Probleme digestive / Colon iritabil
Am nevoie de ajutorul dumneavoastră!
Acum 9 luni de zile am luat antibiotice pentru tratarea unui abces dentar, iar din acel moment tot sistemul meu digestiv a fost dat peste cap. Precizez ca am luat AUGMENTIN 825/125 fără protecţie pentru o perioada de 5 zile. La o săptămână jumate dupa terminarea tratamentului am început sa iau PROBIOTICE.
Ca şi simptome am:
-scaune moi
- legumele/ fructele crude nu mi le mai digeră stomacul
- balonare
-tranzit accelerat
In tot acest timp până in prezent mi-am făcut analize la sange, scaun si calprotectina, totul a ieşit in parametri normali
Diagnosticul pus de doctor a fost Colon iritabil.
Ca şi tratament am primit "Ibutin" pe o perioadă de o luna zile. După terminarea tratamentului simptomele au revenit.
Aş dori sa ştiu dacă există şanse de a-mi reveni la normal sau dacă mai există persoane ce au trecut prin această problemă şi s-au vindecat.
Precizez ca am 23 de ani.
Va multumesc.
Acum 9 luni de zile am luat antibiotice pentru tratarea unui abces dentar, iar din acel moment tot sistemul meu digestiv a fost dat peste cap. Precizez ca am luat AUGMENTIN 825/125 fără protecţie pentru o perioada de 5 zile. La o săptămână jumate dupa terminarea tratamentului am început sa iau PROBIOTICE.
Ca şi simptome am:
-scaune moi
- legumele/ fructele crude nu mi le mai digeră stomacul
- balonare
-tranzit accelerat
In tot acest timp până in prezent mi-am făcut analize la sange, scaun si calprotectina, totul a ieşit in parametri normali
Diagnosticul pus de doctor a fost Colon iritabil.
Ca şi tratament am primit "Ibutin" pe o perioadă de o luna zile. După terminarea tratamentului simptomele au revenit.
Aş dori sa ştiu dacă există şanse de a-mi reveni la normal sau dacă mai există persoane ce au trecut prin această problemă şi s-au vindecat.
Precizez ca am 23 de ani.
Va multumesc.
3 comentarii
Buna ziua.
Tratamentul care v-a fost prescris ( ibutin ) este bun. Dar ar trebui sa il urmati cam 3 luni de zile, cu reevaluare ulterioara.
Tratamentul care v-a fost prescris ( ibutin ) este bun. Dar ar trebui sa il urmati cam 3 luni de zile, cu reevaluare ulterioara.
Multumesc frumos pentru raspuns domnu' doctor.
Buna! Asa sunt si eu din cauza antibioticelor!
Am urmat tratament de lunga durata cu antibiotice si de un an de zile am gaze, bolborisme in intestine, scaune alternante, scadere ponderala 10Kg, urticarie pe maini. Totul dupa ce mi-am stricat totul cu antibiotice...Toate analizele bune cu exceptia analizei de Bacteria borrelia (de la muscatura de capusa) care a iesit pozitiv la IgM. Acuma din nou sunt pe Doxicilina de o saptamana pananla 21 de zile. Sunt praf
Am urmat tratament de lunga durata cu antibiotice si de un an de zile am gaze, bolborisme in intestine, scaune alternante, scadere ponderala 10Kg, urticarie pe maini. Totul dupa ce mi-am stricat totul cu antibiotice...Toate analizele bune cu exceptia analizei de Bacteria borrelia (de la muscatura de capusa) care a iesit pozitiv la IgM. Acuma din nou sunt pe Doxicilina de o saptamana pananla 21 de zile. Sunt praf
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2intestin iritabil sau nu?
- 13durere in dreapta
- 3diaree... in sensul ca ce macam era eliminat in cca 10 minute (+analize)
- 5constipatie si colon iritabil - ce detoxifiante pentru colon ajuta?
- 30Colon iritabil - tratament naturopat
- 4colon iritabil
- 2Colon iritabil sau colita?
- 1cum sa tratam colonul iritabil
- 4ganglioni, mancarime, panica
- 0Tratament pentru: Helicobacter pilory: balonare, gaze intestinale, colon iritabil?
- 2Dureri abdominale
- 8Ulcer duodenal si sindromul colonului iritabil
- 0Serdin florentina pe fb, colon iritabil cu diaree de 2 ani
- 5Candida intestinala + Sindrom intestin iritabil
- 18Cum am invins mitul Colonului iritabil
- 0Colon iritabil
- 0Sindrom diseptic ulceos?
- 2Colon iritabil - dureri, tratament
- 0Colon iritabil - colonoscopie
Mai multe informații despre: Colonul iritabil
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
