral cu lamiae cand ai senzatia de foame. Incearca si o sa vezi.
Tema asta este descisa in detalii stintifice de Dr. Jason Fung in cartea: Codul Obezitatii.
Sanatate si intelepciune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dependența de alimente
  • Nu ai poftă de mâncare? Fii invitatul tău la masă
  • Legătura dintre sport și scăderea apetitului explicată
  • Cum poate stresul să scadă pofta de mâncare?
  • Aminoacizii produși de către organism pot suprima pofta de mâncare
  • Consumul de alcool al părinților poate influența dependența de mâncare a copiilor
  • Ce impact are consumul de extract de rodie asupra parametrilor de sațietate?
  • Mecanismul prin care canabisul stimulează pofta de mancare
  •