Reducere Antidepresiv

04-10-2022
360
Nu este medic/terapeut
360
maine reduc din doza de antidepresiv. dsigur am luat decizia ipreuna cu dr
sunt curios daca cineva a trecut prin experienta asta si poate sa-mi spuna la ce sa ma astept... rau sau bine

P.S tineti-mi pumnii... :p
21 comentarii
3
04-10-2022, ora 18:28
Terapeut Anghel Florentina
Psihologie, bucuresti
Terapeut Anghel Florentina
Buna ziua,

Daca reduceti treptat doza de antidepresiv, totul va decurge bine. Insa nu uitati ca Medicatia trateaza efectul si nu cauza depresiei. Potrivit ar fi sa alegeti si Psihoterapia. Sanatate!
1
04-10-2022, ora 23:22
360
Nu este medic/terapeut
360
apreciez mesajul
1
05-10-2022, ora 05:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De ce ai luat aceasta decizie? Iei doza mare?
3
05-10-2022, ora 10:21
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Reacția persoanelor poate fi diferită în funcție de caracteristici individuale, durata tratamentului, etc. de aceea e bine să nu te compari cu alții ci să comunici cu medicul orice schimbare de dispoziție.
Ar fi bine, așa cum v-a spus și colega mea să faceți și psihoterapie pentru ca în viitor să puteți gestiona situațiile dificile și să vă schimbați modul de gândire și percepție în legătură cu acestea.
2
05-10-2022, ora 18:59
360
Nu este medic/terapeut
360
multumesc pentru sfat si dv Dna Psiholog Niculina Ciuperca. am sa tin cont de el.

@clara... am hipersomnii. sunt zile cand dorm cate 12 ore pe "noapte", lucru care ma face sa-mi dereglez programul de somn, astfel ca ajung sa dorm ziua si sa stau treaz noaptea. intyuiesc ca dorm atat de mult de la antidepresiv. iar daca il reduc nu o sa mai am decalajele de somn si voi putea avea un bioritm stabil.

mai exact, ca sa fie mai usor de inteles care-i problema... eu stau treaz 15 ore si dorm 12 ore. 15 + 12 = 27 ore. cum ziua are 24 de ore, rezulta un decalaj de program de 3 ore (27-24)... adica asta inseamna ca in cazul in care daca ma trezeam sa zicem la 7 am, in ziua cand dormeam 12 ore, nu ma mai treazeam la 7, ci la 10 am. decalajele astea adunate in cateva zile ma fac sa ajung sa ma culc la 6am si sa ma trezesc la 6 pm, ceea ce nu-i ok.
3
05-10-2022, ora 21:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu dorm 14 ore pe zi si iau doar 3/4 Fevarin (antidepresiv usor sedativ, se ia seara) de 10 ani.
Cand am incercat sa cresc un sfert am devenit iritabila.
Cand am incercat sa scad un sfert am devenit depresiva.
Ma culc la 01, 02 A.M. si ma scol la 14.00. Noaptea simt ca am mintea mai limpede. De asta stau asa de mult.
2
10-10-2022, ora 15:43
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Așa și eu, noaptea mă simt mai bine și mai stau treaz și după miezul nopții.
De ce oare noaptea ne simțim mai bine?Care ar fi cauza. că mi-a mai zis o persoana ca are aceeași chestie
Există o cauza biologică?
Eu mă gândeam că noaptea e liniște și ți se obosește puțin corpul și mintea incepe sa fie "sedată" sau somnolenta natural dar puțin nu că la antipsihotice și de aceea ne simțim mai bine noaptea.
Însă e doar teoria mea.Nu știu exact care e adevărul în legătură cu chestia asta
2
10-10-2022, ora 17:25
360
Nu este medic/terapeut
360
un motiv ar putea fi dereglarea secretiei melatoninei care dereglare ar putea fi datorata
- disfunctiei glandei care secreta hormonul, sau
- datorata dereglarii ritmului ciradian.

alt motiv, ar putea fi oboseala. se poate intampla ca o persoana cu cat este mai obosita sa aiba mai mult probleme cu somnul si sa se simta mai activata.

alt motiv, medicamentele luate cu o zi inainte ajung sa fie eliminate din organism complet, iar pana ajung sa-si faca efectul medicamentele din ziua curenta, sa fie o portita in care nu mai sunteti sub efectul medicatiei din ziua anterioara

astea ar fi explicatiile mele...presupunerile mele
3
10-10-2022, ora 19:35
360
Nu este medic/terapeut
360
eu de obicei ma activez in a doua jumatate a zilei. in prima parte a zilei sunt lent mental... din observatiile mele asupra propriilor mele stari, in perioada cat am facut reducere de tratament mendicamentos, ma activam de dimineata. ceea ce indica ca medicamentele au un rol important in starile astea de activare/inactivare, de aceea, cel putin in cazul meu, cred ca e vorba de motivul nr3
1
14-10-2022, ora 00:32
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Așa și eu, în prima parte a zilei, am o lentoare sau uneori anxietate puternică (depinde ce treburi am de rezolvat și dacă mintea le percepe ca amenințări).
Tu ce diagnostic ai? Eu depresie dar momentan nu iau antidepresive. Nu consider că e ok să stai cu ele toată viața.
Deci practic, la mine sigur nu-i din cauza niciunui medicament că nu iau.
2
14-10-2022, ora 20:31
360
Nu este medic/terapeut
360
diagnosticul meu e incert... am primit initial un diagnostic pe baza caruia sa mi se poata da un tratament mai puternic. apoi mergand la un alt doctor cu care am discutat debutul problemelor de sanatate am primit ca raspuns faptul ca e posibil ca diagnosticul sa fi de bipolar, insa... citind DSM-ul am putut sa inteleg mai bine simptomele mele si am concluzionat ca cel mai probabil diagnosticul este depresie/anxietate. ar fi complicat sa iti spun de ce anulez diagnosticul doctorilor. sunt unele detalii ce nu pot fi spuse pe forum.. la momentul asta iau tratament destul de slab fata de ce am luat pana acum si sunt fericit asa. in sensul ca nu ma mai intereseaza diagnosticele, mai ales ca sunt multumit de mine asa cum functionez, si sunt destul de convins ca in timp o sa ma recuperez complet.

cat de bine faci fata situatiilor stresante de tip emotional sau cognitiv ?
1
15-10-2022, ora 10:40
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Cam greu fac faţă situațiilor stresante. De exemplu, când trebuie să merg undeva am insomnii, spre dimineața fac acid și am un rău digestiv că-mi vine să anulez tot. Ceea ce am și făcut de multe ori. Acuma depinde dacă mă obișnuiesc să merg undeva, merg dar prima dată e frica aia de necunoscut, de ieșit din zona de confort...
2
15-10-2022, ora 15:12
360
Nu este medic/terapeut
360
problemele de genul asta netratate, pot duce la probleme mai serioase. deficienta de serotonina e o problema cat se poate de serioasa. daca simti ca aceasta problema a anxietatii si depresiei interfereaza cu viata sociala semnificativ, atunci nu evita sa apelezi la tratament.

poate iti imaginezi ca daca iei antidepresive o sa te comporti ca o duda. sa stii ca nu-i asa. din contra o sa te simti mai bine. ca duda se simt cei care nu au nevoie, cei care sunt sanatosi, pt ca in cazul lor un astfel de tratament ar crea un dezechilibru. pt tine in schimb, un astfel de tratament ar crea un echilibru al neurotransmitatorilor, si deci nu ai avea decat de castigat.

un articol de pe healthline pe care ti-l recomand sa-l citesti...
bit.ly/3TqbNqm
1
15-10-2022, ora 22:31
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Problema cu stresul în situații în care nu-și are locul o am de la vreo 12 ani, mult înainte de a fi diagnosticată cu depresie. Posibil că ceea ce credeam eu și familia mea că e o "sensibilitate" era un simptom nebăgat în seamă, simptom ce nu a dispărut de la sine, ci a atras alte consecințe nefaste. Am luat antidepresive după ce am primit diagnosticul, acum sunt pe pauză.
Mersi pt link :)
1
15-10-2022, ora 23:11
360
Nu este medic/terapeut
360
cum te-ai simtit cand ai scos antidepresivul ? si de la cat la cat ai redus intitial?
2
16-10-2022, ora 15:28
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
M-am simțit fără chef de nimic, parcă nu avram energie. Din când în când mai aveam o săptămână cu depresie de aia nașpa după care se ameliorează. Când eram pe antidepresiv, făceam mai multe lucruri cu o mai mare ușurință. Nu-mi mai aduc aminte dozajul, știu că mi l-a dat după o criză de depresie cu anxietate. Practic nu era un atac de panică, că acela durează maxim 20 de minute, era o combinație de insomnie, tremurat, anxietate la nivelul 9, 10. Cred că se numește criză psihotică chiar dacă nu implică halucinații.
În ultimul timp, am vrut să reintroduc tratamentul dar am avut niște probleme cu ficatul și am așteptat să fie analizele bune.
1
21-10-2022, ora 05:59
360
Nu este medic/terapeut
360
1. dpdv cognitiv, ai simtit diferente intre perioadele cu/fara tratament ?
2. ce antidepresiv ai luiat ?
2
22-10-2022, ora 00:49
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Nu-mi amintesc să fi simțit vreo diferență din punct de vedere cognitiv. Dar din punctul de vedere al energiei, al chefului de viață, când eram pe antidepresiv o duceam mai bine.
Cipralex mi-a dat odată după care l-a scos repede, că nu se ameliora panica. Mirzaten plus Seroquel a fost ultimul tratament luat. Știu că Seroquel este antipsihotic, dar doamna doctor mi-a spus că merge bine și pe depresie, de fapt a fost în perioada de încercare. Dacă a văzut că îmi vine somnul și sunt un pic mai liniștită, am mers vreo 8 luni pe tratament până l-am scos.
2
22-10-2022, ora 04:48
360
Nu este medic/terapeut
360
si eu tot pe mirzaten sunt. inca nu am reuntat la el, mi-e teama ca nu o sa am energie daca renunt la el. mai ales acum ca mi-ai zis de experienta ta cu antidepresivul. doar ca ma macina ideea ca afecteaza 5HT2 si 5HT3 (cel putin din ce am inteles, cuvintele folosite in cartea de medicina fiind ca mirzaten "are afinitate pentru 5HT2 si 5HT3"... de unde deduc ca le blocheaza)... iar astea au rol in dezvoltarea cognitiei
1
22-10-2022, ora 22:02
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Ai auzit de cel mai nou medicament antidepresiv, Auvelity? E pe baza unui ingredient ce se găsește în siropul de tuse. Prima dată am crezut că e o glumă. Pe ăștia nu-i mai duce mintea să descopere ingrediente noi, așa că iau la puricat ingredientele din medicamente care nu au legătură cu depresia, dar care au fost raportate de pacienți ca având și efect de liniștire/antidepresiv. Se studiază intensiv și psilocibina din magic mushrooms :)
1
23-10-2022, ora 06:31
360
Nu este medic/terapeut
360
nu am auzit de el, dar o sa-l studiez. da, e comic cum dezvolta astia antidepresivele si e tragic comic daca se prescriu si suntem tratati cu astfel de tratamente. chiar zilele trecute am descoperit si eu ca primul antidepresiv descoperit a fost iproniazid, care de fapt era folosit initial la tratamentul tuberculozei. observasera doctorii ca in studiile pt trtamentul tuberculozei, pacientii care fusesera diagnosticati anterior cu depresie aveau un "mood" foarte bun dupa tratamentul cu medicamentul respectiv. apoi mai tarziu au descoperit ca un medicament antialergic, numit imipramine, dadea si el o stare buna pacientilor. de aici au tras unele concluzii cum ca depresia ar fi de la un dezechilibru al neurotransmitatorilor (monoamines) si au ajuns sa dezvolte medicamente care sa tinteasca cat mai bine diferitele grupuri de neurotransmitatori.

am incredere ca medicamentele din generatia mai noua sunt cat de cat ok... mirzatenul fiind pus pe piata in 1990, deci destul de recent. studiind efectele mirzatenului si stiind ca e de atata timp pe piata, lucrurile astea ma linistesc.. au avut suficient timp suficient sa vada efectele negative ale lui. astfel ca in cazul in care ar fi cauzat probleme prea mari, ar fi fost scos medicamentul de pe piata.. sper sa nu gresesc. din pacate chiar daca medicamentele astea au si efecte adverse, unii dintre noi nu avem de ales decat sa le folosim o perioada, si sa speram ca la un moment dat ne facem mai bine si putem reunta la ele. din pacate, unii din diverse motive nu inteleg ca nu e bine sa se bazeze doar pe medicamente pt recuperare, si traiesc cu impresia ca boala pe care o au nu poate fi vindecata...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul