de un an de zile eu parca sunt racit mereu

07-05-2010
alex86_pv
Nu este medic/terapeut
alex86_pv
problema mea este asa:de un an de zile eu parca sunt racit mereu...am luat tratament, am scapat, iar sa intors boala, insa ceva a fost mereu, nasu infundat si stranutu.mereu am avut nasu infundat si stranut de cel putin 100 de ori pe zi si va rog sa ma credeti ca nu mint...acum e mai rau ca niciodata nu stiu ce sa mai fac..am fost la un doctor si mia dat un tratament care nu da rezultate...simt o apasare puternica pe nas si dupa stranut imi curge nasu si aud un sunet ca si ala de la ceainic...habar nam de unde provine si de ce e asa...as vrea o parere daca se poate
va multumesc
6 comentarii
0
07-05-2010, ora 07:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o rinita alergica...
trebue sa mergi la Alergolog sa vezi la ce esti alergic
sa schimbi drastic modul de viata si alimentatie..sa evit6i tot ce poate fi alergen( alimentar, chimic)
sa mergi al ORL.. savezi daca nu sunt si polipi nazali
0
07-05-2010, ora 14:20
alex86_pv
Nu este medic/terapeut
alex86_pv
mai e ceva de care nu vam zis...acum 7 ani am suferit o ruptura piramidala sau asa ceva si mia fost dereglata putin respiratia nazala...poate fi si asta o problema????
0
07-05-2010, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. poate fi o deviatie mare de sept.. care trebue operata.
0
16-05-2010, ora 20:27
hed kandi
Nu este medic/terapeut
hed kandi
Buna seara domnule doctor.Am fost acum 4 zile la Timisoara si mi-am facut un control la nas deoarece am presimtit ca ceva nu miroase a bine.Mie imi curge nasul tot timul si o nara (stanga) imi este tot timpul infundata.Noapte trebuie sa dorm pe partea stanga ca sa pot respira mai bine.Eu am intrebat doctorul daca nu cumva am sinuzita..dar mi-a zis ca am o deviatie de sept nazal ulterior confirmand si prin radiografia SAF.Dar nu inteleg doar de la o deviere de sept nazal..am mucozitate excesiva si tot timpul trebuie sa imi bag degetele prin nas..pentru ca ma si mananca.vA rog sa ma ajutati si pe mine domnule doctor!!
0
17-05-2010, ora 06:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deviatia de sept.. Favorizeaza inflamatia mucosei si secretiile.
cu cat mai repede te operezi de sept.. cu ata mai repedese rezolva si celelalte probleme
0
17-05-2010, ora 16:06
mamasebi
Nu este medic/terapeut
mamasebi
Buna ziua
Sunt mamica unui copilas de 5 ani din Suceava si avem o problema cu urechiusile.
A facut amigdalita de vreo 3 ori pana acum in doar 2luni. Mi-a dat medicul pediatru 3 feluri de antibiotice (la o saptamana iar facea amigdalita). Dupa tratament pentru gat copilasul mi-a spus ca il dor urechile. Am fost la medicul pediatru si mi-a spus sa-i iau OTOCALM ca e din cauza racelii durerea. Am facut si aerosoli cu ACC, dar nasul e permanent infundat si atunci cand ii suflam ii iesea prin coltul ochilor ceva asemenator unei infectii.( dimineata chiar se lipeau ochisorii) Am observat ca nu prea aude atunci cand il strigam si vorbeste ff tare si, , pe nas, ,. Medicul pediatru m-a trimis la ORL. Medicul ORL ne-a prescris pt 7 zile Eurespal, Claritine si Biorinil. Niciun rezultat insa, Aceleasi simptome (nasul permanent infundat).Dupa tratament am fost la consultatie, iar medicul ORL i-a facut o timpanograma, iar rezultatul a fost timpanograma de tip c -disfunctie tubara. Am primit pentru 10 zile Flonidan si pe 24 mai suntem chemati din nou la consult. Va rog sa-mi spuneti daca afectiunea e grava?: auzul copilului poate reveni la normal sau se poate din cauza polipilor aceasta situatie? Imi puteti recomanda ceva?
Multumesc din suflet!
Sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • De ce strănuți când te uiți la soare?
  • Răceală sau gripă?
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •