Sunt depakote și Orfril aceeași chestie?

21-07-2017
Keleqt
Nu este medic/terapeut
Keleqt
Am fost diagnosticată cu tulburarea afectiv bipolară acum 3 ani. De atunci am mers pe un tratament care nu a integrat nici-un fel de stabilizator de dispoziție.
În urma stărilor mele am decis împreună cu psihiatrul să adăugăm unul, însă eu am fost destul de clară că nu doresc Depakote, așadar mi-a fost prescris Orfril.
Întrebarea mea e simplă, sunt aceeași chestie sub nume comercial diferit?
4 comentarii
1
22-07-2017, ora 08:45
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie, Timisoara
Psiholog Iosif Szenasi
Cele doua medicamente au aceeasi substanta activa, valproatul de sodiu (acid valproic). Substanta activa insa nu este totul. Doua medicamente avand aceeasi substanta activa pot actiona diferit la aceeasi persoana pentru ca mai sunt si alti excipienti in comprimat. Asadar, daca unul dintre medicamente nu a mers bine, exista posibilitatea ca celalalt sa dea rezultate mai bune.
1
22-07-2017, ora 09:50
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Discută orice problemă cu psihiatrul tău, pentru că dacă reușești să comunici cu el și să ai încredere în schema de tratament prescrisă de el și medicația are rezultate mai bune.
1
22-07-2017, ora 22:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, au aceeasi substanta activa dar excipienti diferiti. Poate sa nu iti mearga bine cu unul si cu celalalt da.
0
25-07-2017, ora 06:57
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Substanta activa e aceeasi, insa eficienta poate sa difere in functie de reactivitatea fiecarei persoane.De ce a-ti fost asa de hotarata ca nu vreti Depakote.o experienta negativa?
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Auto-medicația cu medicamente psihotrope - efectele negative ale consumului necontrolat
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.