va rog ajutati-ma cu un sfat; nas infundat la copil

03-11-2009
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
buna ziua tuturor am un baietel de 8 luni si jumatate, l-am scos afara cca. o jumatate de ora spre seara, a doua zi nasucul lui era infundat dar nu curgea nimic i-am dat un pic de eurospal, panadol, si l-am aspirat cu nazomer tot degeaba.Am fost la medic cu el la consultat mi-a spus ca la plamini nu se aude nimic dar de preferat sa-i fac niste aerosoli vreo 5 zile si sa-i dau niste sirop sinupret.Ce va intreb eu pe d-tra tratamentul acesta e bun cu aerosoli pentru nasuc chiar daca nare nimic la plamini ?Va multumesc si astept si eu un raspuns
8 comentarii
0
04-11-2009, ora 08:51
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca i-ati dat 3 deja medicamente fara nici un folos acum credeti ca aerosoli pt. plamani care poate nu au nici o vina sunt buni si vor face ceva ? Aveti ideee ce substante contin acei aerosoli ?
De ce nu aveti un pic rabdare, raceala e raceal si nu trece in 2 zile si cu atat mai putin de la medicamente ?
In graba de a face ceva mai rau ii daunati copilului. Incercati mai degraba remedii naturiste decat toxinele chimice. MAI ALES LA VARSTA ACEASTA !!!!
Si Sinupretul este o mare toxina!
0
04-11-2009, ora 13:01
huzu
Nu este medic/terapeut
huzu
Am o fetita de 3 ani si 6 luni...pana acum 4 luni imi facea rosu in gat si de cate 2 ori pe luna si nu ii ceda decat la anibiot ca asa o invatase dr. cu febra mare si punctulete de puroi ajunsese ultima oara...i-am facut un tratament de imunitate cu bronho-vaxom si septilin si de 4 luni nici macar nu a mai stranutat...bronho-vaxom luna sept+oct+nov cate 10 zile pe luna iar sept in pauza bronhovax...sunt extrem de multumita si recomand tuturor...
0
04-11-2009, ora 14:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pardon am scris gresit, nu Sinupretul ci Panadolul este toxic (=Paracetamol)..
0
04-11-2009, ora 16:19
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
va multumesc pentru sfaturi foarte mult
0
25-11-2009, ora 22:29
rusmirela
Nu este medic/terapeut
rusmirela
eu am facut cu fata mea aerosoli 3 ani sunt f buni nici nu ia-m mai dat medicamente.erea foarte greu cu ea pt ca nu respira cum trebuie si nici secretii nazale nui curgea dar sforaia si am fost la spital si a mers a facut 10 zile si nu am avut treaba va multumesc pa.
0
18-12-2009, ora 23:44
Natalia_Naty
Nu este medic/terapeut
Natalia_Naty
Am un baietel de un anisor, de la 3 saptamani de viata este extrem de agitat, toata noaptea se foieste, mai si geme. Am fost cu el la medici, mi-au zis ca nu are nimica si ca asta e natura lui. Mi-e frica sa nu fie ceva legat de nastere fiindca a fost cianozat, nu a plans imediat, avea cordonul omblical invartit. In urma cu o luna si ceva a inceput sa faca prin somn niste spasme ca niste tresariri simple sau clonice la picioare, fund apoi urca spre spate, maini si cateodata misca putin si capul. Atunci cand le face nu se incordeaza si nu isi scimba expresia fetei, doar la cele putin mai puternice tresare putin si isi schimba pozitia. Dar problema e ca aceste mioclonii persista aproape toata noaptea si parca totusi il deranjeaza. Am uitat sa va spun ca mi-a cazut de doua ori din pat si mi-e frica sa nu fie asta cauza. Va rog sa-mi spuneti daca ati patit asa ceva, pentruca sunt foarte ingrijorata.

Multumim mult. Va pup si toate cele bune!
0
19-12-2009, ora 23:32
voicutatiana
Nu este medic/terapeut
voicutatiana
imi pare tare rau naty de ce ti se intimpla si eu am baietelul agitat dar fara simtomele pe care le descrii tu la mine cred ca-i de la dintisori sfatul meu este sa te duci la medicul lui pediatru sa-ti dea o trimitere sa-i faci un RMN la cap si atunci vei vedea daca are ceva copilul neurologic iti spun sa te duci la pediatru deoarece cu trimitere te costa jumatate.Nu mai amina deoarece daca e ceva doamne fereste sa-i faci tratament daca nu se vede nimic la RMN atunci asa e firea lui.Cea mai buna neuroloaga de copii se numeste ILIESCU si o gasesti la spitalul obregia dar se intra foarte greu la dinsa numai prin programare asta dupa ce ai facut RMN ca sa-l poata citi dinsa. iti doresc sanatate la puiut si un craciun fericit.Inca ceva eu lui baietelul meu de 9 luni ii mai dai PERITOL 2, 5 SEARA dar nu trebuie abuzat de el, dar cand nu ma mai inteleg cu el 7 zile seara peritol.Te pupam si aveti grija de voi.
0
05-01-2010, ora 14:05
yonela29
Nu este medic/terapeut
yonela29
ptr voicutatiana.tratamentul cu aerosol este foarte buna.pune in aerosol doar ser fiziologic ptr desfundarea nasului.mai pune in camera unde doarme copilul aparat de umidificare a aerului daca nu aveti puneti haine la uscat.in aceasta perioda de iarna trebuie sa umezim cat mai mult aerul din camera unde doarme copilul.si eu am avut aceleasi probleme cu bebele meu si am gasit la urgeta o pediatra super care mia dat aceste sfaturi.si chiar au efect credeti-ma.va urez multa sanatate la bebici
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul