Senzatia de a urina este permanenta si usturimea la fel... | Forumul Medical ROmedic

Senzatia de a urina este permanenta si usturimea la fel...

31-10-2008
marag68
Nu este medic/terapeut
marag68
Varsta 40 ani.
Datorita unor usturimi in timpul mictiunii am crezut ca am o cistita pe care am tratat-o cu neoxazol tablete. Pe moment aceste neplaceri au disparut dar din pacate dupa 10-12 zile au revenit sub o forma foarte puternica, senzatia de disconfort si mictiune fiind permanenta.am facut si febra. Am facut o UROCULTURA la are rezultatul este:
-E.Coli cantitativ 50000UFC/ml
antibiograma: acid nalidixic, biseptol, ampicilina, cetazidime, augmentin, ceftriaxone, gentamicin, ciprofloxacin, norfloxacin.
care dintre aceste medicamente ar trebui sa il iau pentru a da un rezultat rapid avand in vedere ca sunt alegica la penicilina. Farmacista mi-a dat augmentin dar dupa 2 zile nu se vede nici o imbunatatire Senzatia de a urina este permanenta si usturimea la fel.

Multumesc
3 comentarii
0
01-11-2008, ora 00:33
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Antibiograma este incompleta ! ea trebuia sa marcheze la care dintre aceste substante este foarte sensibil sau mai putin sensibil sau nu este sensibil deloc. Mai uita-te odata pe rezultat si vezi daca in dreptul fiecarei substante nu sunt trecute niste semne +.Daca la augmentin este sensibil atunci fa tratament cu acesta > Tratamentul se face timp de 7-10 zile obligatoriu.Daca sistezi tratamentul inainte de 5 zile, bacteriile care au mai ramas nedistruse, se vor inmulti si vor da forme rezistente la augmentin.Si doza / zi de augmentin este importanta! Farmacistul nu se poate substitui medicului urolog, si ca urmare ar fi indicat sa mergi la un urolog.! Cu bine
0
01-11-2008, ora 21:47
marag68
Nu este medic/terapeut
marag68
multumesc frumos
0
07-02-2010, ora 15:13
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Afinele rosii - merisoarele- sunt fructele unor arbusti pitici, foarte asemanatori afinului, care cresc pe versanti, la altitudine destul de mare, mai ales in zona Muntilor Apuseni. Putina lume stie ca aceste fructe micute rosii, cu gust usor amarui, recoltate la sfarsitul lunii august de culegatorii de fructe de padure, au efecte cu adevarat miraculoase, pe care oamenii de stiinta incearca sa le valorifice la maxim in ultimii ani.

Merisoarele au cel mai mare continut de substante antioxidante dintre toate fructele, contribuind astfel la prevenirea bolilor cronice. Cel de-al doilea efect extrem de important este cel bactericid (omoara bacteriile). Inca din timpuri indepartate oamenii le-au folosit pentru tratarea infectiilor urinare. Astazi preparatele pe baza de afine rosii stau la baza tratamentului infectiilor urinare recidivante, in special al celor cu E. coli. Cunoscutul preparat Urinal are in interior tocmai aceste fructe in forma uscata si pulverizata. In toate farmaciile se pot gasi preparate din frunze, fructe sau chiar lujeri de merisor, cu efecte extrem de benefice, atat pentru copii, cat si pentru adulti.

Daca la sfarsitul verii va veti abate prin satele din Apuseni sau prin Bucovina veti vedea pe marginea soselei copii si adulti ce te imbie sa cumperi un pahar sau o galetusa de merisoare pentru un pret de nimic. Sunt adunate cu truda, bob cu bob, din creierii muntilor si o data ajunse in camara dumneavoastra, in forma conservata cu zahar sau pur si simplu puse la congelat, va pot scapa de multe griji pe parcursul unui an intreg...pana la urmatorul rod.
-*


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.