Rino-laringo-faringo-amigdalita? Antibiotic?

21-12-2011
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
buna seara. sa va expun problema mea. de o saptamana am urmatoarele simptome: imi curge nasul- la inceput cantitate mare si apoi, acum galben purulent, gros. Asta a fost tot timpul. 3-4 zile m-a durut si gatul, 2 nopti atat de tare incat am crezut ca plang. AM luat fervex, aerius, vibrocil si olynth in perioada asta. apoi durerea de gat s-a transformat in raguseala- efectiv mi-e greu sa vorbesc. Plus tuse seaca in general, dar dimineata este productiva si groasa. Febra am facut doar 2 zile, un pic peste 38. Doar durerea de gat s-a ameliorat, in rest totul este la fel... oare sa iau antibiotic? zinnat? cedax? klacid? augmentin am mai multe in casa dar parca nu as vrea sa abuzez
11 comentarii
0
22-12-2011, ora 12:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie facuta o radiografie SAF si un consult la oRL
0
22-12-2011, ora 15:07
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
radiografia SAF- facuta la camera de garda spune usoara hipertrofie cornete nazale, usoara opacifiere sinusuri maxilare si sinusuri frontale libere. Atata am buletinul scris si acasa m-au trimis fara tratament. desi acum daca pun batista si suflu nasul as putea sa suflu jumatate de ora fara sa se termine cu mucisori galbeni


Ah am si faringele hiperemic sau ceva de genul.
0
23-12-2011, ora 12:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e nevoie de consult ORL
pana atunci.. inhalatii, spalaturi nazale+.sinupret 2 la 8 ore
0
23-12-2011, ora 16:21
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
ma scuzati, nu am terminat complet ce expuneam, aceasta radiografie a fost facuta in urma unui consult la camera de garda de la orl, iar tratamentul lor a fost acesta... nimic adica.
0
24-12-2011, ora 08:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
La urgente..deobicei se exclud problemele grave, urgentele, si consulta Medicii rezidenti.
OData ce nu a esit la radiografie sinuzita purulent, nu sau Mai complicat cu tratamentul.
Consultatiile complete se fact la cabinet
At I facut ce am recomandat?
0
24-12-2011, ora 11:16
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Am facut ce mi-ati recomandat, par sa fiu mai bine, s-a mai dus raguseala, am ramas cu un pic de usturime in gat si un pic de mucisori purulenti. Am luat si bioparox spray dar nu prea il suport... desi cand mi-am dat cu el in nas mi-a si desfundat nasul. sinupretul oricum este fantastic! sunt pe calea cea buna oricum si desi am dat raceala la toata familia, am inceput sa ne simtim mai bine cu toti.
Va multumesc pentru raspuns, Sarbatori fericite!
0
14-10-2014, ora 13:01
ivanka82
Nu este medic/terapeut
ivanka82
Buna ziua. Am o fetita de 3 ani si 8 luni. Acum 4 zile a facut febra nu mai mare de 38, 6, nas infundat, dureri cap si stare generala proasta. Pediatrul a diagnosticat-o cu viroza respiratorie si i-a prescris Nurofen si Panadol la 8 ore, picaturi Bixtonim si spray Tantum verde. Am facut si aerosoli cu ser si dexametazona seara.
Febra a trecut dupa 2 zile, dupa 4 zile a mers la gradinita si starea i s-a inrautatit: stranuta intr-una, are ochii rosii, nas infundat si noaptea o tuse foarte puternica. Am fost la un alt pediatru care a diagnosticat-o rino-faringo-taheo-bronsita si i-a prescis Aerius, Eurespal, aerosoli cu ventolin si flexotide si Klacid pentru ca a auzit ceva la plamanul stang.
A facut si afte in gura.
Ce tratament recomandati in acest caz? Multumesc.
0
15-10-2014, ora 08:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. a fost o mare gresala sa trimiteti copilul la gradinita dupa 4 zile de viroza, faptul ca nu avea febra NU inseaman ca e si vindecata
vindecarea completa vine de la 7-10 pana la 21 de zile..depinde de starea de imunitatea acopilului
2acum este o complicatie a virozei si copilul trebuei vazut si la ORL
3 se merge al 2-3 zile la pediatrie sa asculte plamanii si daca nu sunt semne de vindecare si este risc de pneumonie.. trebuei facut tratament cu internare
0
16-10-2014, ora 08:28
ivanka82
Nu este medic/terapeut
ivanka82
Multumesc pentru raspuns.
0
21-10-2014, ora 13:54
ivanka82
Nu este medic/terapeut
ivanka82
Buna ziua, mai am o intrebare.
Ce tratament de imunitate as putea sa ii dau copilului pentru a preveni infectiile din sfera ORL?
Multumesc.
0
22-10-2014, ora 11:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sirop de echinaceea de baut
sirop septilin
mucoasa nazala se curata cu spreiuri cu apa de mare ( quixx s.a)
mucoasa faringelui NU trebuie sa fie iritata cu fructe citrice, acre si aicde. cu sucuri si mancare acra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  •