rezultat papanicolau - lsil cu recomandare testare HPV

08-10-2014
Nicollett
Nu este medic/terapeut
Nicollett
Am primit ca rezultat al testului Papanicolau lsil cu recomandare testare HPV si sunt speriata pentru ca nu stiu daca asta inseamna ca voi face cancer de col. La observatii s-a trecut asa: frotiu cu fond hemoragic si inflamator predominant acut intens, celule scuamoase superficiale si intermediare, celule reactive de tip inflamator, celule intermediare cu nuclei mariti de volum, neregulati, cromatina inegala, celule endocervicale cu modificari reactive asociate DIU, flora bacilara. Ce inseamna si ce trebuie sa fac in continuare? Ar fi bine sa scot steriletul? E grav? Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
22-10-2014, ora 10:35
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,


Este necesar sa mergeti cu rezultatul testului la un medic ginecolog care sa va si consulte si eventual sa va prescrie un tratament.

O zi placuta!
0
22-10-2014, ora 12:25
Nicollett
Nu este medic/terapeut
Nicollett
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns, am mers la medic si am tratament cu antibiotic si apoi trei luni cu un medicament hormonal, dar nu m-am linistit cu nimic. Nu am inteles ce inseamna, daca in viitor o sa constat ca am infectie cu hpv si cu alte urmari sau daca se vindeca(daca dupa tratament la testarea hpv ar putea sa iasa rezultat negativ). De asemenea nu stiu daca nu cumva ar trebui sa scot steriletul si la medic mi s-a spus că sa il mai tin ca e in pozitie corecta.
Va rog mult daca puteti sa ma mai lamuriti cu cele de mai sus si va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Testul Papanicolau
  • 61% mai puține cazuri de negi genitali după introducerea programului de vaccinare anti HPV
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  •