Problema ficat sau fiere ( diagnostic ) niciunul?

18-11-2020
dorian aftodor
Nu este medic/terapeut
dorian aftodor
Buna ziua, nu ii dau de capăt pentru o stare mai buna a mea sufletească și bineînțeles fizica. 18 ani 78kg la momentul analizelor, aspect atletic datorita sportului, am fost întotdeauna persoana foarte slabă "bat", mâncatul corect mă ridicat, deci :
Analizele mele :
Sânge : toate bune, VSH optim, leucocite crescute 3-5% pentru o potențială infecție.
Colesterol total 114 ( de ce asa mic ? Interval 120-200 )
Ldl 80
HDL 30
Trigliceride 55
Proteina C reactiva 3.05 ( risc mare vascular ?? )
Vitamina OH-D elisa optima
TGP și TGO 17 și 17 ( 1-47 interval )... De ce așa puțin? E bine?
Creatinina perfecta, acid uric...tot ce tine de rinichi in regula
Testosteron 2.21 ng/dl ( fac sport 6/7 cu fiare..am rămas surprins de valoare... )
Sunt posesor de ciuperca și candida in urma unei operații la unghie.
Ecograf :
Ficat
Lob stâng 4cm, lob drept 9cm. ( Mai este un lob fara detalii - )
Colecist
este cudat și omogen fara alte precizării sau probleme, doar cudat este subliniat.
Observații:
in jurul ficatului potențial parazit infiltrat perivascular hepatic.

Celelalte organe au dimensiuni normale, rinichi splina etc, va chiar un rinichi mai mare că celălalt cu 5cm potențial cu pietre.

Nu mă simt rău, am stări de oboseala, mănânc orice dar moderat, daca am mâncat grăsimi multe la o masa am pus-o că stau cu stomacul plin toată ziua ( nu vomit sau lucruri de genul..stări de greata etc poate din cauza că încerc să previn.. nu am incercat sa fiu neglijent sa vad ce se întâmplă ! ). Nu prea am pofta de mâncare, dar pot manca 3000 calorii daca îmi pun mintea cu ele ( sănătoase, maxim 70g grăsimi nesaturate, restul carb și proteine )
Întrebarea mea este : e o problema la ficat majoră sau colecist ?
E ficatul subdezvoltat? Dimensiuni mici, valori mici ?
Asta e corpul meu și așa sunt eu, fiecare suntem diferiți și nu e o problema ?
Pot repara aceasta slăbiciune a colecistului? Dintotdeauna am avut probleme cu el.
Sper că nu am omis nimic.
*Nota : iau foarte greu in greutate, e un calvar poate din cauza metabolismul și nu îl ultimul rand asimilez efortul deloc spre greu... adică masa musculara iau foarte greu, lucru care se datorează din punctul meu de vedere hormonal? Colesterol total foarte mic și bila leneșă care acest organ se ocupa cu procesarea grăsimilor, corect?
HDL foarte mic ținând cont că consum ovaz foarte des și nu consum prăjeli sau lucruri ce reduc aceasta valoare.
2 comentarii
0
18-11-2020, ora 00:20
dorian aftodor
Nu este medic/terapeut
dorian aftodor
Sunt negativ de hepatită B sau C.
0
18-11-2020, ora 00:44
dorian aftodor
Nu este medic/terapeut
dorian aftodor
Când reușesc să mă dau peste cap cu mâncarea și mai scap in ea ( acum 1 an s-a întâmplat ) vomit și ochii din cap până mă ustura pereții abdominali numai galben chiar daca golesc stomacul de mâncare și mă ia 1-2 zile sa îmi revin la scaun normal ( nu am probleme niciodată cu scaunul daca mănânc cum trebuie, am uitat sa precizez asta in postare daca contează ).
Mai vomit, mai nou, când răcesc și am febră și tuse, probabil din cauza gatului cu puroi, tot fiere că vomit un lichid galben și nu mâncare din stomac, foarte ciudat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.