Picaturi nazale si nasul e in continuare infundat

05-03-2008
Elfitza
Nu este medic/terapeut
Elfitza
Am fost racita si am folosit timp de 15 zile picaturi nazale Bixtonim Xylo. Problema este ca acum nasul imi este tot timpul infundat, nu mai respira pe nas fara picaturi.Spuneti-mi va rog daca exista vreun tratament ca sa mi se restabilieasca functia nazala si care ar fi acela, fara a recurge la o interventie chirurgicala. Va multumesc!
31 comentarii 12 Înainte ›
0
05-03-2008, ora 00:00
k4lu9aru
Nu este medic/terapeut
k4lu9aru
http://floresti-zone.myminicity.com/ind
aflii multe raspunsuri aici
0
05-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Renunta in totalitate la Bixtonim...ti.ai creat o dependenta!
Cumpara ser efedrinat care o sa.l administrezi cateva picaturi NUMAI seara la culcare...(ca sa poti dormi normal)...si numai cateva zile3-4.!
ca si tratament Eurespal 3 tab.pe zi. Inhalant..care il folosesti pentru inhalatii, in ceai de musetel fierbinte!
Daca exista o farmacie unde se prepara medicamente...poti gasi Colargol sau Protargol de 1-3% CATE 4-5 pic. la 8 ore.
Mai vorbim peste 5 zile! succes
0
06-03-2008, ora 00:00
Elfitza
Nu este medic/terapeut
Elfitza
Merci mult. Asa o sa fac...
0
13-03-2008, ora 00:00
Elfitza
Nu este medic/terapeut
Elfitza
Mi-am revenit la normal in cateva zile. Multumesc!
0
13-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ma bucur sa aud asta!
Multa sanatate!
0
11-05-2009, ora 13:47
lili74
Nu este medic/terapeut
lili74
de trei saptamani am nasul vesnic infundat, crezand ca e o raceala am folosit olynt dar nasul mi-a devenit uscat si am senzatia de mucozitati in gat, ce ma obliga sa ingit iar seara am o tuse seaca iritanta. intrand pe forum cred ca este vorba de o rinita, ieri am inlocuit olynt cu nostamine. credeti ca as putea folosi tratamentul pe care il recomandati cu inhalant si COLARGOL?
0
11-05-2009, ora 14:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. se poate face inhalatiii. se poate administra colargol..
si in cazul cand simtiti mucoasa prea uscata.. administrezi Vit A uleioasa sau ulei de catina.. in nas!
0
11-05-2009, ora 14:17
lili74
Nu este medic/terapeut
lili74
multumesc pentru raspuns, e cazul sa iau si EUROSPAL?
0
11-05-2009, ora 14:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
0
15-06-2009, ora 16:09
obalas
Nu este medic/terapeut
obalas
Buna ziua, am si eu o problema, de aproximativ 10 ani folosesc Bixtonim. Seara inainte de culcare - intotdeauna, cateodata si noaptea ma mai trezesc cu nasul infundat, si chiar si in timpul zilei, deci cam de maxim 4-5 ori pe zi.
Doresc sa va intreb daca as putea urma si eu tratamentul descris de dumneavoastra pentru Elfitza, si daca ar avea efect in cazul meu, avand in vedere durata foarte indelungata de folosire... Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0
15-06-2009, ora 16:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. sigur!
renunti la bixtonim.. si faci acest tratament.
imi scrii peste 5-7 zile1
0
15-06-2009, ora 16:34
obalas
Nu este medic/terapeut
obalas
Super, va multumesc pentru raspunsul rapid, revin intr-o saptamana cu rezultatul.
0
23-06-2009, ora 09:52
obalas
Nu este medic/terapeut
obalas
Buna ziua, am revenit dupa 7-8 zile de tratament. Va multumesc mult pentru idee, situatia clar s-a ameliorat, inca nu sunt complet vindecat, dar am redus foarte mult folosirea bixtonim-ului la o data pe zi, seara, inainte de culcare. Nu am putut sa-l elimin de tot, pentru ca serul nu prea avea efect, cel putin la inceput stateam cu orele si nu puteam dormi.
Doresc sa va intreb daca as putea continua tratamentul pentru eventual inca o saptamana, nu ar exista probleme cu unele dintre medicamentele mentionate?
0
23-06-2009, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargolul se administreaza 10 zile. pauza 10 zile si repetati tratamentul!
0
23-06-2009, ora 21:40
obalas
Nu este medic/terapeut
obalas
Va multumesc, am folosit protargol, insa presupun ca tot aceeasi restrictie se impune ca si la colargol. Fac un pic de pauza de la el, atunci :) Mii de multumiri pentru sfaturi!
0
25-05-2010, ora 19:07
poplaura
Nu este medic/terapeut
poplaura
buna ziua, realizez ca nu sunt singura care are probleme de genul asta. Mi se parea ca sunt o ciudata, tot timpul cu picaturile dupa mine, si eu am folosit bixtonim, dar am renuntat la el pt ca aveam usturimi nazale ingrozitoare asa ca am trecut la olynth, nu imi irita nasul asa ca si bixtonimul. Am sa incerc si eu tratamentul pe care l-ati dat si celorlate persoane, doar ca as vrea sa imi spuneti daca Colargolul se pune in ceaiul de musetel?
0
25-05-2010, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
cu ceaiul se face inhalatii si spalaturi nazale.. dupa care se pune Colargol 3 pic.. in pozitie culcat pe spate...
0
25-05-2010, ora 20:23
poplaura
Nu este medic/terapeut
poplaura
ok, va mulumesc fff mult, sper sa dea roade tratamentul
0
13-02-2012, ora 12:18
mihaelatodor
Nu este medic/terapeut
mihaelatodor
pentru d-l doctor Valeriu

buna ziua,

am un baietel de 2 ani jumatate si la un control de specialitate ORL ne-a spus ca re polipii din spatele nasului mariti. Ce se poate face ?
As dori sfatul dvs in acest caz.

va multumesc,
0
13-02-2012, ora 12:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratament cu colar gol sau protargol cate 10 zile lunar
0
13-02-2012, ora 16:05
mihaelatodor
Nu este medic/terapeut
mihaelatodor
in atentia dr. Valeriu

va multumesc domnul doctor.
as mai dori sa va intreb daca acei polipi sunt cauza otitelor bilaterale care le face.
sunt in numar de 3 dar la intervale de timp relativ mari cam la 6-7 luni distanta una de alta
el merge la cresa si capteaza ori viroze, ori microbi ( foarte interesant doar la nas )

tratamentul cu colargol cate luni ar trebui urmat ?

multumesc,
1
14-02-2012, ora 10:40
mihaelatodor
Nu este medic/terapeut
mihaelatodor
buna ziua,

as mai vrea sa va intreb daca colargol si protargol au celeasi proprietati curative.

multumesc.
0
14-02-2012, ora 11:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. au acelas efect
da. polipii duc la otite seroase
tratamentul se face lunar.. pana la vindecarea completa..si o respiratie buuna nazala
0
15-02-2012, ora 13:53
mihaelatodor
Nu este medic/terapeut
mihaelatodor
domnului dr Valeriu

am omis sa va intreb cum sa ii administrez copilului Colargolul, cate picaturi/nara si de cate ori / zi.
Sunt Mihaela, mama baietelului de 2 ani jumatate cu polipi mariti.

multumesc anticipat,
0
15-02-2012, ora 13:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate cate 1 singura picatura. pe nasul curat, in pozitie culcat pe spate.. ca piceturile sa ajunga in rinofaringe
de 3 ori pe zi 10 zile lunar
0
15-12-2014, ora 15:46
Ilie Gina
Nu este medic/terapeut
Ilie Gina
Buna ziua,
fetita mea are 4ani, 3luni.de vreo 2 saptamani sforaie noaptea.nu este racita nu a facut febra.am facut inhalatii cu ulei de eucalipt.i.am dat ceai "nasuc infundat".am pus ser fiziologic in nas si am aspirat.vad o usoara ameliorare...o sa incerc si picaturile de protargol/colargol.Sparay-ul Nasomer(cu apa de mare, busuioc si eucalipt) e ok?
Multumec anticipat!
0
15-12-2014, ora 15:48
Ilie Gina
Nu este medic/terapeut
Ilie Gina
Mentionez ca de cand s-a nascut am fost o singura data internati.antibiotic am luat dupa varsta de 3ani si doar de 2ori.nu raceste des.dar cred ca il mosteneste pe tati care a avut polipi(operat in clasa 7)...si care da semne ca au revenit.sa incerc si la tata picaturile ?
0
15-12-2014, ora 19:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la copil se poate folosi 3- 5 zile si Olynth. ca se desfunde nasul si dupa se pune colargolul
si la adulti se foloseste tratament cu colargol 10 ziel pe luna
0
12-01-2015, ora 19:43
enna13
Nu este medic/terapeut
enna13
Buna ziua de o luna jumate am nasul infundat si urechea stanga la fel infundata simt o presiune la cap de parca imi explodeaza am fost la doctor am luat parasinus coldrex, o saptamana jumate dupa care mi a dat antibiotice si propolis si am folosit olynth incontinu si tot nu imi trece.mi s-a spun ca pastilele nu si fac efectul la mn.in ureche mi am pus boramid va rog sa ma ajutati
0
12-01-2015, ora 19:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu la acel doctor care trebuie ai fost
simptomele descrise se trateaza corect NUMAI la ORL
cu ardiografie la sinusurile fetii
cu audiograma si timanograma pentru urechi
ca sa ai un diagnostic corect
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •