nu este tocmai la nivelul meu.dar asta inseamna ca doi oameni nu au voie sa se iubeasca?

24-07-2011
danielaeusiatat
Nu este medic/terapeut
danielaeusiatat
De 1 an si jumatate sunt cu un baiat pe care il iubesc mult.Nu este tocmai genul meu de baiat dar ceva m-a atras la el.drept dovada si faptul ca este prima relatie mai lunga.Nu a terminat liceul dar anul acesta s-a inscris. si este genul care se imbraca cu haine mai largi. I-am mintit pe parintii mei in legatura cu el, pentru ca le-am spus ca este la facultate.Daca le-as fi spus ca nu a terminat liceul cu siguranta nu m-ar mai lasa sa ma vad cu el.Stiu ca nu este tocmai la nivelul meu.dar asta inseamna ca doi oameni nu au voie sa se iubeasca? Stiu ca ei imi vor binele, dar binele meu este alaturi de el.si este dispus sa faca orice ca sa ne fie bine.Sunt o persoana realista si cu capul pe umeri si stiu ce inseamna in zilele noastre sa nu ai un liceu terminat dar amandoi suntem dispusi sa muncim oricat este nevoie ca sa ne fie bine.Sunt din ce in ce mai deprimata pe zi ce trece pentru ca vreau doar sa am liniste alaturi de omul iubit si sa pot sa il aduc acasa pentru ca este prietenul meu.Chiar ma bate gandul sa ma duc la un psiholog pentru ca in ultimul timp am foarte multe ganduri, suparari care nu imi dau pace deloc
6 comentarii
0
24-07-2011, ora 02:37
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Ce te face sa crezi ca nu este la nivelul tau? Doar pentru ca nu a terminat liceul nu inseamna ca este inferior sau prost sau incapabil. Probabil ca sentimentul asta al tau iti face situatia si mai dificila, pentu ca daca nici tu nu il vezi la nivelul tau, atunci cum iti poti vreodata inchipui ca parintii tai o sa-l considere demn de tine? Poate ca ar fi bine pentru tine sa iti clarifici ce inseamna gandul asta al tau si cum v-ar putea afecta relatia in timp. Este ceea ce crezi tu cu adevarat, sau ceea ce crede altcineva? Ceea ce ma aduce la urmatoare intrebare: tu pentru cine iti traiesti viata: pentru tine sau pentru acordul parintilor tai? Ar fi chiar asa o mare problema pentru tine daca parintii tai nu ar mai fi de acord cu el daca ar afla ca nu are liceul terminat? Te-ar opri asta in vreun fel sa il iubesti si sa fii cu el? Apropo, cati ani ai?
0
24-07-2011, ora 14:46
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Asta nu este un motiv ca 2 oameni sa nu se iubeasca..in iubire nu exista diferente..iar o relatie nu se construieste pe cati bani ai, pe cate scoli ai, s.a.m.d..daca pe el il vezi jumatatea ta si simti ca te face fericita, nu mai este loc de nimic altceva..tot ce conteaza este sa fie intelegere, iubire, compatibilitate, sa simti ca te completezi, cu persoana de langa tine...asta este tot ce conteaza..in alta ordine de idei..este bine sa termine liceul, nu de alta, dar cum ai zis si tu, ca in ziua de azi, este bine sa ai macar liceul..din punctul meu de vedere..este bine pe viitor,.este o rampa de lanasare, ca sa zic asa, pt alte studii, daca va vrea sa le urmeze..nu se stie niciodata, cum isi va dori o schimbare pe plan profesional, si asta il va ajuta mult, si bineinteles in ochii angajatorilor..
0
24-07-2011, ora 18:18
danielaeusiatat
Nu este medic/terapeut
danielaeusiatat
Am 21 de ani. Tocmai lucrurile astea mi le spun si eu zilnic...ca eu imi traiesc viata si atat timp cat exista intelegere si iubire intre mine si el nu ar mai trebui sa conteze nimic altceva.Doar ca sunt prea stresata de lumea din jurul meu, care pur si simplu nu imi da pace...vor sa ma despart de el.Eu niciodata nu l-am considerat mai prejos decat mine, doar pt ca nu are liceul terminat asta nu inseamna ca este prost sau ca nu il duce capu sau mai stiu eu
0
24-07-2011, ora 18:23
danielaeusiatat
Nu este medic/terapeut
danielaeusiatat
Si in legatura cu parintii mei...da...ar fi o mare problema pentru ei sa afle ca nu are liceul terminat.Pt ca ei intotdeauna au vrut pt mine un baiat cu facultate, cu bani etc.Dar eu nu sunt asa...nu dau importanta lucrurilor astea, nu zic ca nu sunt esentiale cat de cat bnintls...ca pana la urma in jurul lor ne construim viata.Dar lucrurile acestea se fac pe parcurs si atat timp cat suntem amandoi capabili si dispusi sa muncim nu inteleg care este problema?As vrea sa ii fac si pe ceilalati sa gandeasca asa ca mine.dar se pare ca traim intr-o lume in care prejudecatile ne conduc viata
0
25-07-2011, ora 13:49
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Nu ai cum sa-i faci pe ceilalti sa gandeasca la fel ca tine si daca vei continua sa speri ca se va intampla tot tu vei avea de suferit cand vei veder ca nu se intampla asa. Esti majora, nu mai depinzi de parintii tai, esti libera sa faci ce iti doresti cu viata ta. Desigur ca ar fi preferabil sa te intelegi cu ei si sa nu existe probleme, dar si daca nu este asa viata merge inainte si nu inseamna ca trebuie sa suferi din cauza asta.
1
27-07-2011, ora 13:04
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
draga mea eu am profesionala si cumnata mea are facultate si eu castig mult mai bine ca ea
Ce crezi ca in ziua de azi conteaza prea mult facultatea?
Aici in italia sant fosti politisti sau avocati care lucreaza in constructii sau soferi pe tir
In viata face mai mult scoala vietii decat cea din invatamant
Daca va iubiti nu ar trebui sa conteze banii
Banii nu inseamna a iubi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul