problema implant?

13-09-2013
adriana_popa
Nu este medic/terapeut
adriana_popa
Buna ziua!

Am facut patru implanturi dentare in urma cu aproape trei luni. Acum doua zile am pus si bonturile. Problema este ca pe langa unul dintre implanturi a iesit la suprafata o bucata de pansament alb. Nu am dureri, nu este umflat, dar intreb daca nu este cumva o reactie de respingere a implantului sau daca lucrarea nu a fost corect executata? Multumesc anticipat pentru raspuns!
3 comentarii
0
13-09-2013, ora 16:24
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Buna ziua,

De obicei respingerea implantului este insotita de o simptomatologie specifica. Este foarte posibil sa fie eliminata membrana (daca a fost pusa, si daca nu este resorbabila). O radiografie retroalveolara ar fi suficienta pentru a decide diagnosticul. Luati legatura cu implantologul Dvs. in privinta acestei probleme. Atat timp cat nu este inflamatie nu este vorba de periimplantita.
0
13-09-2013, ora 21:29
adriana_popa
Nu este medic/terapeut
adriana_popa
Multumesc mult pentru raspuns! Voi tine cont de sfaturi!
0
13-09-2013, ora 23:47
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Cu multa placere!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •