Implant dentar migrat in sinus

23-07-2012
raky
Nu este medic/terapeut
raky
Poate ca trebuia sa aleg alta categorie dar e ok si aici
Ca sa evit mesajele inutile va spun de pe acum ca am fost eu ghinionista cu Zana Maseluta si am facut o complicatie post OP. Nu o sa arunc cenusa in capul nici unui medic, asta e, imi e clar ca toti gresesc, unii mai mult altii mai rar. Nimanui nu ii place sa se greseasca pe banii si maxilarele personale, asa simt si eu dar nu pot da timpul inapoi

Deci : am um implant in sinusul maxilar. Evidentiat prin OTP
NU am avut nici un fel de simptome (da am acum de cateva zile)
Implantul NU a fost protezat. Am si radiografia de dupa, era usor convergent dar parea bine inserat, nicidecum nu se vedea ceva perforat pe-acolo (nici nu am idee daca pe OTP se poate constata perforarea sinusului max banuiesc ca nu)
Evident ca am un medic nou si de data asta sper ca voi fi norocoasa. Ce doresc eu de la voi..pareri SI de la pacienti dar mai ales de la medici: ce abordare m-ar avantaja la scoaterea chestiei din sinus?
Am citit despre sinuscopie dar sincer, eu treaza nu stau sa-mi bage chestii pe nas, sunt mai sensibila, asta e, imi asum. Sau se face prrin cavit bucala?
Si abordul prin gura - se perforeaza membrana sinusala, etc...eu il percep ca pe o operatie (mai complicata) de sinus lift- prin care am trecut deja
Pe de alta parte citeam despre nu stiu ce manevre c-ar fi invechite.

Vreau sa stiu si ce simte pacientul la abordarea endoscopica si ce metode de sedare se folosesc.
Daca aveti sugestii si pareri, va rog sa postati, orice mi-e util..
2 comentarii
0
19-09-2012, ora 11:30
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
In cazul in care mucoasa sinusala este foarte lezata, mortificata chiar - se procedeaza la cura sinusala radicala.
Nu poti sa scoti corpul strain si sa lasi infectia acolo
Iar endoscopic nu te poate curata asa de bine si risti sa ramana resturi care sa creeze probleme mai tarziu sau chiar o noua interventie
Se face o op caldwell luc, clasica. Din osul maxilar se desprinde o bucatica, se intra in sinus, se scoate corpul strain, se curata bine, se creaza comunicarea larga cu nasul astfel incat de acum incolo sa dreneze secretiile din sinus. Se pun mesele, se inchide prin gura. Totul sub anestezie generala cu intubare.
Atata timp cat chiuretajul corect al sinusului se face mai bine cu un caldwell luc, nu se mai gandeste nimeni cat de veche e tehnica. Ci cat de bun e chirurgul!
Daca e nevoie se completeaza si cu putin os, se 'cimenteaza ' oarecum intre maxilar si cavitatea sinusala- tot in timpul op evident.
Operatia dureaza cam 40 de min, pacientul nu resimte durere nici inainte, nici dupa - decat disconfort legat de faptul ca eventual nu poate respira pe o nara- dar unii medici pun atat de bine acele mese incat respiri pe langa :) Deci nu sunt'stranse'

Cateva zile curge din nara raspectiva putin sange cu iod E normal.

Un studiul facut la chirurgie maxilo faciala cluj despre sinuzita operata, recurenta si tehnica - gasiti aici
http://stomatologie.medica.ro/reviste_med/download/stoma/2009.4/Stoma_Nr-4_2009_Art-9.pdf
0
19-09-2012, ora 13:24
raky
Nu este medic/terapeut
raky
Multumesc frumos!
;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •