purpura trombocitopenica si sarcina nedorita si efectele

23-02-2010
dalya2
Nu este medic/terapeut
dalya2
am 5 saptamani si 5 zile de sarcine, am fost dianosticata cu purpura trombocitopenica imunologica am facut tratamente si mai fac de cate ori e nevoie, diacnosticul il am din 2004. Ce se poate intampla cu mine dupa o intrerupere de sarcina, tinand cont de diagnostic?
7 comentarii
0
24-02-2010, ora 17:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pericolul mare este hemoragia.Tu trebuie sa te internezi pentru aceasta intrerupere de sarcina...nu se face ca la o intrerupere obisnuita, in ambulatoriu, te duci si dupa cateva ore, in aceeasi zi, esti acasa. La tine sunt necesare o serie de investigatii si o terapie prealabila care sa faca posibila intreruperea fara riscuri.la un anumit interval al trombocitelor sanguine e posibila interventia.E riscant cu o astfel de boala sa ramai insarcinata, iti pui in pericol viata ta si a bebelusului.Trebuie ca pe viitor sa te protejezi. Mergi la un spital de ginecologie / maternitate cu bilet de trimitere de la MF in care sa se precizeze, pe langa sarcina, si boala din 2004 si te interneaza.Nu poti face intreruperea de sarcina la un cabinet particular, ascunzand boala de baza, caci poate fi foarte riscant.
0
25-02-2010, ora 13:41
dalya2
Nu este medic/terapeut
dalya2
Buna ziua doamna Doctor Balcan Anisoara, tin sa va multumesc de la inceput pt atentia data articolului si raspunsului promt primit. Dar ceia ce ma mai sperie e ca azinoapte am avut o hemoragie dak pot spune asa, nu a fost foarte mare, dar in deajuns sa ma sperie si sa ma gandesc ca il pot pierde, a durat cred ca cam o jumatate de ora sau mai putin 15 minute nu stiu exact, pt ca m-a luat prin surprindere si ma simteam de parca nu eram instare de nimic, starea asta am avuto cam cateva ore 4, 5 pana sa se declanseze hemoragia, nu ma durea nimic in mod special. O zi buna!
0
25-02-2010, ora 17:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie neaparat sa te internezi in maternitate.probabil chiar asta ai facut azi.
0
25-02-2010, ora 20:14
dalya2
Nu este medic/terapeut
dalya2
imi cer scuze, dar nu m-am internat, dar ma gandesc sa ma duc maine sa fac un control, pt ca hemoragia nu a incetat inca mai curge dar mai putin si ma gandesc sa nu il pierd pe bebelusul meu, pt ca vreau sa il pastrez, dar dupa cum vad complicatii dupa numai cateva saptamani, ma simt rau si am hemoragie... am sa cer parerea medicului la care am sa merg sa fac recontrolul, sa vad daca se poate sa il pastrez, dar sa nu fac prea multe complicatii. O seara buna! Multumesc!
0
28-04-2010, ora 10:56
mania violeta
Nu este medic/terapeut
mania violeta
imi cer mii de scuze daca deranjez.sufar de PTI de mica(5-6 ani).boala s-a declansat la 7 ani knd am fost operata de polipi, atunci am inceput cu hemoragie severa, si am stat luni internata si tratata mai degraba de leucemie(predison), , am intrerupt acasa tratamentul, apoi am inceput iar cu hemoragiile, in fiecare zi, chiar de 2 ori pe zi.parinti nu m-au mai dus la doctor.7 ani la rand am continuat asa cu chinuriile astea privind neputincioasa.la 14 ani am ajuns iar de urgenta, (mentionez ca atunci knd aveam hemoragie era nevoie sa fac 2 injectii de coagulare), la fundeni au hotarat sa ma opereze de spenomegalie.trombocitele au iesit mai scazute decat le aveam innainte de operatie.ce inseamna, ca nu mi-a reusit operatie?nu era alta solutie in afara de operatie?ce trebuie sa fac acum?sa nu muncesc, sa nu fac efort?ce tratament?va rog raspundeti-mi la mesaj, lamuriti_ma cum altii doctori n-au vrut, nu vreau sa mai trec prin ce-am trecut.
0
29-09-2010, ora 17:38
dalya2
Nu este medic/terapeut
dalya2
buna ziua doamna doctor, acum sunt in 36 saptamnai si 5 zile, sunt racita, dar asta nu ma pune prea tare pe ganduri cum ma pune faptul ca pe picioare mi-au aparut multe echimoze, vanatai, dar din senin, ca de lovit nu m-am lovit nicaieri.diagnosticul meu de dinainte de sarcina il stiti prea bine, este PTI.Pe timpul sarcina pana in prezent nu am avut nici un tratament pt PTI, doar arefam pt mentinerea sarcinii de la 24 saptamani nospa si elevit. Pe 1 sept am facut un ecograf si dr respectiv a zis ca am placenta in fata inserata, am realizat ca e ceva in neregula si al-am intrebat ce inseamna asta...la care el a zis k nu o sa pot naste normal...la care eu este un moft sau...la care el a zis ca este obligatoriu si ca maimulte detalii imi v-a da dr mea ginecologa, pt ca el nu era dr meu ginecolog.mai multe nu mi-a spus, acum pe 24 sept a venit dr mea din concediu si i-am spus k am fost la dr respectiv...si i-am spus ce mi-a spus el. Dr mea a zis sa nu ma mai iau dupa ce a spus el.Dar la ecograful facut de ea a zis...ca da e placenta previa posterioara parca, dar nu e nici o problema si sa ma duc la control peste 2 saptamani, Acum am o oraoare sa o mai sun si sa vorbesc cu ea, am sa stau acasa pana mi-a venii sorocul si nu ma duc pe picioarele mele la spital...imi e foarte frica. crede-ti ca e ceva cu mine in neregula?
0
23-10-2011, ora 11:53
mania violeta
Nu este medic/terapeut
mania violeta
apelez si eu la d-voastra cu gandu ca ma puteti ajuta, de la 7 ani sufar de purpura trombocitopenica imuna, la 14 ani m-am operat de splenomegalie, acum am 22 de ani.anul trecut in august am facut o recadere si de atunci i-au dexametazon si prednison dar fara nici un rezultat.stiu ca glandele suprarenale produc cortizonul, deci evident ele nu m-ai functioneaza daca mi-au prescris prednison, in ecograf nu s a putut vedea glanda, nu stiu ce sa mai fac, unde sa ma mai duc.ast un rasp va rog cine sufera de aceeasi boala si crede ca ma poate ajuta ma gaseste pe id lorysweet56 sau la 0725294555
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •