Rezultat imunohistochimie - interpretare urgent

16-08-2016
MariaSimina
Nu este medic/terapeut
MariaSimina
Am primit rezultatul analizei imunohistochimice pt o alunita pe care am excizat-o, si doctorita mea este in concediu pt 3 sapt.
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea! Nu mai pot nici dormi noaptea din cauza incertitudinii!

"Melan A- pozitiv, nu se pun in evidenta elemente melanocitare izolate demale sau ascensionate intraepidermal; S100 pozitiv; HMB45 pozitiv; Ki67~3%; MITF pozitiv nu se pun in evidenta elemente melanocitare izolate demale sau ascensionate intraepidermal.

CONCLUZII: Aspect morfologic si imunfenotipic de nev lentiginos displazic de 2.23 mm diametru maxim. Margini laterale la 1.05 si respectiv la 1.71; margine profunda la 1.2 mm."
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alunițele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din alunițe noi, decât din cele existente deja
  • Alunițele și petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de alunițe și cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naștere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • Alunițe cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.